• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 966-1273-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس مطرح كرد:

لزوم بازنگري حقابه سد سلمان فارسي/
آغاز نهضت استفاده از انرژي خورشيدي

استاندار فارس در سفر به شهرستان قير و كارزين و بهره‌برداري از طرح‌هاي عمراني اين شهرستان، از لزوم بازنگري در حقابه سد سلمان فارسي به عنوان يكي از بزرگترين و تاثيرگذارترين سدهاي استان به عنوان يك ضرورت ياد كرد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي استانداري فارس، سيد محمدعلي افشاني در سفر به شهرستان قير و كارزين و افتتاح و آغاز عمليات اجرايي طرح‌هاي ويژه هفته دولت در اين شهرستان، پروژه خط انتقال آب از سد سلمان فارسي به تصفيه خانه آب لارستان را افتتاح كرد.

افشاني با بيان اينكه اگر سد سلمان نبود میزان بسیار زیادی آب به هدر می رفت و نمی توانستیم از این ثروت عظیم استفاده کنیم، ادامه داد: باید ببینیم با استفاده بهینه با یک لیتر آب چه میزان محصول می توانیم تولید کنیم؛ زیرا اگر خشکسالی ادامه یابد با مشکل روبرو می شویم.

استاندار فارس با بیان این که شورای عالی آب کشور در اسفندماه سال گذشته سالانه 70 هزار هکتار آبیاری نوین را برای استان فارس تصویب کرده است، افزود: با توجه به این که این اعتبارات 85 درصد به وسیله دولت و 15 درصد به وسیله افراد تامین می شود باید تلاش کنید سهم شهرستان را در این زمینه بالا ببرید.

افشاني با يادآوري اينكه مسئولان در شهرستان‌هاي مختلف هیچ محدودیتی برای استفاده از این منابع اعتباری ندارند، گفت: انتظار دارم مسئولان كوشش كنند که حق شهرستان قیر و کارزین را از اعتبارات دنبال كرده و با پیگیری هایی که می کنید منطقه ای توسعه یافته داشته باشید.

براساس اين گزارش، استاندار فارس در مراسم بهره‌برداري از پروژه‌هاي گازي شهرستان قير و كارزين و با بیان این که در 50 سال گذشته 604 روستا در این استان گاز رسانی شده است، افزود: در چهار ساله دولت تدبیر و امید 870 روستا گازرسانی شده که 266 روستا بیش از 50 سال گذشته است.

افشانی با بیان این که تمام روستاهای استان فارس تا پایان سال 97 گاز دار خواهند شد، افزود: در این مدت 28 شهر، دو هزار و 500 واحد صنعتی و چندین شهرک صنعتی گاز رسانی شده اند.

وی گفت: بر اساس لیست بیمه تامین اجتماعی، 31 هزار و 500 نفر در پروژه های گاز استان فارس مشغول به کار شده اند.

استاندار فارس با بیان این که این استان در طرح ارتقای توان تولید 633 میلیارد تومان معادل 132 درصد از سهم خود را جذب کرده است، تصریح کرد: متوسط جذب استان های کشور در این طرح 65 درصد بوده است.

او در مراسم بهره‌برداري از طرح‌هاي برق‌رساني اين شهرستان و با بيان اينكه بزرگ ترین کارخانه تولید پنل های خورشیدی در شیراز افتتاح و نهضت استفاده از انرژی خورشیدی در فارس آغاز شده است، گفت: یکی از راه های کسب درآمد برای روستائیان، تولید برق با استفاده از پنل های خورشیدی و فروش آن به وزارت نیرو است .

وی با بیان این که آب تخصیص داده شده از سد سلمان فارسی برای شهرستان قیر و کارزین باید به صورت بهینه مورد استفاده قرار گیرد، تصریح کرد: دیگر نباید از روش های غرقابی برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده کرد و همگان باید به سمت بهره گیری از روش های نوین آبیاری حرکت کنند .

افشانی با تاکید بر این که کشت گلخانه ای باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: درآمد كشاورزي در یک متر مربع گلخانه، 15 برابر کشاورزی در زمین های آزاد خواهد بود .

او خاطرنشان كرد: مناطقی توسعه پیدا می کنند و آینده درخشانی خواهند داشت که مردم و به ویژه متخصصان و تحصیل کردگان آن قدم های اساسی را برای عمران و توسعه بردارند .

وی تصریح کرد: اگر منتظر دولت بمانید، حل همه مشکلات توسط دولت امکان پذیر نخواهد بود زیرا منابع محدود، جمعیت فراوان و پراکندگی مراکز جمعیتی زیاد است .

استاندار فارس گفت: اشتباهی که قبلا انجام مي‌شد این بود که خدمات مختلف مانند راه و برق را به روستاها می بردیم اما کمتر به اشتغال توجه می کردیم؛ با توجه به نامگذاری امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال توسط مقام معظم رهبری باید تلاش کنیم با ایجاد اشتغال مردم روستاها و شهرهای کوچک در محیط های خود بمانند تا سرمایه گذاری هایی که در زمینه تامین خدمات در این محیط ها صورت گرفته است مورد استفاده قرار گیرد .

افشانی با تاکید بر این که بخشی از اشتغال پایدار جامعه روستایی باید در اینترنت تامین شود، افزود: امروزه بخش قابل ملاحظه ای از تجارت جهانی در فضای اینترنت صورت می گیرد و روستائیان ما که مظلومانه تولید می کنند ولی بهره مند نمی شوند باید محصولات خود را در این محیط به مصرف کننده نهایی معرفی کنند تا با حذف واسطه ها به سود مناسبی دست پیدا کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: