• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-780-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

حضور ارزيابان يونسكو در فارس

مديركل ميراث فرهنگي استان فارس گفت: از امروز سوم شهريور ارزيابان يونسكو به فارس سفر مي‌كنند.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي فارس، مصيب اميري افزود: سفر ارزيابان يونسكو در ارتباط با پرونده ثبت جهاني محور ساساني انجام شده است و 5 روز به طول مي‌انجامد.

اميري گفت: طي سه سال گذشته 22 میلیارد ریال برای حفاظت، ساماندهی و مرمت و ایجاد زیر ساخت‌های لازم در ابنيه محور ساساني هزينه شده است.

او اضافه كرد: از سه سال پیش تمرکز برای مطالعات و ارائه مستندات پرونده محور ساسانی که شامل مجموعه بیشاپور در کازرون، آتشکده، قلعه دختر و شهر گور  در فیروزآباد و  کاخ ساسان در سروستان می باشد توسط باستان‌شناسان، فيلمبرداران، مستندسازان و محققان آغاز و نزدیک به هزار صفحه سند برای ارائه به یونسکو تهیه شد.

اميري گفت: طی این مدت، عملیات‌ اجرایی متعددي براي حفاظت، ساماندهی و مرمت آثار شاخص و انجام زیر ساخت‌های گردشگری مورد نیاز این محور انجام شده است.

به گفته او مرمت‌های اضطراری آثاری همچون کاخ ساسانی سروستان، آتشکده، قلعه دختر، شهر گور ساماندهی محوطه تاریخی بیشاپور، سنگ فرش شهر گور، ساخت و نصب تابلوهای معرفی آثار دو زبان فارسی و انگلیسی، اجرای فازهای چند گانه طرح استاندارد سازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در سایت تاریخی بیشاپور، استقرار سرویس بهداشتی و ... جزو اقدامات انجام شده دسته بندي شده است.

مديركل ميراث فرهنگي فارس افزود: ویژه‌ترین و بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارد و امیدواریم، تیرماه سال 97 شاهد ثبت جهانی این پرونده در اجلاسیه جهانی یونسکو باشیم .

به گزارش ايسنا؛ اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند به نحوی که معماران در این دوره، با ساختن طاق‌های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق‌های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه‌ای نو را خلق کرده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: