• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدير مرکز اسناد فارس:

مهدی فقیه برند شیراز در سینمای ایران است

مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي استان فارس اعتقاد دارد مهدي فقيه، برند شيراز در سينماي ايران محسوب مي‌شود.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس، در آخرین روز از فستیوال مروری بر سینمای دفاع مقدس كه به میزبانی سینما فرهنگ شیراز برگزار شد، طي مراسمي از مهدی فقیه، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون قدرداني به عمل آمد.

كوروش کمالی سروستانی، مدیر مركز اسناد وكتابخانه ملى فارس در اين مراسم گفت: اگر به راستی تلفیق دستاوردهای ذوقی و تراوشات ذهنی و حسی انسانی در پرند رنگ رنگ شعر، موسیقی، نقاشی و تئاتر و سینما را هنر بی بدیل انسانی تلقی کنیم، هنری که خود حاصل تفکر و اندیشه است و توامان با تلاش‌های سترگ و نستوه‌پذیر، که نسلی پسین را  میراثدار و وامدار  نسلی پیشین در این وادی می‌سازد و بر این باور پای بفشریم که هنر خود در تطور تاریخ و در فراز و نشیب رخدادها، رسالتی سترگ را بر دوشِ هوش می‌کشد؛ آنگاه می‌توان بر قامت برافراشته و نام بلند هنرمندان، تکریم و  تعظیم در خور روا داشت. آنگاه می‌توان دانست که پویایی و تحرک و بالندگی خود آبشخوری جز هنر نمی‌تواند داشت .

او گفت: هنرمندان چیره‌دست، با خلق آثاری بدیع، عواطف و تجربیات خود را به گونه‌ای شگَرف، آشکاره می‌کنند تا در جهان معنایی مخاطب خویش رخنه کنند؛  در جان و ذهنشان خوش بنشینند و عواطفشان را برانگیزند و با زبانی مشترک و برخاسته از نیستان جان،  پیوندی معنوی با آنان  بیافرینند. می‌کوشند تا با خلق آثاری ماندنی، آنچه را که دریافت ناکردنی است؛ در کالبُدی آراسته و دلنشین، برای همگان، قابل فهم سازند. از این روست که عکاسی، نقّاشی، مجسّمه‌سازی،  موسیقی ، تئاتر، معماری، طرّاحی، و سینما، امروزه دیگر  از مبانی تفکیک‌ناپذیر زندگانی جوامع انسانی شمرده می‌شوند که تجربه زیباشناختی بشر از جهان را به تفسیر می‌نشینند. و چنانکه تولستوی می‌گوید:«مقصد و مقصود هنر؛ انتقال والاترین احساساتی است که انسان‌ها بدانها دست یافته‌اند ».

كمالي سروستاني ادامه داد: ما امروز خوشبخت مردمانیم که در سایه سار هنرمندانی زیست می‌کنیم که داستان هر یک شریطه‌ای است مبسوط؛ هنرمندانی که با ذهن پویای خویش و علیرغم تفاوت‌های زبانی و فرهنگی ، آثاری بدیع می‌آفرینند تا دریچه‌ای از دنیایی متفاوت را  در مقابل دیدگانمان بگشایند و معنا و مفهومی عمیق را از هستی برایمان به تفسیر بنشینند؛ نشاط سرشار از این امر چنان است که  در این پساهنگام خزانی ما را به میزبانی و تکریم رادمردی فراخوانده است که نام بلندش در تاریخ این سرزمین چون هنرمندی دوران ساز باقی خواهد ماند .

او اضافه كرد: استاد مهدی فقیه که بی‌شک در بطن هنری خویش، خوش زیسته و خوش در خشیده است. کارگردان، نویسنده، بازیگر و فرهنگوری است صاحب علم و تجربه توام با استعدادی ذاتی و ذوقی وافر. دلباخته فردوسی و سعدی و حافظ است و بازیگری است منعطف و چند وجهی. گویی از گاه زاده شدنش در مبارک سال 1324 شمسی تا به امروز که به قرار انفسی هفتاد و دو سالگی را پسِ پشت می‌نهد؛ خمیر مایه او را به کیمیای هنر آغشته‌اند؛ تا اندیشه هنر توامان ذهن و زبانش گردد .

كمالي سروستاني گفت: تئاتر دهه چهل در شیراز و ساختار فرهنگی و هنری آن و نیز تجربه آموزش در دانشگاه ونسن فرانسه او را آماده نقش‌آفرینی ساخت؛ و بدین ترتیب از 1347 فعالیت‌های حرفه‌ایِ نمایشی خود را آغاز نمود و نخستین بار در فرایند آفرینشی نو از تئاتر، در سال 1349 نمایش رستم و سهراب را همراه با نقال و بازیگر، در شهرها و روستاهای فارس به اجرا درآورد تا نامی ماندگار با هنری مانا شود و بدین سان توان هنری او، از اقبالی عام برخوردار گردید .

او ادامه داد: افعی طلایی، نخستین پوستر هنری تئاتر شیراز را نیز او منتشر كرد و از آن پس دلباخته اجرای نمایش‌های عروسکی شد و گرگین و خوب چهر، بستور، جیجی بیجی، پهلوان کچکلک و.... را به روی صحنه برد .   در نمایش‌های چهار صندوق، افعی طلایی، مستاجر، عکس 4 x  6 ، سایه‌ها نقش‌های به یاد ماندنی خود را اجرا نمود و در سال 1368 اولین نقش‌آفرینی در فیلم سینمایی را تجربه کرد. در سال 1370 با بازی در فیلم هور در آتش ، بیش از پیش بر شهرت و محبوبیت خود افزود و بابا عقیل سینمای ایران شد .

مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس گفت: با مرور بر کارنامه سترگ مایه استاد مهدی فقیه، می‌توان تعهد و دلباختگی او را به رسالت هنری‌اش و در پیوستن به سینمای معنا گرا باز یافت. این باور او را از زمره هنرمندانی ساخت که پس از انقلاب، کوشیدند تا با ایفای نقش‌هایی ماندگار؛ تعهد خویش را به دین و باورهای مذهبی و انقلابی پدیدار سازند. بر این اساس با ورود به این دنیای پیچیده و جادوئی و تاثیرات سحرآمیز آن در راستای پیشبرد اهداف و مقاصد خود بسیار کوشیده و ذهن و اندیشه و خلاقیتش را در این راستا نیز به کار گماشته است. اگر چه در دیگر نقش‌های اجتماعی و کمدی و عارفانه و عاشقانه خویش نیز خوش درخشیده‌است و با ‌چهره، هنر، زبان و لهجه دلنشین خود، برندی برای شیراز در سینمای امروز ایران شده است .

او گفت: با نگاهی به کارنامه آثار خلق شده او‌، می‌توان بدین معنا راه یافت که استاد مهدی فقیه باورمندانه و آزادانه، اندیشه‌هایش را در راستای تفکرات و ایده‌های خاص خود به کار گرفته و در خلق آثار فاخر و به یادماندنی سربلند بوده ‌است .

|


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: