• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

دبير علمي يادروز حافظ اعلام كرد:

اخلاق و حافظ عنوان برنامه‌هاي علمي بزرگداشت حافظ/
اعطاي نشان حافظ‌شناسي به سعيد حميديان

به گفته‌ي دبير علمي بيست و يكمين سال بزرگداشت حافظ " اخلاق و حافظ" را عنوان برنامه‌ و سخنراني‌هاي تخصصي و علمي اين رويداد فرهنگي، ادبي است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس كاووس حسنلي يكشنبه 16 در كنفرانس خبري اعلام برنامه‌هاي بزرگداشت ياد روز حافظ، گفت: برنامه‌هاي علمي تدوين شده در راستاي بزرگداشت حافظ، پنجشنبه 20 مهر و با حضور هشت سخنران در محل مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس برگزار مي‌َود.

وي گفت: ابوالقاسم اسماعیل‌پور، حسن بلخاري، ميرجلال‌الدين كزازي، احسان شمسي، محمدرضا خالصي، سعيد حميديان، قاسم كاكايي و زوزانا كريهوا، هشت سخنران سمپوزيوم علمي يادروز حافظ هستند.

او در خصوص عناوين سخنراني‌هاي علمي گفت: دكتر اسماعيل‌پور با عنوان "اخلاق مزدایی و میترایی و بازتاب آن در غزل حافظ"، بلخاری با عنوان "آینه خیال، شرح یک معنا بر بنیاد رای حافظ و ابن عربی"، کزازی با عنوان " پایگاه آموزه‌های حافظ"، شمسی با عنوان "بازشناسی آموزه‌های حافظ برپایه رویکردهای اخلاقی معاصر"، خالصی با عنوان " واکاوی پیشینه تئوری اخلاق ملامتی در اندیشه حافظ"، حمیدیان با عنوان "زبان و اخلاق از سنایی تا حافظ"، کاکایی با عنوان "حافظ و چالش‌های اخلاقی جامعه دینی" و زوزانا کریهوا با عنوان "حافظ در ترجمه‌های چک"، مقالاتشان را ارائه خواهند داد.

حسنلي با بيان اينكه اعطاي نشان درجه يك حافظ‌شناسي از هشت سال قبل تاكنون، متوقف شده بود، گفت: امسال و بعد از هشت سال توقف، نشان درجه يك حافظ شناسي به سعيد حميديان اعطاء مي‌شود.

دبير علمي بيست و يكمين همايش علمي يادروز حافظ خاطرنشان كرد: اعطاي نشان درجه يك حافظ‌شناسي از سال 75 و با راه‌اندازي و تاسيس مرکز حافظ شناسی، در دستور كار قرار گرفت و طي چهار دوره اين نشان به پروفسور فوشه کور از فرانسه، جیوانی ماريا درمه از ایتالیا، سلیم نیساری و بهاءالدین خرمشاهی از ايران اعطا شده است.

وي در بخش ديگري از اين نشست خبري با اشاره به برگزاري دوره‌هاي حافظ‌شناسي و با بيان اينكه بیش از 13 هزار نفر تاكنون در اين كلاس‌ها شركت كرده‌اند، گفت: طي يك سال و نيم گذشته دوره‌هايي برای کودکان و نوجوانان با هدف ترويج حافظ خواني برگزار شد.

اين استاد دانشگاه يادآور شد: برنامه‌هاي ياد روز حافظ همزمان با شيراز و ايران در 38 کشور و با حضور استادان ادبیات و حافظ پژوهان و حافظ‌شناسان برگزار مي‌شود.

حسنلي با اشاره به تلاش‌هاي انجام شده براي ثبت جهاني ديوان حافظ به‌عنوان ميراث معنوي ايران، گفت: پروژه‌هايي در قالب رساله‌هاي دكترا و پسادكترا آغاز شده است و اميدواريم پرونده‌اي قابل دفاع در اين خصوص به يونسكو ارائه دهيم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: