• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-674-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس:

كشاورزي فارس نيازمند تجديد نظر است

استاندار فارس اعتقاد دارد كه بايد در رويه و شيوه كشت و فضاي عمومي كشاورزي اين استان تجديد نظر كرد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي جهادكشاورزي فارس، اسماعيل تبادار در ديدار با رئيس و معاونان سازمان جهادكشاورزي فارس، گفت: وقتی در بحث فراوانی آب دچار مخاطره می‌شویم در نتیجه باید در رویه و نوع و شيوه کشت و فضای عمومی کشاورزی به جد تجدید نظر كنيم.

او تصريح كرد: نمی‌توانیم از اقتصاد کشاورزی در پهنه فارس دست برداریم ولی با روش‌های علمی می‌توان شيوه کشت را تغییر داد و محصولات کشاورزی کم آب بر توليد كرد.

تبادار با اشاره به اینکه جنگل و مرتع به واقع یکی از سرمایه‌های استان فارس است، گفت: باید کشت گیاهان دارویی که می‌تواند زمینه‌ي اقتصادی مناسبي در فارس باشد، توسعه يابد.

استاندار فارس با بيان اينكه فارس به لحاظ توليد محصولات كشاورزي مشكلي ندارد، گفت: مشکل در بازاریابی و بسته بندی است و بايد اين مشكل را برطرف كرد.

تبادار با تاكيد براينكه در عرصه كشاورزي وقت بيشتري اختصاص خواهد داد، تصريح كرد: در مناطقی از استان فارس که فراوانی آب داریم بايد توليد شیلات قوت بیشتری پیدا کند.

وي با بيان اينكه کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد، توسعه و تولید استان فارس داشته و دارد، لزوم برگزاري شوراي كشاورزي به شكل ماهيانه را مورد تاكيد قرار داد و با اشاره به مهم بودن بحث آب در فارس گفت: یکی از چالش‌ها و نگرانی‌های جدی در پهنه فارس بحث آب است و قطع به یقین این مورد یکی از مولفه‌های زیر ساختی و اساسی کار بخش كشاورزي است.

تبادار خواستار عطف توجه بيشتر به موضوع آب از سوي مسئولان جهادكشاورزي شد و گفت: باید به اين بحث توجه ویژه‌ای داشت تا خدایی نکرده این موضوع  چه در زمینه زراعت، باغ، دام و سایر امور دچار مخاطره جدی نشود .

استاندار فارس بر لزوم توجه به مسائلی مانند آبخیزداری و آبخوان داری به‌عنوان تجديد كننده منابع آبي، تاكيد كرد و خواستار تحقق كامل مصوبه شوراي عالي آب در خصوص اجراي 70 هزار هكتار طرح آبياري تحت فشار در استان فارس شد.

رئيس جهادكشاورزي استان فارس نيز با ارائه گزارشي از اقدامات و عملكرد اين سازمان گفت: فارس بيش از 10 درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

محمدمهدي قاسمي با اشاره به اينكه رتبه فارس در توليد بسياري از محصولات زراعي يك كشور و در برخي محصولات نيز دوم كشر است، گفت: استان فارس در گذشته انبار غله ايران بود اما به دليل خشكسالي‌ها ساير استان‌ها گوي سبقت را از فارس ربوده‌اند.

رئيس جهاد كشاورزي فارس رتبه اين استان در بخش باغباني را با توليد 15.2 درصد كل محصولات باغي كشور، اول اعلام و اضافه كرد: فارس ويترين محصولات كشاورزي است.

قاسمي گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید بر این بوده است که بخش کشاورزی را علمی و فنی اداره كند و مراکز خدماتی که در گذشته به سمت تعطیل شدن رفته بودند، مراحل احياء را طي مي‌كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: