• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل ثبت اسناد و املاك فارس:

سنددار شدن املاك شهرداري مانع زمين‌خواري است

مديركل ثبت اسناد و املاك استان فارس با بيان اينكه شهرداري شيراز در سند دار كردن املاك و مستقلات خود عملكرد مطلوبي به نسبت ديگر نقاط كشور دارد، سند دار شدن املاك شهرداري را مانعي برسرراه زمين‌خواري و زمين خواران دانست.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، به نقل از روابط عمومي شهرداري شيراز مهدي اقبالي در حاشيه كارگروه ثبت اسناد و شهرداري، گفت: يكي از نقاط قوت شهرداري شيراز، انتقال رسمي املاك براساس مستندسازي قانوني است؛ اين مجموعه املاك خود را با اقرارنامه و قولنامه و ساير اشكال متداول، واگذار نمي‌كند .

وی معتقد است چنين رويه‌اي به نفع افرادي است كه با قصد سرمايه‌گذاري يا مشاركت، ملكي را با شهرداري مبادله مي‌كنند و تسهيل كننده روند سرمايه‌گذاري خواهد بود .

اقبال با اشاره به اينكه كارگروه مشترك شهرداري شيراز و ثبت اسناد فارس از چند سال قبل راه‌اندازي شده است، گفت: هدف اين كارگروه براي تسهيل و تسريع در سند‌دار كردن املاك شهرداري‌ شيراز و تسهیل کار مردم است .

او ادامه داد: در جلسات ماهيانه اين كارگروه، تمام موارد ثبتي و موانع ثبتي مطرح، حل و مرتفع مي‌شود به‌طوريكه طي اين چند سال چند برابر سال‌هاي گذشته كار انجام شده است .

مديركل ثبت اسناد و املاك استان فارس با تاكيد براينكه، اقدامات اين كارگروه تاثيرگذار بر حل مشكلات مردم و سرمايه‌گذران است، گفت: خوشبختانه همدلي و همراهي و همكاري خوبي بين شهرداري شيراز و ثبت اسناد فارس وجود دارد و اين روند نيز تداوم خواهد داشت تا ارائه خدمات رفاهي به شهروندان تسريع و تسهيل شود .

وي با بيان اينكه هيچگونه منافع شخصي و فردي در اين كارگروه وجود نداشته و دنبال نمي‌شود، گفت: در آخرين جلسه حدود 15 پرونده ثبتي مربوط به پاركينگ‌هاي طبقاتي يا ساير املاك در اختيار شهرداري يا املاك واگذار شده به افراد حقيقي و حقوقي مطرح و مشكلات بررسي شد و راهكارهايي مد نظر قرار گرفت .

اقبال با يادآوري اينكه شهرداري‌ها از ملاكين بزرگ محسوب مي‌شوند، گفت: سند دار شدن املاك و مستقلات شهرداري‌ها، مسير دست‌اندازي سوء استفاده كنندگان را مسدود كرده و باعث جلوگيري از زمين‌خواري مي‌شود .

وي با تاكيد براينكه املاك فاقد سند رسمي، بستري است براي سوء استفاده زمين‌خواران، گفت: ايجاد كارگروه مشترك ثبت اسناد و شهرداري زمينه‌اي براي ممانعت از زمين‌خواري و سوء استفاده‌هاي مرتبط بوده است .

مدير كل ثبت اسناد و املاك فارس اعتقاد دارد شهرداري شيراز در مقايسه با اكثر شهرداري‌هاي كشور داراي توان تخصصي بالاتري بوده و در زمينه املاك اقدامات شاخصي انجام داده است .

سرپرست شهرداري شيراز نيز گفت: ايجاد كارگروه مشترك شهرداري و ثبت اسناد، يكي از اقدامات شاخص شهرداري براي حل مشكلات مرتبط با املاك شيراز بوده است .

محمدحسن اسدي با بيان اينكه يكي از اقدامات مهم شهرداري‌ها انجام استعلامات و اقدامات مرتبط با اسناد و نقل و انتقال سند بوده است، از چند سال قبل اين كارگروه ايجاد شد .

وی عملكرد اين كارگروه را مطلوب توصيف و تاكيد كرد: طي اين چند سال چند هزار فقره سند براي املاك و اراضي فاقد سند شهرداري شيراز بعد از طي روال قانوني صادر شده است .

اسدي صدور سندهاي تك برگ براي املاك شهرداري شيراز را اقدامي تاثيرگذار در رونق سرمايه‌گذاري و جلوگيري از بروز مشكلات در اين زمينه دانست و گفت: با همدلي و همكاري مطلوبي كه وجود دارد، طي اين سال‌ها، بسياري از اسناد املاك عمده شهرداري، تعيين تكليف شده است .

سرپرست شهرداري شيراز خاطرنشان كرد كه علاوه بر مديريت و كارشناسان شهرداري، مديركل، معاونان و روساي نواحي پنجگانه ثبت اسناد، از اعضاي اين كارگروه به شمار مي‌روند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: