• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

كتاب يك‌صفحه‌اي تلاشي براي فرهنگ‌سازي مطالعه

ريشه بسياري از معضلات اجتماعي را بايد در ناداني جست، علتي كه يكي از عوامل اصلي بروز و تداومش در بيگانگي با مطالعه و كتاب‌نخواندن است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، تمام صاحب‌نظران و تصميم‌سازان و مجريان تصميمات، مشكل كتاب‌نخواندن را باور دارند و به شكل‌هاي مختلف معترفند كه اگر به‌دنبال فرهنگسازي هستيم ابتدا بايد مسير ناداني را سد كنيم و اين نيز با كمك مطالعه و نهادينه كردن كتابخواني امكان‌پذير است.

از ابتداي سال 96 در شيراز شاهد حركتي فرهنگي در راستاي كمك به كتابخوان شدن مردم بوديم، گامي در مسير نهادينه شدن فرهنگ خواندن، فرهنگ كتاب خواندن، مطالعه با استفاده از فرصت‌هايي كوتاه اما ارزشمند.

اجرايي شدن پروژه‌اي فرهنگي با عنوان "كتاب يك‌صفحه‌اي"، حركتي ابتكاري بود كه از مهد فرهنگ و ادب شروع شد اما بيش از آنكه مديران و مسئولان و تصميم‌سازان فارس و شيراز به استقبال و حمايتش، همراه شوند؛ همراهاني از ساير استان‌ها و شهرهاي كشور، آن را حمايت كرده‌اند.

مبتكر پروژه‌ي فرهنگي كتاب يك‌صفحه‌اي در گفت و گو با خبرنگاران گفت: يكي از دلايلي كه مردم براي كتاب نخواندن مطرح مي‌كنند نداشتن وقت است؛ وقت هم كالايي غيرقابل توليد محسوب مي‌شود؛ اما همه باور داريم كه وقت‌هايي را مي‌توان براي كم‌وقت‌ها خلق كرد! وقت‌هايي نظير اوقات انتظار.

سيد مهدي ميرعظيمي گفت: همه‌ي ما در روزمرگي‌هاي زندگي اوقاتي را به انتظار مي‌گذرانيم، در مطب پزشكان، ايستگاه اتوبوس، ايستگاه مترو، بانك، حتي زمان‌هايي كه در رستوراني يا كافه‌اي منتظر رسيدن سفارش هستيم؛ همين وقت‌ها هرچند كوتاه، مي‌تواند با مطالعه‌اي مفيد بهره‌اي مناسب داشته باشد؛ اين نقطه عطفي براي خلق كتاب يك صفحه‌اي بود.

او با اشاره به دشواري‌هاي كار دريافت مجوزهاي لازم براي كتاب يك‌صفحه‌اي، گفت: برخي از دست‌اندركاران قبول نداشتند كه كتاب مي‌تواند يك صفحه‌اي هم باشد، اما در نهايت با همراهي‌هاي معاون فرهنگي ارشاد فارس اين طرح توانست مجوز بگيرد و با همكاري خوب و موثر انتشارات نويد شيراز، به ثمر بنشيند.

ميرعظيمي با بيان اينكه كتاب يك‌صفحه‌اي در واقع از استراتژي "بي‌بي" براي انتقال برخي مفاهيم و نكات فرهنگي استفاده مي‌كند، گفت: معمولا پدر و مادرها تنها به بكن و نكن گفتن اكتفا مي‌كردند اما مادر بزرگ‌ها، براي آنكه نكته‌اي را به نوه‌هايشان تذكر دهند، قصه‌اي تعريف مي‌كردند و نتيجه گيري را به شنونده قصه مي‌سپردند.

اين نويسنده شيرازي با اشاره به اينكه كتاب يك صفحه‌اي چند زير شاخه دارد، گفت: مترو كتاب، مدرسه كتاب، رستوران كتاب، گالري كتاب و ... كه هركدام ويژگي‌هايي دارد و گالري كتاب بيشترين استقبال و تاثير را داشته است.

او با يادآوري اينكه از 23 فروردين امسال طرح مترو كتاب را در شيراز آغاز كرده است، گفت: در اجراي اين طرح سازمان متروي شهرداري شيراز تنها مكان در اختيار ما گذاشته و هيچ حمايت مادي نمي‌كند؛ شهرداري هم نقشي ندارد؛ حال آنكه روزانه 300 تا 400 هزار تومان براي شارژ كتاب‌هاي يك صفحه‌اي اين اماكن هزينه مي‌كنيم.

ميرعظيمي با اشاره به استقبال خوب مسافران مترو از كتاب يك‌صفحه‌اي گفت: هر با شارژ بسته‌هاي كتاب يك‌صفحه‌اي در مترو پاسخگوي 2 ساعت است و اين نشان مي‌دهد استقبال خوب بوده و اگر از آن حمايت شود، شاهد تاثيرگذاري بيشترش خواهيم بود.

او با يادآوري اينكه در طرح كتاب يك‌صفحه‌اي هر بسته شامل 48 عنوان كتاب تك برگ است،‌ گفت: داستان‌هاي اين كتاب كاري توليدي است كه توسط ما تهيه مي‌شود؛ هر داستان حاوي پيامي مثبت براي شهروندان خواهد بود، پيام‌هايي كه مي‌تواند روزمرگي‌هاي زندگي را از بين ببرد و شادابي را به ارمغان بياورد.

ميرعظيمي گفت: در طرح گالري كتاب، محصولات را در ابعاد 50*50 چاپ كرده و در گالري‌ها، سالن‌هاي انتظار اماكني نظير راه‌آهن و ... روي پايه قرار مي‌دهيم يا به ديوار الصاق مي‌كنيم و شهروندان در حاليكه منتظر انجام كارهاي روزمره‌شان هستند، آنها را مطالعه مي‌كنند.

او با يادآوري اينكه كتاب يك‌صفحه‌اي در نمايشگاه امسال تهران رسما رونمايي شد، گفت: بعد از رونمايي اين طرح شاهد استقبال برخي از شركت‌هاي خصوصي در كشور و دستگاه‌هاي دولتي و نيمه دولتي در ساير استان‌ها بوديم، امروز بالغ بر 80 درصد از توليدات ما به خارج از فارس اختصاص دارد و تنها 20 درصد آن درون استان توزيع مي‌شود.

ميرعظيمي با بيان اينكه تاكنون دو دوره از كتاب يك صفحه‌اي منتشر شده است،‌ گفت: دوره سوم نيز در حال آماده‌سازي براي انتشار است.

اين نويسنده جوان گفت: در دور نخست كه شامل سه جلد حاوي 48 كتاب يك‌صفحه‌اي است، 9 هزار نسخه چاپ كرديم كه ارزش ريالي آن 225 ميليون تومان بود؛ در دور دوم تيراژ به 15 هزار نسخه رسيد و ارزش ريالي آن 435 ميليون تومان است.

ميرعظيمي گفت: دور سوم كتاب يك‌صفحه‌اي به جاي داستان سعي دارد با بيان مفاهيمي، تلنگري را به خواننده بزند.

او معتقد است كه اگر هر يك از دستگاه‌هاي دولتي يا نيمه‌دولتي علاوه بر پرداختن به وظايف قانوني، مسئوليت‌هاي اجتماعي‌شان را هم مورد توجه قرار مي‌دادند، اقدامات شاخصي در جامعه انجام مي‌شد، گفت: يكي از مسئوليت‌هاي اجتماعي تمام دستگاه‌ها، توسعه فرهنگ مطالعه و كتابخواني است.

ميرعظيمي با تصريح اينكه تاكنون از سوي مجموعه‌هايي نظير شهرداري و دستگاه‌هاي دولتي حمايتي از اين طرح انجام نشده است، گفت: ما بيشتر به ساختن فرهنگسرا توجه داريم تا فرهنگسازي!


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: