• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3280-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آغاز به‌كار پنجمين نشست سالانه مراكز مقوله 2 يونسكو در شيراز

پنجمين نشست سالانه مراكز مقوله 2 يونسكو، صبح يكشنبه 19 شهريور در شيراز آغاز به‌‌كار كرد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، رئیس بخش میراث فرهنگی ناملموس یونسکو در مراسم افتتاحيه اين نشست گفت: شیراز تمدنی غنی دارد و میزبانی نشست سالانه مراکز مقوله‌ 2 یونسکو فرصتی بی‌نظیر در اختیار این شهر قرار داده است .

 تیم کورتیس افزود: من به واسطه حضور در دفتر یونسکو در کشور تانزانیا و ارتباط با ایرانی های تاجر و مقیم این کشور، ایران و فرهنگش را می شناسم .

وی با اشاره به حضور فعال ایران در کنوانسیون 2003 که برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس تشکیل شده، افزود: از ابتدای تشکیل کنوانسیون 2003 ایران کشوری فعال در این زمینه بوده و این نشست که در بعد جهانی اطلاع رسانی خواهد شد، فرصتی بی‌نظیر در اختیار شیراز قرار خواهد داد .

پنجمین مرکز مقوله دو دنیا با موضوع میراث فرهنگی در ایران مشغول فعالیت است

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این مراسم گفت: حدود 5 سال است که پنجمین مرکز از جمع هشت مرکز مقوله‌ 2 دنیا در موضوع میراث فرهنگی ناملموس در ایران مشغول فعالیت است .

محمدحسن طالبیان با اشاره به عضویت 175 کشور در کنوانسیون 2003 برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس اظهار داشت: این کنوانسیون در زمینه به کارگیری و تقویت صلح، همگرایی، احترام و توسعه پایدار اقدامات بسیاری را انجام داده است .

رئیس شورای حکام مرکز میراث ناملموس تهران افزود: حدود 5 سال است که پنجمین مرکز از جمع هشت مرکز مقوله‌ی 2 دنیا در موضوع میراث فرهنگی ناملموس در ایران مشغول به فعالیت است .

طالبیان ادامه داد: توانایی این مرکز در جلب علاقه‌ کشورهای همسایه و ‌منطقه باعث شده که بخش اصلی روح کنوانسیون 2003 که تقویت صلح به ویژه صلح فرهنگی، دوستی و هم‌گرایی است، محقق شود .

وی افزود: در پنجمین نشست هماهنگی مراکز مقوله‌ 2 یونسکو با موضوع میراث فرهنگی ناملموس در شیراز میزبان گروهی فرهیخته از نقاط مختلف دنیا نظیر آسیا، اروپا، آفریقا و ... هستیم که تجارب بسیاری در ارتباط با فرهنگ، اقوام، گروه ها و ملل متفاوت از سر گذرانده اند .

طالبیان خاطرنشان کرد: این نشست ها زمینه را برای تبادل تجارب، اندیشه‌ها و دست‌آوردهای کشورهای مختلف در خصوص میراث فرهنگی ناملموس فراهم می آورد و موجب می شود با تکیه بر آموزه های نوین، برنامه‌های آتی را بر مبنای این تجربه ها طرح ریزی کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: