• شنبه ۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آئين برافراشته شدن پرچم حسيني در دوبرجي داراب برگزار شد

مراسم سنتي برافراشتن پرچم سرخ حسینی در شهر دوبرجی مرکز بخش فورگ برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس آئين سنتي برافراشتن پرچم در شهر دوبرجي با حضور گسترده عاشقان اباعبدالله(ع) برگزار شد.

آئين برافراشتن پرچم سرخ حسيني، آئيني سنتي است كه ريشه در گذشته مردم اين شهر كشور، دارد، آیینی که خودجوش و بی منت بخشنامه‌های اداری، زمينه‌سازي شده و از نیاکان به ارث رسیده است، نیاکانی که صدایشان درخلوت حسینه ی قلعه فورگ به گوش می‌رسد.

ازدیرباز مردم شهرتاریخی فورگ که هم اکنون به شهر دوبرجی تغییر نام یافته، یک روز قبل ازمحرم طی مراسمی صمیمی به استقبال ازماه محرم رفته و با چاووشی خوانی نوحه سرایی و ازدحام، بیرقی را به چوبی وصل كرده روي پشت بام حسينيه اين شهر نصب مي‌كنند.

اين مراسم آئيني در سال‌هاي اخير مورد توجه و استقبال مردم ساير شهرها و روستاهاي داراب قرار گرفته و حتي خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف براي پوشش خبري و تصويري آن به دوبرجي سفر مي‌كنند.

کاروانی متشکل از كودكان، زنان و مردان، در حالي كه سرشار از حزن و اندوه هستند و مردان شمشير بر كمر دارند، در حلقه‌ای متشكل از مردم، از امامزاده محمد فورگ به سمت مهديه دوبرجي حركت مي‌كنند.

پرچم سرخ حسيني توسط اين گروه حمل مي‌شود و زنان و دختران گل وگلاب می‌پاشند و پسران نوجوان گهواره حضرت علي‌اصغر(ع) را بر دوش حمل مي‌كنند و زني در نقش ربابه، گرداگرد گهواره، با بغض، در فراغ فرزند شيون مي‌كند. ضرب‌آهنگ طبل‌ها، انقلابي در جمعيت همراه مي‌آفريند.

كوچه‌اي در ميان كاروانيان باز مي‌شود و دختران نوجوان، حامل قرآن پيشاپيش همراهاني كه پرچم سرخ حسيني را حمل مي‌كنند، از ميان كوچه آدمياني كه هم‌نوا با نوحه و صداي طبل، اشك‌هايشان را خير قدوم كاروان كربلا مي‌كنند، به سمت محل نصب پرچم مي‌روند.

پژواك مرثيه‌اي پيوسته و دلنشين، جمعيت را به ياد حسين‌ابن‌‌علي(ع) و ياران با وفايش در كربلا مي‌اندازد و چهره‌ها خيس از اشك‌هاي گرمي است كه از به‌درد آمدن دل، به گونه‌ها جاري مي‌شود. زمين و آسمان پر است گلبرگ‌هاي گل محمدي كه به دست زنان بر سر دختران حامل پرچم و قرآن، ريخته مي‌شود.

پرچم به جایگاه می‌رسد به بند تیرک وصل می شود همراه با نوحه و مرثیه  و فریاد "یاحسین" پرچم به سمت آسمان بدرقه مي‌شود. هيچ نگاهي به زمين‌نيست، همه به آسماني چشم دوخته‌اند كه پرچم افراخته خون حسين(ع) در سينه‌كش آن به پرواز در آمده است و نام حسين(ع) را به بلندي طاق آسمان، فرياد مي‌زند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: