• یکشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-114-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

خسارت 1300 ميليارد توماني حوادث در شيراز

تامل در آمار حوادث سال‌های اخیر كه هزاران ميليارد ريال خسارت مالي و حجم عظيم خسارت انساني و جاني برجاي گذاشته و روح و جان انسان‌ها را آزرده كرده است، نشان مي‌دهد با راهكارهايي بسيار ساده مي‌توان از بزرگترين حادثه‌ها جلوگيري كرد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، حوادث مختلف در استان فارس خصوصا كلانشهر شيراز سالانه صدها ميليارد تومان خسارت مالي وارد مي‌كند، اين خسارت‌ها جداي از آسيب‌هايي غير قابل جبراني كه در بعد جاني به فرد تحميل شده و گاه زندگي را با مشكلات بسياري مواجه مي‌كند.

رئيس سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري شيراز مدعي است كه خسارت‌هاي ناشي از حوادث سال 95 در شهرستان شيراز بالغ بر 430 ميليارد تومان بوده است!!.

محمد فرخ‌زاده يكشنبه 2 مهر در يك كنفرانس خبري و با بيان اينكه خسارت‌های مالی ناشی از حوادث در یک سال گذشته برابر با هزينه ساخت بیش از 80 درمانگاه یا فرهنگ‌سرا، گفت: حوادثي كه سالانه اتفاق مي‌افتد باعث مجروح شدن صدها هزار نفر و از دست رفتن داشته‌هاي مادي مي‌شود.

فرخ زاده به نا ایمنی‌های متعدد موجود در شهر از جمله تبدیل منازل به کارگاه‌های تولیدی مختلف، گودبرداری‌های نا ایمن، ساخت و سازهای غیراستاندارد، حوادث رانندگی و ... اشاره و تاکید کرد: هر چقدر ایستگاه‌های آتش نشانی و نیروهای آن افزایش یابد، اگر ایمنی رعایت نشود بازهم شاهد آتش سوزی و حادثه هستيم.

وي گفت: متاسفانه آمار آتش سوزی و حوادث شهری هر روزه رو به فزونی‌ بوده و طبق آمار سال94 بالغ بر 374 ميليارد و 250 ميليون تومان و در سال 95 بالغ بر 429 ميليارد و 720 ميليون تومان خسارت مالی را در بر داشته است.

فرخ‌زاده با بيان اينكه طي چهار ماه اول امسال هم بيش از 400 ميليارد تومان خسارت مالي ناشي از حوادث در شيراز ثبت شده است، گفت: اين اعداد يعني طي كمتر از سه سال يك هزار و 277 ميليارد تومان خسارت مالي به واسطه وقوع حوادث به جامعه تحميل شده است.

رئيس سازمان آتش‌نشاني شيراز گفت: طی دو سال گذشته، حوادث مختلف در کلان شهر شیراز 303 فوتی و 2527 مصدوم به دنبال داشته است؛ حال آنكه علل وقوع مرگ و مصدوميت‌ها نشان مي‌دهد تاثيرگذارترين علت، رعايت نشدن اصول ايمني از سوي افراد بوده و هست.

فرخ زاده تصریح کرد: توجه به این نکته الزامی است که علاوه بر بار مالی ایجاد شده در حوادث مختلف برای شهروندان و ساخت و سازهای شهری باید به خسارت‌هایي كه به سازمان‌هايي نظير آتش‌نشاني، اورژانس، كادر درماني، پليس و دستگاه قضايي وارد مي‌شود و همچنين جنبه‌هاي رواني بروز حوادث و .... توجه كرد.

رئیس سازمان آتش نشانی شیراز با بیان اینکه نهادینه کردن فرهنگ ایمنی و ارتقای ایمنی شهر، نیاز به همکاری شهروندان دارد، گفت: شهروندان بدانند با جدی گرفتن مسائل ایمنی و کاهش خسارت‌های مالی و جانی می‌توان چهره یک شهر را تغییر داد، براي  رفاه همه شهروندان گام برداشت و محرومیت‌ها ریشه کن کرد.

به گزارش ايسنا، فرخ‌زاده با انجام يك مقايسه گفت: با 1277 میلیارد تومان خسارت مادي ناشي از حوادث مي‌توانستيم 18 بیمارستان 70 ميليارد توماني نظیر مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی امیرالمومنین يا 8 بوستان 200 هكتاري احداث كرده و شهر را به يك باغ بزرگ تبديل كنيم.

رئيس آتش‌نشاني شيراز با تاكيد براينكه انجام مقايسه‌ به فرد كمك مي‌كند كه بزرگي رقم خسارت‌هاي مالي ناشي از حوادث را بهتر درك كند، گفت: اگر ساخت هر فرهنگسرا 5 ميليارد تومان هزينه داشته باشد، با حدود 1300 ميليارد تومان 86 فرهنگسرا در شيراز احداث مي‌شد!!

به گزارش ايسنا، نکته قابل توجه در بروز حوادث و برجاي ماندن خسارت‌ها، از دست دادن سرمایه‌هاي ملي است؛ اگر بحث پيشگيري از بروز حوادث مطرح مي‌شود، تاكيد بر بهبود و اصلاح برداشت از سرمايه‌هاي ملي است؛ هيچ فردي اجازه ندارد كه با بي‌احتياطي خود سرمايه‌هاي ملي را تلف كرده و آينده شهر و كشورش را با مخاطره مواجه كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: