• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-474-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تفاهمي براي توسعه صادرات خرماي ايران

اتاق مشترک ایران و عمان، انجمن ملی خرمای ایران و هشت اتاق بازرگانی استان‌های خرماخیز ايران با امضاي تفاهم‌نامه‌اي براي توسعه صادرات محصول خرما به سراسر جهان هم پيمان شدند.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از اتاق بازرگاني شيراز، با امضاي يك تفاهم‌نامه، اتاق مشترك ايران و عمان، انجمن ملي خرماي ايران و هشت اتاق بازرگاني استان‌هاي خرما خيز كشور براي فراهم كردن زمينه‌هاي صادرات خرما از طريق منطقه آزاد و بندر صحار عمان، هم پيمان شدند.

بر اساس این تفاهم‌نامه اتاق مشترک ایران و عمان، روسای اتاق‌های استان‌های خرماخیز شامل اتاق کرمان، شیراز، اهواز، بندرعباس، بوشهر، زاهدان و خرمشهر و همچنین انجمن ملی خرمای ایران متعهد می‌شوند در ارتباط با فراهم کردن زمینه‌های صدور خرمای ایران به بازارهای جهانی مانند آمریکا، چین و کشورهای آمریکای لاتین از طریق منطقه آزاد و بندر صحار عمان همکاری کنند .

از اهداف اصلی انعقاد این تفاهم‌نامه، همکاری صادرکنندگان خرمای ایران با شرکت‌های عمانی، استفاده از زیرساخت‌ها و تسهیلات مالی، گمرکی و صادرات کشور عمان و منطقه آزاد و بندر صحار، استفاده از مزایای موافقت‌نامه‌های ترجیحی گمرکی بین کشور عمان و سایر کشورها است .

نایب‌رئیس اتاق ایران در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: این ابتکار عمل اتاق مشترک ایران و عمان برای ارتباط یک تشکل و اتاق مشترک و همچنین استان‌های خرماخیز جای تقدیر دارد و می‌تواند به سایر تشکل‌ها هم تسری پیدا کند .

پدرام سلطانی افزود: یکی از آسیب‌های ما در صادرت و به‌ویژه در صادرات محصولات کشاورزی، انجام خرده صادرات است و همین خرده صادرات اعتبار ایران را در کشورهای دیگر زیر سؤال می‌برد .

به گفته نایب‌رئیس اتاق ایران در حوزه خرما باید چهار یا پنج برند معتبر ملی باشد و همه صادرات با برند همین شرکت‌ها انجام شود چراکه شرکت‌های کوچک نمی‌توانند برندسازی کنند و از بسیاری فن‌های بازاریابی و فروش هم آگاه نیستند .

رئیس انجمن ملی خرمای ایران هم در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: عمان جایگزین مناسبی برای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است و به لحاظ روح همکاری و نزدیکی فرهنگی با ایران هم همخوانی زیادی با ما دارد .

محسن رشید فرخی افزود: در حال حاضر 20 درصد تولید خرمای کشور صادرات می‌شود و ما این قابلیت راداریم که این را به 30 درصد هم برسانیم و البته نباید به فکر افزایش بیشتر از 30 درصد صادرات بود چراکه در این صورت در مصرف داخلی و همچنین قیمت خرما دچار مشکل می‌شویم .

به گفته رئیس انجمن خرما ثبت شرکت در عمان با تأمین مالی از طرف ایران و با مشارکت اینهشت استان خرماخیز انجام خواهد شد .

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان هم در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های عمان برای افزایش صادرات ایران به کشورهای دیگر گفت: ثبت شرکت در عمان بسیار تسهیل شده و همچنین برای رفع مشکلات بانکی نیز تلاش‌هایی صورت گرفته است تا هم صادرکنندگان و هم واردکنندگان بتوانند کارهای بانکی خود  با عمان راه به‌صورت ال.سی انجام دهند .

محسن ضرابی افزود: پیش‌ازاین تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای را میان اتاق مشترک ایران و عمان، بندر ویژه صحار و انجمن ملی خرما منعقد کرده‌ایم و حال برای برنامه‌ریزی‌های داخلی، عملیاتی کردن اهداف خود و همچنین هماهنگی میان استان‌های خرماخیز تفاهم‌نامه دوجانبه دیگری امضا می‌کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: