• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئيس دامپزشكي شهرستان شيراز:

برخورد با عرضه‌كنندگان غيرمجاز گوشت بايد مردمي شود

رئيس دامپزشكي شهرستان شيراز اعتقاد دارد كه براي تاثيرگذاري مطلوب برخورد قانوني با عرضه كنندگان غيرمجاز گوشت و محصولات پروتئيني خام، بايد مردم به‌عنوان جامعه هدف، همراهي و مشاركت داشته باشند و برخورد و مبارزه مردمي شود.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، دكتر عبدالرضا وفا يكشنبه 16 مهر در يك كنفرانس خبري كه به مناسبت روز دامپزشكي برگزار شد، گفت: برخورد قانوني با عرضه‌كنندگان گوشت و محصولات خام دامي و پروتئيني يكي از وظايف اصلي دامپزشكي محسوب مي‌شود كه همواره تداوم داشته و دارد.

او در عين‌حال تاكيد كرد كه اگر مردم به واسطه ارتقاء آگاهي‌هايشان متوجه مخاطرات بهداشتي و اقتصادي خريد گوشت و محصولات خام دامي از عرضه‌كنندگان غيرمجاز شوند و از اين افراد خريد نكنند، قطعا مبارزه و برخوردها تاثيرگذارتر خواهد بود.

وفا با بيان اينكه طي سال‌هاي اخير و به واسطه همراهي مطلوب‌تر دستگاه قضايي، برخورد با عرضه‌كنندگان غيرمجاز گوشت دام و طيور در شهرستان شيراز بسيار قاعده‌مندتر و تاثيرگذارتر شده است، گفت: بعد از اينكه مسئولان دستگاه قضائي در خصوص مخاطرات عرضه گوشت توسط افراد و در اماكن غيرمجاز مطلع شدند، به دستور رئيس كل دادگستري استان فارس و همراهي دادستان شهرستان شيراز، شعب ويژه‌اي به اين موضوع اختصاص داده شد.

او اضافه كرد: اختصاص شعب ويژه براي رسيدگي به پرونده‌هاي ارجاعي دامپزشكي، هم تسريع در روند رسيدگي و صدور حكم و هم تشديد در مجازات قانوني را به‌همراه داشته و سبب بازدارندگي بيشتر اقدامات شده است.

وفا با اشاره به اينكه در مناطقي نظير بيدزرد كه كشتار و عرضه گوشت دام و طيور توسط قصابي‌هاي غيرمجاز انجام مي‌شود، نظارت‌ها با حضور معاون دادستان و نماينده دادستاني، تشديد شده است، گفت: از 76 واحد عرضه كننده غيرمجاز گوشت در اين منطقه تنها 31 واحد باقيمانده است.

رئيس دامپزشكي شهرستان شيراز گفت: دادستان محترم اعتقاد دارد كه به دليل تعداد زياد عرضه كنندگان غيرمجاز گوشت در اين محدوده، مقابله قانوني موجب تنش اجتماعي خواهد شد لذا بايد با برنامه‌ريزي جلو رفت و كار را تدريجي و تاثيرگذار انجام داد.

وفا با بيان اينكه سالانه صدها پرونده در خصوص تخلف‌هاي مرتبط با كشتار يا عرضه گوشت دام و طيور در دامپزشكي شيراز تشكيل و به دستگاه قضائي ارجاع مي‌شود، گفت: در محور شهرك گلستان به شهر جديد صدرا نيز شاهد كشتار دام و عرضه گوشت در شرايط بسيار بد بهداشتي بوديم كه با اقدامات انجام شده، به دنبال رفع اين مشكل هستيم.

رئيس دامپزشكي شهرستان شيراز گفت: مردم بايد بدانند كه گوشت تازه دام الزاما از نظر اقتصادي مقرون به‌صرفه نيست؛ رسانه‌ها مي‌توانند مردم را در اين خصوص آگاه كنند.

او ادامه داد: گوشت دام بعد از كشتار، دچار افت وزني مي‌شود و براي فروشنده عرضه سريع گوشت بلافاصله بعد از كشتار مقرون به صرفه‌ است اما براي خريدار نيست.

وفا گفت: بايد مردم بدانند كه تخلفات متعددي از سوي عرضه كنندگان غيرمجاز گوشت دام خصوصا در روستاها و مناطق نزديك به شيراز انجام مي‌شود، تخلفاتي نظير كم‌فروشي و عرضه گوشت ميش به‌جاي بره و ...

رئيس دامپزشكي شيراز تصريح كرد: اين همه در كنار مخاطرات بهداشتي كه خريد گوشت از عرضه‌كنندگان غيرمجاز به همراه دارد، بايد به شكل مداوم به مردم اطلاع‌رساني شود تا شاهد كاهش تقاضا باشيم.

وفا تاكيد دارد كه افراد عادي قادر به تشخيص بيماري‌ها و مخاطرات بهداشتي گوشت تازه نيستند و به همين دليل بايد از خريد گوشت‌هاي فاقد مهر دامپزشكي خودداري شود.   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: