• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

شب‌هاي شيدايي شيراز

به محل اجرای نمایش كه می‌رسی همه چیز تو را به صحن مرقدهاي مطهر و مكان‌هاي مقدس وصل مي‌كند؛ از بوي عود و اسپند گرفته تا آدم‌هايي كه بوي گل ياس مي‌دهند و تلاش‌شان ايجاد نظم و آرامش در فضاي نمايش است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، مرداني گردگيرهاي رنگي در هوا مي‌چرخانند كه به هوش باش و جواني آجيل مشكل‌گشا مي‌گرداند و با لبخند مي‌گويد نذري است! همه چيز سازماني مناسب دارد از پاركينگ و غرفه‌ها تا ورودي و بازرسي و ... نگاهي به برگه‌اي كه در دست دارم مي‌اندازم و تازه قيمت 40 هزار تومان را در كادر قيمت بليط مي‌بينم، اگرچه من پولي براي تماشاي اين نمايش نپرداخته‌ام.

لوكيشن‌ها از ابتدا نگاه‌ را جذب مي‌كند و محدودهاي وسيع كه مملو از جمعيت مشتاق تماشاي نمايش است؛ مجري تاكيد دارد كه اين مردم براي ديدن نمايش دعوت شده‌اند و تنها تماشاگران يك تئاتر نيستند!

ساختار نمایش «فصل شیدایی» ترکیبی از نمایش‌های آیینی و فنون نوین سینمایی است. می‌توان گفت این نمایش، یک اثر روایت‌محور متکی بر کنش نمایشی است و بیش از بازیگر، بازی اهميت ويژه‌اي دارد.

این‌جا هيچ يك از تماشاچيان يا به گفته مجري "دعوت‌شدگان" منتظر ديدن چهره‌هاي شاخص تئاتر و سينما نيستند؛ مردان و زناني كه براي تماشاي روايت‌هاي ده‌گانه‌ي تاريخي آمده‌اند تا همراه با اين روايت‌هاي دور آشنا، اشك بريزند و لبخند بزنند و نوستالژي‌هايشان را برقي بيندازند و در شيدايي شب‌هاي شيراز شريك باشند.

اين مدعوين به دست اندرکاران فصل شیدایی اعتماد دارند، می‌دانند همانطور که خود تهیه کننده و کارگردان «سعید اسماعیلی» گفته بود: نصیب دست اندرکاران از این اثر، سرمایه‌های معنوی، است.

شايد همين است كه زنان و مردان به وقت روايت امام حسين(ع) اشك ريختند و زماني كه راوي به عيد غدير رسيد هل‌هله كردند و  کِل کشیدند و دست زدند؛ اينجا تماشاگران جزئي از نمايش بودند.

ابتداي كار مجری/ راوی «رسالت بوذری» به روی صحنه می‌آید و نمایش، توام با روایت از شروع آفرینش به صورت تلفیقی از صحنه‌های از پیش ضبط شده که بر مانیتوری بزرگ نشان داده می‌شود و صحنه نمایش که بازیگران بر آن قرار گرفته‌اند در پرش و تعامل است.

از خصوصیات بارز این اثر نیز همین جابه جایی صحنه‌های ضبط شده و روایت‌های زنده در نمایش و تغییر لوکیشن‌هاست تا جایی که خلاف انتظار حضار صحنه نمایش مدام در گوشه گوشه‌های فضای وسیع اجرا در حال تغییر است و راهنمایی رنگ‌ها و دودهای مصنوعی رنگی و گاهی صداهای مهیب انفجار، تماشاچی را هشیار می‌کند که سر بچرخاند و ادامه ماجرا را از جایی دیگر ببیند.

وجود رنگ‌ها و نورها و انفجارها به نمایش هیجان و پویایی خاصی بخشیده و همين خصوصيت شايد امكان اجراي آن در مكاني سرپوشيده را غيرممكن كرده است.

با دور شدن از بعد ظاهري و بيروني نمايش و جلوه‌هاي ويژه و خصوصيت‌هاي نمايشي آن، فصل شيدايي، گزارشي از تاريخ اسلام است؛ نکته قابل توجه اینکه در این اثر خبری از حضور زن‌ها نیست؛ البته بخش‌های مربوط به تاریخ اسلام را می‌توان برای باورپذیری تناسب میان فرهنگ اعراب و فضای نمایش اين غيبت را پذیرفت، اما در صحنه‌اي كه برگرفته از قرآن و د رمورد صحنه هبوط آدم و حوا است هم زني روي صحنه نيست.

در بخش کوتاهی که مربوط به حادثه کربلاست، آوردن صدای مداحی برپس زمینه نمایش، خواندن روضه، آتش زدن خیمه‌ها و البته همراهی و گریستن تماشاگران، یک تعزیه آفریده که تاثیرگذار است.

انتهاي نمايش فصل شيدايي با هدف ایجاد حس همذات‌پنداری در تماشاچیان شیرازی، بخش‌هايی مربوط به ورود كاروان حضرت احمدابن موسی(ع) به شيراز و خاطراتي از شهيد مرتضي‌ جاويدي و يكي از عمليات‌هاي والفجر به كار الصاق شده است.

فصل شيدايي در شيراز موفقيتي خوب در جلب و جذب تماشاگر كسب كرد و نزديك به 100 هزار مخاطب را به صحنه تماشاي اين اثر كشاند. اثري كه 22 شهريور، آخرين اجرا را خواهد داشت.

فرمانده سپاه فجر فارس در خصوص فصل شيدايي مي‌گويد: اجرای نمایش بزرگ میدانی و چندرسانه ای فصل شیدایی در شیراز یک کار فرهنگیِ خودجوش و تمیز و مِصداق مفهوم " آتش به اختیار " در حوزه فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی است .

سردار سید هاشم غیاثی در حاشیه بازدید از محل اجرای نمایش فصل شیدایی در گفت و گو با خبرنگاران مي‌افزايد: استقبال ده‌ها هزار نفري مردم نشان مي‌دهد فضاي فارس نيازمند آثار شاخص اسلامي و انقلابي است.

وی با اشاره به حضور گسترده نسل نوجوان و جوان در بین مخاطبان فصل شیدایی، مي‌گويد: نمایش فصل شیدایی با بهره گیری از عناصر نور، تصویر و جلوه های ویژه میدانی بخش های مهمی از تاریخ اسلام و انقلاب اسلامی را که پیش از این در آثار هنری کمتر دیده شده اند برای مخاطبان بازسازی می کند و ارتباط خوبی بین مفاهیم اسلامی و نسل جوان در این نمایش برقرار می شود .

فرمانده سپاه فجر با بیان اینکه نمایش فصل شیدایی نمونه کار انقلابی در عرصه فرهنگ و هنر است، اضافه مي‌كند: یکی از مهم ترین نیازهای نسل چهارم انقلاب اسلامی در دورۀ حاضر، آثار هنری و مستندی است که براساس حقایق بازگوکننده وقایع تاریخ اسلام، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باشند .

او مي‌افزايد: بنگاه های رسانه ای وابسته به استکبار جهانی تمام تلاش خود را برای ثبت وقایع تاریخی براساس خواست و نظر صهیونیست ها به کار بسته اند و این راهبرد اصلی آنان برای کنترل و هدایت افکار عمومی جهانی است .

غیاثی با بیان اینکه سپاه فجر در موضوع انتخاب نمایش فصل شیدایی برای اجرا در شیراز یک نگاه جامع فرهنگی داشته است، مي‌افزايد: فصل شیدایی با اجرای هنرمندانه و بهره گیری از کادر حرفه ای در جذب اقشار و سلیقه های متفاوت، موفق عمل کرده و فضای فرهنگی سومین حرم اهل بیت (علیهم السلام) در دهه ولایت تحت تاثیر برگزاری این نمایش قرار گرفته است .

وی با بیان اینکه تمام پیش نیازها و امکانات برای اجرای فصل شیدایی از سوی سپاه فجر فارس تامین شده است، مي‌گويد: اضافه شدن دو پرده با موضوعات ورود حضرت احمد بن موسی (علیه السلام) به خطۀ فارس و بازسازی یکی از عملیات های دفاع مقدس که رزمندگان استان فارس در آن حاضر بوده اند به نمایش فصل شیدایی یک ابتکار تاثیرگذار در راستای ثبت هویت تاریخی فارس و معرفی چهره های تاثیرگذار این استان در دوران دفاع مقدس بوده است .

فرمانده سپاه فجر با بیان اینکه مخاطبان فصل شیدایی برای دیدن این نمایش متحمل هیچ گونه هزینه مالی نظیر خرید بلیط نشده اند، مي‌افزايد: استان فارس علی‌رغم دارا بودن ظرفیت‌های فراوان، در زمینه برگزاری برنامه های شاخص فرهنگی و هنری براساس مبانی اسلامی و انقلابی دچار کم کاری و عقب ماندگی است.

او ادامه مي‌دهد: برگزاری نمایش فصل شیدایی در شیراز یک حرکت فرهنگی تاثیرگذار بوده و می تواند بعنوان سرآغازی برای بازنگری در نگاه مسئولان و سیاست گذاری حوزه فرهنگ و هنر فارس  تلقی شود .

غياثي با بیان اینکه اجرای موفق فصل شیدایی نشان داد علاقه هنرمندان متعهد و اقبال مخاطبان به اجرای آثار اسلامی و انقلابی در استان فارس قابل توجه است، خاطرنشان مي‌كند: وجه " سومین حرم اهل بیت بودن شیراز و فارس " کمتر از آنچه در شان این استان بوده مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه نیازمند توجه و تلاش مسئولان فارس هستیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: