• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-1314-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

اولين اردوي جهادي خبرنگاران و عكاسان خبري شيراز/

مهدي‌آباد هنوز هم كتس‌بس است!

كمربندي شيراز، براي خيلي‌ها خط مرز است؛ مرزي براي رسيدن به نقاطي كمتر آباد، مناطقي كه سال‌هاست با واژه‌هايي نظير حاشيه‌‌اي، محروم، كمتر برخوردار و ... نشانه گذاري شده و هنوز هم رنگ و بوي برخورداري ندارد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، از سمت شرق شيراز كه به سمت غرب براني، جايي تابلويي سبز رنگ، مهدي‌آباد را نشانت مي‌دهد، شهركي كه در گذشته نه چندان دور "كتس بس" نام داشت و هنوز هم بسياري آن را با همان نام مي‌شناسند؛ شهركي كه تغيير نام نتوانست تغييري در شكل زندگي ساكنانش ايجاد كند.

مهدي‌آباد، بيش از 40 سال قبل، با ساكن شدن بعضي خانوارهاي عشاير ترك زبان، آرام آرام شكل گرفت و در سايه بي‌توجهي رشد كرد و بدون تبعيت از هيچ شكل هندسي خاصي، بزرگ شد و بزرگتر تا به نقطه‌اي كانوني براي بزه‌كاري‌هاي پيدا و پنهان بدل شود؛ نقطه‌اي كه انگار ساكنانش هم به‌دنبال شاخص‌هاي توسعه دست و پا نمي‌زنند!!

مهدي‌آباد، هنوز هم مانند سه دهه قبل جوي‌هايي پر از فاضلاب خانگي دارد و مردماني كه با ورود هر غريبه‌اي به او چشم مي‌دوزند تا سر از كارش در بياورند و .... شهركي كه حالا 30 هزار سكنه در خود جاي داده است و بيش از 10 درصد آنان را اتباع بيگانه مجاز و غيرمجاز تشكيل مي‌دهند.

مهدي‌آباد (كتس‌بس) مقصد اولين اردوي جهادي خبرنگاران و عكاسان خبري بود كه جماعتي از مديران را همراه خود كرده بودند شايد گام بلندتري براي حل مشكلات اين نقطه از حاشيه شيراز انديشيده شود؛ نقطه‌اي كه آرام آرام به شهر پيوند خورد اما همچنان با مرزي، سرزمين خود را مشخص كرده است.

قرار بود اردويي باشد با حضور خبرنگاران و عكاسان و مردم، اما مديران آمدند تا از خود دفاع كرده باشند؛ اما كاروان خودروهايي كه به مشايعت پليس به دهانه ورودي شهرك رسيد، آرام آرام مردم پراكنده شدند و تنها آنهايي ماندند كه خود را رابطان مردم و مسئولان مي‌دانند!

به گزارش ايسنا، امام جماعت مسجد مهدی‌آّباد در بيان نيازهاي اين شهرك، احداث زيرگذر را يكي از مهمترين آنها بيان و اضافه کرد: از سال 82 که باند جدید کمربندی افتتاح شده است تا کنون 65 نفر کشته شده اند .

حجت‌الاسلام نامدار ستاره‌فر كه به نمایندگی مردمی سخن مي‌گفت، که نبودند، كلانتري را يكي ديگر از نیازهای اين شهرك عنوان و تاكيد كرد كه احداث كلانتري بيش از بانك، ضرورت دارد.

يكي از اعضاي ياوران شوراي شهرك مهدي‌آباد هم وجود نقاطي كه تامين كننده مواد مخدر صنعتي و سنتي است را از معضلات اين شهرك دانست.

سعيد غريبي تاكيد كرد كه هر ماه نيروي انتظامي تعداد زيادي از خلافكاران را در اين محدوده دستگير مي‌كند اما هيچ زماني از شمار آنان كم نمي‌شود!!

غريبي حضور مداوم معتادان و مواد فروشان و خريداران ريز و درشت و بي پول و پولدار را از معضلات جاري شهرك مهدي‌آباد برشمرد و گفت: اين بيماري كشنده بيش از تمام بيماري‌ها مردم اين شهرك و كلانشهر شيراز را با مخاطره مواجه كرده است.

اين ياور شورا تاكيد دارد كه در چندين سال گذشته خريد و فروش مشروبات الكلي هم به مشكل خريد و فروش مواد مخدر در اين محدوده اضافه شده است.

او در بيان مشكلات مردمي كه حالا آرام آرام در و پنجره خانه‌ها را گشوده، سركي به بيرون مي‌كشيدند، ادامه داد: 35 سال است كه فاضلاب مجتمع مسكوني 500 دشتگاه ارتش، شهرك مطهري و زندان عادل‌آّباد وارد رودخانه جنوب شهرك مهدي‌آباد مي‌شود و اين مكان را نقطه‌اي كانوني براي انواع بيماري‌هاي عفوني خصوصا سالك كرده است.

  غريبي، تردد دائم قاچاقچيان و افراد شرور و داراي سوابق كيفري متعدد در اين منطقه، از مهدي‌آباد محدوده‌اي نه چندان امن ساخته است كه علي‌رغم تلاش‌هاي انجام شده، همچون وصله‌اي ناجور بر تن اين شهرك خود نمايي مي‌كند.  

يكي از اهالي اين شهرك نيز در ميان گفت و شنودها، چند صدايي بودن مديريت را عاملي براي تداوم مشكلات شهرك مهدي‌آباد دانست و گفت: هر كس ساز را براي خود كوك مي‌كند؛ شهر اگر مديريت واحد داشت، حالا مشكلات كمتر بود؛ امروز هيچ كدام از شهرك‌هاي حاشيه‌اي شيراز را نمي‌توان يافت كه آباداني را در همه ابعاد داشته باشد.

حسينعلي افزري اضافه كرد: وقتي اساس و ريشه مشكل يعني مهاجرت بي‌رويه، بيكاري مداوم و ... را حل نكنيم، نمي‌توانيم مشكلات رويه‌اي نظير اعتياد و خريد و فروش مواد مخدر و ... را حل كنيم. بايد فكري اساسي كرد.

معاون عمرانی شهرداری منطقه 9 نيز گفت: طی 6 سال گذشته خدماتی شامل تملک و اجرای 35 متری طلاییه در جنوب شهرك، خط کشی و آسفالت ورودی و تاسیس سالن ورزشی شهید سپاسی توسط شهرداري انجام شده و زميني به مساحت 8 هزار متر را براي احداث مجتمع فرهنگي ورزشي در اختيار يكي از خيران قرار داده‌ايم.

محمدرضا خادم‌زاده گفت: شهرداري تلاش خود را براي ارائه خدمات همانند ساير نقاط شهر در شهرك مهدي آباد هم انجام داده و دنبال كرده است.

یحیی زارع، مدیر تربیت بدنی سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز نیز از فعال شدن سالن ورزشی شهید سپاسی شهرک مهدی‌آباد از نيمه دوم مهرماه خبر داد و گفت: اين ورزشگاه يكسال قبل به شكل موقت افتتاح شده بود!!!

به گزارش ايسنا، ساكنان شهرك را نديده، سوار خودروها مي‌شويم تا ختم اردوي چند ساعته جهادي خبرنگاران و عكاسان اعلام شود!! اردويي كه قرار بود با حضور مردم باشد؛ براي شنيدن حرف‌هاي مردم، براي از بين بردن خلاء موجود بين رسانه‌ها و مخاطبان!

خودروها كه دور مي‌شود، آنهايي كه پشت در و ديوار خود را پنهان كرده بودند دوباره به خيابان باز مي‌گردند؛ باز روزمرگي به شهرك مهدي‌آباد باز مي‌گردد؛ شهركي كه بارها اين آمد و شد را تجربه كرده است.

بچه‌ها تنها ساكنان شهرك بودند كه بدون هيچ هراس و نگراني بي‌توجه به آدم‌هايي كه آمدند و رفتند، سرشان به بازي گرم بود. بي توجه به بوي تعفني كه از فاضلاب راكد مانده در رودخانه پائين دست شهرك بلند مي‌شد و با عفن اعتياد و مواد مخدر و بسياري از ناهنجاري‌هاي ديگر ممزوج شده ردي عميق بر خاطرشان باقي مي‌گذاشت......


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: