• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تکمیل زیر‌ساخت‌های گردشگری مجموعه باستانی نقش رستم

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس از اتمام پروژه توسعه و ساماندهی زیر ساخت های گردشگری مجموعه باستانی  نقش رستم خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان نقش و اهمیت  زیر ساخت‌ها در توسعه گردشگری گفت: گسترش و رشد تسهیلات و زیرساختهای گردشگری مدت زمان ماندگاری و همچنین رضایت گردشگران را افزایش می دهد و توسعه گردشگری پایدار را در پی دارد.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در طرح مذکور اشاره کرد و افزود: در این طرح عملیاتهای اجرایی شامل: تکمیل مجتمع خدماتی- بهداشتی-رفاهی،تکمیل فنس کشی محوطه، اجرای تک لبه جهت کانال عبور آب دور محوطه و تسطیح و زیر سازی پارکینگ انجام شده است.

این مقام مسئول همچنین اعتبار تخصیص یافته برای این پروژه را رقمی بالغ بر 2 میلیارد 150 میلیون ریال اعلام کرد.

نقش رستم نام مجموعه‌ای باستانی بی‌نظیری  واقع در روستای زنگی‌آباد در شمال شهرستان مرودشت استان فارس است  که تاریخ کهن سه دوره ایران باستان را در حافظه خود به یادگار دارد.

در این مجموعه از نقوش ایلامی‌ گرفته تا آرامگاه پادشاهان هخامنشی و نقوش برجسته پادشاهان ساسانی به یادگار مانده است.

این مجموعه به ترتیب از چپ به راست آرامگاه ابدی خشایارشا، داریوش اول، اردشیر اول و داریوش دوم را شامل می‌شود.

همچنین روبروی این آرامگاه ها، بنای مکعب شکلی قرار دارد که آن نیز متعلق به دوران هخامنشیان است و به نام کعبه زرتشت شناخته می شود.

نخستین پادشاهان ساسانی نیز که از پارس برخواستند در راستای علاقه به زادگاه‌شان و برای بزرگداشت مراسمی چون کسب قدرت و یا پیروزی بر دشمن، نقوشی نظیر نقش برجسته ناتمام تاجگذاری نرسه، پیروزی بهرام دوم، پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم، آذرنرسه یا شاپور دوم، بهرام دوم و اردشیر اول را در دامنه این کوه به یادگار گذاشته‌اند. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: