• پنجشنبه ۱۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-1576-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

انجام عمل جراحي مغز حين بيداري در بيمارستان نمازي

همکاری بین رشته‌ای، امروزه راهگشای مسائل زیادی بوده و کلید گشوده شدن دروازه‌های پیشرفت خواهد بود و اين مبحث از مباحث مد نظر در دانشگاه علوم پزشكي شيراز بوده است.

به گزارش ايسنا، در روزهاي اخير یک عمل جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نمازی شيراز با استفاده از جدیدترین تکنیک‌های پزشکی و مهندسی نرم افزاری، راهی نو فراروی عرصه پزشکی قرار گرفت .

قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي شيراز شامگاه چهارشنبه 15 شهريور از ارائه خدمتي جديد در عرصه پزشكي توسط نخبگان عرصه‌هاي دانش در شيراز به بيماران خبر داد كه با استفاده از آن كاهش زمان جراحي، ارتقاء كيفيت اعمال جراحي و كوتاه شدن مسير نجات جان بيماران قابل دسترس است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، دكتر عبدالخالق كشاورزي شامگاه چهارشنبه 15 شهريور از انجام يك جراحي با استفاده از فناوري نوين و با بهره‌گيري از توان نخبگان توسط پزشكان مجرب دانشگاه علوم پزشكي شيراز براي نجات جان يك بيمار و ثمربخشي اين شيوه نوين خبر داد.

كشاورزي گفت: در يكي دو سال گذشته برای پیوند توانمندی پزشكان در شيراز با فناوری و تکنولوژی، برنامه ریزی‌های جدی انجام شد و به تازگی در یک عمل جراحی، برای نجات جان بیماران از اين شيوه استفاده شده است.

او توضيح داد: دستگاه جدید یکی از طرح‌هایی است که با کمک شرکت‌های دانش بنیان، تکنولوژی و فناوری را به کمک اساتید آورده و با رفع نیاز تماس اساتید با مانیتورها برای دیدن تصاویر، امکان سرعت بخشیدن به عمل جراحی و ارتقای کیفیت را فراهم كرديم.

كشاوري اضافه كرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در زمینه تله مدیسین و استفاده از تکنولوژی و فناوری در کنار درمان، مانند تله ویزیت، تله کانسالت و سیستم ریپورت تصاویر رادیولوژی از راه دور، برنامه‌های خوبی را در پیش گرفته است .

جراح مغز و اعصاب و فلوشیپ جراحی مغز و اعصاب کودکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: دستگاه سامانه هوشمند مدیریت تصاویر پزشکی، با همکاری و ایده اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با کمک دانشجویان نخبه دانشگاه شیراز، طراحی و ساخته شده است .

دکتر محمدصادق مسعودی، هدف از طراحی این دستگاه را کاهش طول اعمال جراحی و احتمال عفونت‌ها در کنار به روز رسانی اعمال جراحی، عنوان و اضافه كرد: با استفاده از این دستگاه، تماس مستقیم جراح با تصاویر و کامپیوتر، از راه دور بازبینی و مدیریت کرده و تصویر قسمتی که در حین عمل جراحی نیاز دارد، بدون تماس دست نمایان می‌شود .

اين جراح مغز و اعصاب كودكان خاطرنشان كرد: در عمل جراحي انجام شده با استفاده از تكنولوژي فناورانه، ضایعه واقع در کورتکس حرکتی دختر دوازده ساله‌ای، با تکنیک جراحی حین بیـداری (Awake Surgery)  همراه با به کارگیری سامانه هوشمند مدیریت تصاویر پزشکی، که برای نخستین بار در ایران مورد استفاده قرار گرفت، با موفقيت انجام شد.

مسعودي خاطرنشان كرد: هدف از ابداع این  سامانه، کاهش زمان عمل جراحی و حذف زمان استرلیزاسیون مجدد در حین عمل‌هایی است که جراح بايد به طور مداوم و سریع با تصاویر پزشکی در ارتباط باشد .

به گزارش ايسنا، این سامانه به صورت بومی و با توجه به نیازهای داخلی طراحی  شده و امید است تا با بهره‌گيري از نسخه‌هاي بعدي و به‌روز رساني و شخصي‌سازي نرم‌افزاري بتوان زمينه انجام عمل‌هاي جراحي مختلف را متناسب با نياز تشخيص داده شده توسط جراح فراهم شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: