• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سرپرست شهرداری شیراز:

اشتراک‌گذاشتن میراث ناملموس زمینه‌اي براي دستيابي به صلح پايدار است

سرپرست شهرداری شیراز با اشاره به ملحق شدن این کلانشهر به شبکه همکاری بین شهری برای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس (ICCN) گفت: این تلاش ها برای دستیابی به توسعه پایدار فرهنگی است که زمینه دستیابی به صلح پایدار را فراهم می کند .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، محمدحسن اسدی يكشنبه 19 شهريور در افتتاحیه پنجمین نشست سالانه هماهنگی مراکز مقوله دو یونسکو که به میزبانی شیراز آغاز به‌كار كرد، با تشريح موقعيت شيراز، اين شهر را داراي موقعيتي برجسته به لحاظ فرهنگي دانست.

اسدي خاطرنشان كرد: موقعیت برجسته فرهنگی شیراز همچنان که فرصتی بی نظیر برای توسعه صنعت گردشگری، ارتقای وجهه بین المللی این شهر و ... در اختیار مسئولان و شهروندان شیراز قرار می دهد اما چالش حفظ، پاسداری و صیانت از این داشته های غنی و انتقال آنها به نسل های بعدی را نیز به همراه دارد .

وی افزود: به مدد اقدامات و فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی فارس، شهرداری شیراز و نهادهای مدنی علاقه مند به این حوزه، شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه تمرکز بر موضوع میراث فرهنگی ناملموس بوده ایم .

سرپرست شهرداری شیراز ادامه داد: برگزاری این رویداد علاوه بر دستاوردهای ارزشمندی که از رهگذر نشست های تخصصی کارشناسان ذیربط به دنبال خواهد داشت، می تواند سرآغازی برای تعامل و همدلی بیشتر مسئولان در زمینه آگاه سازی و جلب مشارکت عمومی، جلب مشارکت عمومی و استفاده بهینه از ظرفیت سازمان های مردم نهاد (NGO) باشد تا تلاش سازمان یافته ای را در راستای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شیراز انجام دهند .

اسدی با اشاره به عضویت شهرداری شیراز در شورای اجرایی شبکه همکاری بین شهری برای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس (ICNN) گفت: شهرداری شیراز برای هدفمند کردن فعالیت های خود در زمینه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس از سال 2014 به این نهاد بین المللی ملحق شده و فعالانه برای تحقق اهداف پیش بینی شده تلاش می کند .

سرپرست شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: این تلاش ها بخشی ضروری برای دستیابی به هدف عالیتر توسعه پایدار فرهنگی به عنوان مهمترین رکن توسعه پایدار است .

اسدی افزود: به اشتراک گذاری میراث ناملموس و آشنایی ملت ها با این داشته ها، زمینه مناسب برای دستیابی به صلحی پایدار که همان صلح فرهنگی است، را فراهم خواهد کرد .

به گزارش ايسنا، پنجمين نشست سالانه هماهنگي مراكز مقوله 2 يونسكو، به‌مدت 2 روز و به ميزباني شيراز برگزار شده است و فردا 20 شهريور نيز ادامه خواهد داشت.

مراکز مقوله دوم، مرکز منطقه‌ای درجه 2 یونسکو در زمینه مطالعات حفظ میراث ناملموس محسوب مي‌شوند.

ايران در حوزه فرهنگي تنها مركز مطالعات منطقه‌اي پاسداري از ميراث فرهنگي ناملموس را در آسياي غربي و مركزي راه‌اندازي كرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: