• پنجشنبه ۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-1380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

پايان ماموريت هيئت ارزياب يونسكو در فارس/
اميدها براي ثبت جهاني محور ساساني

بازديد هيئت ارزياب اعزامي يونسكو به استان فارس از آثار تاريخي شهرستان كازرون و سروستان، برگ آخر دفتر ماموريتي بود كه با هدف بررسي امكان ثبت جهاني محور تاريخي ساساني، باز شده است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، ارزيابان يونسكو در ادامه ماموريت خود و بعد از بازديد اماكن تاريخي شهرستان فيروزآباد، روز پنج مهر به كازرون سفر كرده و ششم مهر نيز براي بازديد از آثار برجاي مانده از دوران ساساني در اين شهرستان و ارزيابي اقدامات انجام شده، به سروستان عزيمت كردند.

هيئت ارزياب اعزام يونسكو متشكل از 2 كارشناس ارشد يونسكو و 2 باستان‌شناس اهل كشورهاي ايتاليا و آلمان بودند كه با همراهي محمدحسن طالبيان معاون سازمان ميراث فرهنگي ايران و مصيب اميري مديركل ميراث فرهنگي فارس، بازديدهايي را از محور ساساني انجام دادند.

بيشابور شهري كم‌نظير از گذشته دور تاريخ

اين هيئت در سفر به شهرستان كازرون مجموعه تاریخی-طبیعی بیشابور را بازديد كردند. اين مجموعه در زمینی مستطیل شكل احداث و به گونه‌ای طراحی شده که چهار دروازه و دو خیابان آن، یکدیگر را قطع می‌کند.

یکی ازخیابان‌ها در جهت شمال به جنوب و دیگری شرق به غرب است و هر کدام در انتها به یکی از دروازه‌های شهر منتهی می‌شده‌ و دروازه غربي ورودي اصلي شهر بوده است.

این شهر از دو بخش اصلی "ارگ سلطنتی" شامل آثار شاخصی مانند معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، ایوان موزاییک، کاخ والرین و منطقه "عامه نشین" شامل خانه‌های مسکونی، گرمابه، کاروانسرا و بازار تشکیل شده است.

معبد آناهیتا، بناهای یادبود شهر بیشاپور، تالار تشریفات و ایوان موزائیک از دیگر بخش‌های معماری این شهر مهم و تاریخی ساسانی است.

كاخ سروستان باشكوهترين بناي ساساني

به گزارش ايسنا، کاخ ساساني سروستان در مسیر روستاي نظرآباد واقع شده و شامل گنبدها، ايوان‌ها، اتاق‌ها و دهليزهاي متعددي است.

در تاريخ احداث اين بناي تاريخي كه شهريور سال 1310 در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است، اختلاف نظر وجود دارد اما باستان‌شناسان بسياري اعتقاد دارند كه اين كاخ از بناهاي دوره حكومت بهرام پنجم، از پادشاهان ساساني و شهره به بهرام گور است.

برخي باستان‌شناسان اعتقاد دارند كه اين كاخ توسط "مهر نرسي" وزير معروف بهرام پنجم، بنا شده است.

كاخ ساساني سروستان از باشكوه‌ترين كاخ‌هاي عهد ساسانيان محسوب مي‌شود كه در ابعاد 45 متر در 37 متر مربع احداث شده و شامل يک ايوان ورودي و گنبدي در مرکز و حياط است.

در اين کاخ نسبت به بناهاي ديگر آن دوره فن معماري و پلان پيچيده و کامل تري استفاده شده و نماي اصلي بنا در ضلع شرقي قرار دارد که شامل يک ايوان مرکزي و دو ايوان کوچکتر در دو طرف است.

محور ساساني در استان فارس در برگيرنده بخشي از آثار تاريخ تمدني ايران‌زمين محسوب مي‌شود كه طي سال‌هاي اخير تلاش‌هاي گسترده‌اي براي ثبت جهاني آن در حال انجام است.

اميد به ثبت جهاني محور ساساني

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس در ارديبهشت ماه امسال اعلام كرد كه پرونده محور ساساني زمستان سال گذشته براي ثبت جهاني به يونسكو ارسال شده است.

مصيب اميري كه به واسطه اهميت محور ساساني اعتقاد دارد اين مجموعه تاريخي مهم در سال 2018 به ثبت جهاني خواهد رسيد، گفته بود: شهر تاريخي يزد در سال 2017 و محور ساساني در سال 2018 ميلادي به ثبت جهاني مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، اميري كه اطلاع داشت ارزيابان يونسكو در زماني بين ماه‌هاي شهريور و مهر به فارس سفر خواهند كرد، اعلام كرده بود كه تکمیل پرونده منظر باستان‌شناسی محور ساسانی استان سه سال به‌طول انجامیده و عمده کار پژوهشی و کارشناسی را باستان‌شناسان، فیلم‌برداران، مستندسازان و محققان تهیه و آماده کرده‌اند.

به گفته مدير كل ميراث فرهنگي فارس پرونده محور ساسانی شامل آثار دوره ساسانیان در استان فارس است که از شهرستان فیروزآباد با آثار کاخ اردشیر و قلعه دختر و نقوش برجسته شروع می‌شود و تا کاخ ساسانی سروستان و شهر تاریخی بیشاپور و تنگ چوگان در شهرستان کازرون ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش ايسنا، تداوم تلاش‌ها براي ثبت جهاني محور ساساني در حالي است كه پيش از اين 2 مجموعه جهاني تخت جمشيد و پاسارگاد و همچنين باغ ارم در شيراز به ثبت جهاني رسيده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: