• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-2974-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون وزارت تعاون:

دولت اجازه نمي‌هد از قدرت اقتصاديش كاسته شود

معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان فارس با بيان اينكه براساس قانون بخش‌هاي خصوصي و تعاوني اقتصاد كشور را در دست بگيرند، بزرگترين مانع را دولت دانست و گفت: دولت به اين سادگي اجازه نمي‌دهد از قدرتش كاسته شود !

به گزارش ايسنا منطقه فارس، نصرالله بازوند چهارشنبه 15 شهريور در دوازدهمين جشنواره تعاوني‌هاي برتر استان فارس گفت: هرجا بحث اقتصاد می‌شود به بخش تعاون شلاق می‌زنند که باید 20 تا 25 درصد اقتصاد را در بر می‌گرفتید اما مگر بخش خصوصي كه قرار بود 80 درصد از اقتصاد را در برگيرد، موفق بود؟

وي با بيان اينكه 80 درصد از اقتصاد در دست دولت است، گفت: مگر دولتي‌ها اجازه مي‌دهند كه اقتصاد به راحتي آزاد شود؟ اگر دولت تنها بدهي سازمان‌هاي كارگري و تعاونگري را پرداخت كند، تعاوني‌ها امكان رسيدن به رشد 50 درصدي را خواهند داشت .

بازوند با اشاره به اينكه تامين اجتماعي بالغ بر 120 هزار ميليارد ريال از دولت طلب دارد، گفت: اگر دولت پول ندارد، مناطق آزاد و كارخانه‌ها را در اختيار صندوق‌هاي بازنشستگي و ساير بخش‌هاي تعاوني قرار دهد .

او با تصريح اينكه ما دولتی ها به این سادگی اجازه نمی‌دهیم قدرت اقتصادي‌مان كاسته شود، گفت: وزير تعاون، كار و رفاه اجتمعي، 9 برنامه را در دستور كار دارد و اين برنامه‌ها در دولت مصوب و به مجلس هم ارائه شده است .

بازوند با اشاره به عناوين برنامه‌هاي ياد شده، گفت: برنامه فقرزدايي و كاهش نابرابري اجتماعي يكي از اين برنامه‌ها است كه براساس آن بايد در مسکن اجتماعی، افزایش حمایت از سالمندان، افزایش کودکان تحت پوشش حمایت قضایی، پیشگیری از تولد کودکان معلول و... دنبال مي‌شود .

او اعتقاد دارد كه بايد يارانه پرداختي به دهك‌هاي پائين جامعه تا چند برابر افزايش يابد، گفت: يكي از برنامه‌ها كاهش آسيب‌هاي اجتماعي است؛ آسيب‌هاي اجتماعي بحران‌زا شده، به حدي كه مقام معظم رهبري هم به آن ورود كرده‌اند؛ یکی از عوامل اصلی آسیب‌های اجتماعی بیکاری و از ديگر عوامل موثر بر آن حاشيه‌نشيني است .

بازوند با بيان اينكه روستاها امروز به‌عنوان يكي از زيرساخت‌هاي توسعه در حال ازبين رفتن است و بسياري از ساكنان روستاها حاشيه‌نشين شهرها شده‌اند، گفت: در بحث آسيب‌هاي اجتماعي، افزایش حمایت از معتادان مد نظر است؛ نباید به معتاد به‌عنوان جنایتکار نگاه کرد .

او همچنين با تصريح اينكه تعداد كودكان خياباني كم نيست، افزایش حمایت از اين کودکان را از برنامه‌هاي مد نظر در كاهش آسيب‌هاي اجتماعي برشمرد و بر لزوم اجراي راهكارهاي كنترل طلاق تاكيد كرد .

بازوند گفت: برنامه سوم مورد نظر وزارت تعاون، اشتغال فراگیر با تاکید بر مناطق محروم است؛ اشتغال يكي از معضلات مهم جامعه به‌شمار مي‌رود كه ممكن است كشور را با مشكل مواجه كند؛ اشتغال فراگير مد نظر وزارت تعاون با تاكيد بر مناطق روستايي انجام مي‌شود .

سالانه 1.5 ميليون نفر به جمع بيكاران اضافه مي‌شوند

معاون وزارت تعاون با تصريح اينكه امروز با تجميع بيكاري مواجه هستيم، گفت: ظرفيت واقعي اشتغال در كشور حدود 500 هزار نفر در سال و تعداد بيكاراني كه سالانه به جامعه اضافه مي‌شود بين يك تا يك و نيم ميليون نفر است؛ يعني اگر هر تمام ظرفيت اشتغال تكميل شود باز هم تعدادي از بيكاران براي سال آينده انباشت مي‌شوند .

بازوند تعداد بيكاران كشور را بين 3 تا 4 ميليون نفر تخمين زد و گفت: در موضوع اشتغال يكي از مباحث و مشكلات مهم بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي در سطوح كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكتري است؛ دانشگاه‌ها رشته‌هاي تحصيلي را براساس اعضاي هیئت علمی تعيين كرده و دانشجو پذيرش مي‌كنند نه براساس نیاز جامعه، همین امر باعث شده بیکاران ما تحصیلکرده‌ها باشند .

معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه اين وزارتخانه متولي اشتغال نيست، گفت: همه در قبال موضوع بيكاري به‌عنوان يك آسيب، مسئوليت داريم و بايد پاسخگو باشيم؛ اگرچه موضوع اشتغال مسئله‌اي فرابخشي بوده و هر سه قوه در قبال آن مسئولند و بايد پاسخگو باشند .

او برنامه وزارت تعاون را ايجاد و توسعه مهارت در فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و بيكاران دانست و تاكيد كرد كه افراد اگر مهارت داشته باشند، امكان اشتغال آنان بالا خواهد رفت .

بازوند در بخشي از سخنان خود، مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان فارس را از موفق‌ترين مديران در كشور ارزيابي و اضافه كرد: سال گذشته قرار بود دكتر مختاري به‌عنوان معاون وزير منصوب شود اما خودش نپذيرفت .

معاون وزارت تعاون يكي از بحران‌هاي سه‌گانه تعريف شده در شوراي امنيت ملي را صندوق‌هاي بازنشستگي اعلام و اضافه كرد: پایداری از صندوق‌های بازنشستگی باید در دستور کار قرار گیرد .

بازوند همچنين توسعه تعاون و توسعه فرهنگي اجتماعي تعاون را از برنامه‌هاي مد نظر دانست و گفت: اگر اين دو اجرا نشود هيچ برنامه‌اي امكان اجرا نخواهد داشت .

اين مقام مسئول   با بيان اينكه دولت دوازدهم به دنبال افزايش تعداد تعاوني‌ها به لحاظ كمي نيست، گفت: ما به دنبال افزايش تعداد اعضا و پوشش تعاوني‌ها هستيم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: