• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-980-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

ارزیابان یونسکو در فیروزآباد فارس/
تداوم تلاش‌ها براي ثبت جهاني محور تاريخي ساساني

ناظران يونسكو با هدف بازديد ميداني و تخصصي از آثار شاخص پرونده ثبت جهاني محور ساساني در استان فارس، به شهرستان فيروزآباد سفر كردند.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي فارس، هيئتي از ناظران يونسكو سه‌شنبه 4 مهر براي بررسي ميداني و تخصصي آثار قرار گرفته در محور ساساني، وارد فيروزآباد شدند.

این هيئت قرار است از شرایط فنی و اقدامات اجرایی انجام شده در اماكن تاريخي نظير قلعه دختر، آتشکده و شهر گور فیروزآباد بازديد كرده و پس از آن از آثار و بناهای ساسانی شهرستان‌های کازرون و سروستان نیز بازديد داشته باشند.

به گزارش ايسنا، اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان پس از پیروزی بر اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی شهر گور را مقر حکومت خود قرار داد.

شهرگور چهار دروازه شامل دروازه مهر یا میترا در شرق، بهرام در غرب، هرمز در شمال و اردشیر در جنوب را ايجاد و شهر را با حفر خندق و حصارهايي خشتي با عرضي حدود 50 متر محصور كرد.

براساس اسناد موجود در وسط شهر گور مناری چهار گوش به ارتفاع ۳۰ متر با استفاده از سنگ لاشه و ملات گچ ساخته شد که کارکردهای گوناگونی برای آن دوران داشت.

نماد قدرت مرکزی برای ساخت شهر به شکل دایره، محل ارتباط قلعه دختر و محل نیایش برخي از كاركردهاي اين منار چهارگوش بوده است.

به گزارش ايسنا، در اسناد تاریخی آمده كه ساخت شهر بغداد از شهرگور الگو برداری شده است. اين اثر در شهريور 1310 با شماره 17 به ثبت ملي رسيد.

براساس اين گزارش، قلعه دختر فیروزآباد نیز با پیشینه تاریخی ۱۸۰۰ ساله در  ۹۶ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده و مربوط به دوره ساسانیان و اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان است.

این بنای تاریخی كه از گچ و سنگ لاشه در ساخت آن استفاده شده است، به عنوان یک کاخ و دژی محکم و استوار در پیروزی اردشیربابکان بر اردوان پنجم، آخرین پادشاه اشکانیان نقش موثری ایفا کرد.

این قلعه سال ۱۳۱۵ به شماره ۲۶۹ به ثبت ملی رسید و اكنون هم تلاش‌ها براي ثبت جهاني آن ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، کاخ اردشیر بابكان یا بنای موسوم به آتشکده نيز با طول ۱۱۶ و عرض ۵۵ متر یکی از کاخ‌های ییلاقی اردشیر به شــمار می‌رود کــه از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده و نمای آن از شمال متصل به چشمه جوشان مدوری موسوم به بــرم پیر (قمپ و خنب) است كه آبي زلال از آن مي‌جوشيد و جاري مي‌شد.

این کاخ نيز در سال 1310 و با شماره ۸۹ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

براساس اين گزارش، بالغ بر 107 تاريخي در شهرستان فیروزآباد ثبت شده و اكنون تلاش‌ها براي ثبت 3 اثر شاخص شامل قلعه‌دختر، شهرگور و آتشكده، در قالب طرح محور ساساني ادامه دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: