• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

چاپ جدیدترین اثر تعزیه پژوهی در استان فارس

جدید ترین اثر تعزیه پژوهی با عنوان " روایت اول تعزیه در منطقه تراکمه" باهدف معرفی هنرآیینی تعزیه درمناطق جنوب فارس چاپ و منتشر شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، كتاب "روايت اول تعزيه در منطقه تراكمه" به قلم سیدابوالحسن عمرانی، پژوهشگر تعزیه تدوين و تاليف شده است.

عمراني در خصوص اين كتاب گفت: این کتاب حاوی مباحث متنوعی در حوزه تعزیه شناسی بوده و در بخش ویژگی‌های تعزیه جنوب فارس نظير شهرستان‌های لامرد و مهربه موضوعاتی همانند پیشینه اجرای تعزیه، شاعران و اصلاح گران متون تعزیه نامه‌ها، منابع اقتباس اشعار تعزیه، موسیقی آوازی تعزیه، محلات و متصدیان اجرای تعزیه جنوب فارس و..پرداخته شده است .

وی افزود:  شیوه درام پردازی درتعزیه، روند فاصله گذاری در تعزیه، تعزیه و تئاتر، نمادهای طبیعی و فوق طبیعی درتعزیه، استفتائات فقهی تعزیه  از مراجع تقلید معاصر، نحوه تبدیل متون تاریخی به متون منظوم تعزیه، آسیب شناسی وضرورت آسیب زدایی از تعزیه در حوزه های تاریخی، ادبی و اجرایی و...برخی دیگر از محتویات این اثر تعزیه پژوهی را تشکیل می دهد .

عمرانی گفت: این کتاب همچنین مشتمل برتصاویر ادوار مختلف تعزیه جنوب فارس به همراه معرفی پیشکسوتان و نسخه خوانهای نسلهای پیشین تعزیه این مناطق و نیزارائه فعالیتهای تعزیه پژوهی در حوزه رسانه های تصویری و مکتوب بوده و پایان بخش آن چکیده انگلیسی کتاب می باشد .

اين پژوهشگر اضافه كرد: اثریادشده از مجموعه آثارمکتوب دفتر مطالعات تعزیه پژوهی جنوب ایران بوده و به وسیله انتشارات بین المللی نوید شیراز چاپ و منتشرشده است .

به گزارش ايسنا، سید ابوالحسن عمرانی از نویسندگان لامردی محسوب مي‌شود كه تاکنون 20 كتاب از تالیفات و ترجمه‌هاي او منتشر شده است؛ اين نويسنده هم‌اينك در حال نگارش كتابي با عنوان " دانشنامه جامع تعزيه فارس" است.

دانشنامه جامع تعزيه فارس در مجلداتي جداگانه و براساس جغرافياي مناطق مختلف فارس، به بررسي آئين تعزيه در اين استان پهناور مي‌پردازد.

آئين تعزيه در شهرستان‌هاي لامرد و مهر به عنوان مهمترين رويداد فرهنگي ايام محرم محسوب مي‌شود. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: