• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-4774-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

صنايع پائين‌دستي پتروشيمي راهكاري براي توسعه فارس است

عضو هيئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: توسعه صنایع پائین دستی پتروشیمی، راهکاری مناسب برای توسعه استان فارس است .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز، محمدرضا ظهیر امامی در کمیسیون صنعت اتاق بازرگاني شيراز گفت: با توجه به بحران آب در استان و نبود فعالیت مناسب بخش صنعت، توسعه صنایع پایین دستی در بخش پتروشیمی، اقدامی مناسب در راستای درآمدزایی و اشتغالزایی و در نهایت بهبود فضای اقتصادی استان است .

وی افزود: استان فارس در صنایع پایین دستی پتروشیمی فرصت های زیادی دارد که یکی از راه های توسعه این صنایع در استان، ایجاد پارک علم و فناروی پتروشیمی است که می تواند شرکت های فعال در این زمینه را در کنارهم قرار داده و دانش را به تولیدو ثروت تبدیل کند .

ظهیر امامی با بیان اینکه ایجاد پارک علم و فناوری در حوزه پتروشیمی در فارس یک نیاز است اظهارداشت: در حال حاضر پارک های علم و فناوری در حوزه پتروشیمی در کشورهای پیشرفته فعال است که ارزش افزوده بالایی را ایجاد می کند .

او اضافه کرد: بخش خصوصی فعال استان در بخش پتروشیمی باید در قالب کمیته ای، طرح جامع توسعه صنعت پتروشیمی استان را تهیه کنند تا آن را به بخش دولتی ارائه و مسیر حرکت و حمایت ها در استان باشد .

وی با بیان اینکه وجود نیروی متخصص در صنعت پتروشیمی یکی از ویژگی های استان فارس است ادامه داد: اگر بخش خصوصی در انجام امور منفعلانه عمل کند، نمی توان انتظار حمایت از بخش دولتی داشت و لذا باید تلاش شود تا از فرصت و پتانسیل فارس در بخش پتروشیمی استفاده مناسب شود .

ظهیر امامی گفت: با توجه به بخش پتروشیمی در استان، مشکلات فارس تا حدودی رفع می شود که توجه به بخش پتروشیمی می توان به آینده استان امیدوار بود گفت: حرکت در بخش پتروشیمی استان نیازمند طرح، نقشه راه و استراتژی مشخص است .

وی تصریح کرد: باید به دنبال راهکارهای جدید در استفاده از پتانسیل های بالقوه برای توسعه صادرات استان باشیم که توسعه صنعت پتروشیمی در استان نیازمند توسعه صنایع پایین دستی در بخش پتروشیمی است .

عادل زاده یکی از فعالان بخش پتروشیمی نیز گفت: قابلیت سیاست گذاری در استان ها در صنایع پایین دستی در بخش پتروشیمی وجود دارد که استان فارس نیز ظرفیت های ویژه ای در این بخش دارد .

وی با اشاره به بحران آب در استان فارس افزود: نیاز است در استان فارس شهرک ها و یا مجموعه هایی در زمینه پتروشیمی متناسب با سیاست های کلان کشور ایجاد شود که این مهم نیازمند حمایت های ویژه است .

عادل زاده بیان کرد: نقشه راه و طرح توسعه بخش پتروشیمی استان باید توسط بخش خصوصی فارس تهیه شود که بر اساس آن گروه هایی را با هدف گذاری مشخص در استان تعریف شود و گروه ها را به هم مرتبط کرد که در این زمینه اتاق شیراز می تواند محور باشد .

او اظهارداشت:  بدون جذب سرمایه گذاری خارجی برای فعالیت در عرصه پتروشیمی، موفق نخواهیم شد که این مهم نیز باید مورد نظر قرار داشته باشد .

دانشمند یکی ديگر از فعالان بخش پتروشیمی هم با ارائه گزارشی از فرصت ها و چالش های فارس در توسعه محصولات پایین دستی پتروشیمی در استان فارس هم گفت: پتروشیمی در ایران سابقه ای بیش از 50 سال دارد که فعالیت در بخش صنایع بالادستی پتروشیمی، نیاز به سرمایه گذاری بسیار زیاد است .

وی افزود: در بخش پتروشیمی صنایع پایین دستی، صنایعی هستند که مواد اولیه را از صنایع میان دستی گرفته و با فرآوری های مورد نیاز، محصولاتی را تولید می کنند که در اختیار عموم مردم و یا کارگاه های تولیدی کوچک قرار می دهند .

دانشمند بیان کرد: توسعه صنایع پایین دستی در بخش پتروشیمی ارزش افزوده بالا، اشتغالزایی مناسب، جلوگیری از مهاجرت نخبگان، رفع نیازهای استراتژیک کشور و تحریم ها، جلوگیری از خروج ارز و توسعه و افزایش صادرات غیر نفتی را به دنبال دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: