• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-3674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تشديد نظارت بر ناوگان مسافربري جاده‌اي در فارس

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان فارس اعلام كرد كه با استفاده از سامانه "سپهتن" نظارت بر روند ارائه خدمات حمل و نقلي توسط ناوگان مسافربري جاده‌اي در اين استان تشديد و تقويت خواهد شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، غلامرضا سياهپور دوشنبه 20 شهريور در جمع خبرنگاران گفت: سامانه سپهتن، همان سامانه پيمايش هوشمند تردد ناوگان، است كه با هدف كاهش خطاها و تخلفات انساني رانندگان در حوزه حمل و نقل برونشهري، طراحي شده و استفاده مي‌شود.

او گفت: ميزان بالاي تصادفات و تلفات ناشي از حوادث جاده‌اي در كشور و به‌ويژه استان فارس و همچنين نقش انسان به عنوان عامل اصلي اين حوادث منجر به اجراي چنين راهكاري شده است.

سياهپور با بيان اينكه سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان، يا سپهتن، روي تمام خودروهاي ناوگان حمل و نقل جاده‌اي در فارس نصب خواهد شد، گفت: اين سيستم اطلاعات ناوگان را به شكل لحظه‌اي در اختيار پليس راهور قرار مي‌دهد.

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي فارس در ادامه افزود: از ويژگي‌هاي اين سامانه، كنترل و نظارت تصويري لحظه‌اي بر راننده، مسير حركت، محل‌هاي توقف و ميزان توقف، سرعت لحظه‌اي و متوسط خودرو، اطلاع رساني فوري در صورت بروز تصادف، بي‌نيازي به توقف و پياده شدن راننده در پليس راه براي مهر كردن دفترچه، ارسال و دريافت پيام كوتاه و .... است.

او گفت: با كنترل لحظه‌اي و دقيقي كه به كمك سامانه سپهتن امكان پذير شده، مي‌توان بسياري از تخلفات راننده را كاهش داد؛ به طور مثال اگر ناوگان مسافربري قصد حمل كالاي قاچاق در مسير داشته باشد، بر اساس محل و ميزان توقف هماهنگ نشده مي‌توان برخورد لازم را اعمال و از اين موارد جلوگيري كرد.

سياهپور اضافه كرد: اين سامانه ويژگي‌هاي مفيد فني بسياري دارد بطور مثال با ميزان پيمايش و توقف‌هاي هنگام روشن بودن خودرو، زمان تعويض روغن، سايش لاستيك‌ها و اطلاعات زماني و مكاني مبدا و مقصد را ارائه دهد.

او با بيان اينكه در سامانه سپهتن پيش بيني هاي لازم براي رفاه رانندگان، مسافرين و شركت‌ها براي ارتقاء‌ ايمني حمل و نقل جاده‌اي انديشيده و اعمال شده است، گفت: اعلام زمان تعويض راننده، يكي از ويژگي‌هاي مهم اين سامانه محسوب مي‌شود.

سياهپور همچنين با اشاره به اينكه استان فارس 4200 ناوگان اتوبوسي، 121 شركت مسافربري و 6 هزار و 850 راننده حرفه‌اي دارد، گفت: هم‌اينك سامانه سپهتن براي تعداد زيادي از اين ناوگان نصب شده است؛ تلاش براي رفع مشكلات زيرساختي مخابرات در پاسگاه‌هاي پليس راه نيز آغاز شده و تداوم دارد.

مديركل راهداري فارس از مسافران ناوگان حمل و نقل مسافر درخواست كرد تخلف احتمالي راننده را با استفاده از سامانه 110120 به پليس راه يا 3000143 به راهداري و حمل و نقل جاده‌اي اطلاع دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: