• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-1876-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

قدرداني از بهورزان نمونه فارس/
كمبود بهورز امسال رفع مي‌شود

آئین بزرگداشت روز بهورز و قدرداني از بهورزان نمونه استان فارس، از سوي دانشگاه علوم پزشكي شيراز برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آئين بزرگداشت روز بهورز، با يادآوري اينكه 12 شهريور به نام روز بهورز نامگذاري شده است، گفت: بهورزان پيشگامان عرصه سلامت محسوب مي‌شوند.

عبدالرسول همتي با بيان اينكه تربيت بهورزان به سال‌هاي قبل از انقلاب باز مي‌گردد، گفت: از سال 63 توسعه خانه‌هاي بهداشت و نظام مراقبت‌هاي اوليه به شكل رسمي در كشور آغاز شد.

همتي با بيان اينكه در دوره‌‌اي 40 درصد مرگ و میرها مربوط به کودکان زیر پنج سال بود، گفت: امروز و با تلاش‌هاي انجام شده توسط فعالان نظام سلامت خصوصا بهورزان شاهد كاهش اين عدد به حدود 12 در هزار هستيم؛ اين يكي از تاثيرات فعاليت بهورزان در نظام سلامت محسوب مي‌شود.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: اكنون در فارس 900 خانه بهداشت فعال و حدود 1600 بهورز در اين آنها مشغول به خدمت هستند.

او از كمبود نيروي بهورز در فارس گفت و اينكه حدود كمبود 300 نفره بهورزان را تا پايان امسال برطرف خواهد شد.

همتی گفت: در حال حاضر در استان فارس بیش از 900 خانه بهداشت داریم که حدود هزار و 600 بهورز در این خانه های بهداشت مستقر هستند و حدود 300 نفر کمبود بهورز داریم که تا پایان سال 96 جبران می شود؛ تمامی روستاهای استان زیر پوشش خدمات حوزه سلامت قرار دارد .

فعالیت بیش از 900 خانه بهداشت در استان فارس

مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نيز گفت: يك سوم از 900 خانه بهداشت فعال فارس با يك بهورز اداره مي‌شود؛ يك سوم دو بهورز و يك سوم هم سه بهورز دارد.

سيروس وجدانيان ادامه داد: برای نخستین بار در کشور خانه‌های بهداشت ویژه عشایر مستقر در فارس راه‌اندازي شده است و 20 بهورز نيز براي ارائه خدات به 100 هزار نفر عشاير، آموزش‌هاي لازم را طي كرده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: