• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-4814-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیرکل بهزیستی فارس:

میانگین ابتلا به ناشنوایی در فارس بالاتر از کشور است

مدیر کل بهزیستی فارس و رئیس ششمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم‌شنوا، با بیان اینکه میانگین شیوع این بیماری در ایران 2 برابر آمار جهانی است، میانگین این بیماری در فارس را بالاتر از کشور دانست.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، دکتر سید مرتضی‌ موسوی سه‌شنبه 18 مهر در اولین روز ششمین سمپوزیوم خانواده‌ و کودک کم شنوا، گفت: ناشنوایی شایع ترین نقیصه همراه با تولد محسوب می‌شود.

او گفت: آمار جهانی سه در هزار و در کشور ما این آمار دو برابر آمار جهانی است، در استان فارس نیز تا حدودی از میانگین کشور بالاتر قرار دارد؛ 50 درصد علت این مشکلات ژنتیکی، 25 درصد عفونت‌های دوران نوزادی و کودکی و ضربات و تروماها و 25 درصد ناشناخته است .

رئیس ششمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا، ادامه داد: ناشنوایی و کم‌شنوایی تنها معلولیتی است که تا 50 درصد قابلیت پیشگیری دارد، با همین رویکرد این سمپوزیوم برگزار می شود تا به خانواده ها و جامعه، اطلاع رسانی شود.

دکتر موسوی بیان کرد: 34 مرکز غربالگری و شنوایی در استان فارس راه اندازی شده است و از بدو تولد تمام نوزادانی که به این مراکز مراجعه کنند غربال می شوند؛ سن طلایی غربالگری و مداخله بهنگام زیر سه سالگی است، اگر تشخیص داده شود و ورود پیدا کنیم هم آموزش خانواده و هم کارهای توانبخشی کودک به خوبی انجام می شود ت کودک بتواند به راحتی در جامعه زندگی عادی داشته باشد .

او در ادامه گفت: اگر این سن طلایی از دست رود با کارهای توانبخشی قسمتی از توانمندی ها قابل برگشت است اما از نظر گفتاری دچار لکنت زبان می شود یا شنوایی قابل برگشت نیست و فرد دچار مشکل می شود .

رییس ششمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا، اضافه کرد: بحث شنوایی، در ادامه تحصیل و تعاملات اجتماعی و قدرت ارتباط با جامعه بسیار حساس است و فردی که مشکلات شنوایی دارد، در جامعه فرد موفقی نخواهد بود.

رییس ششمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا، گفت: این همایش دو روزه با حضور مهمانان و سخنرانانی از تمام کشور و یک سخنران از کشور نیوزلند(به صورت ارایه ویدویی)، با ارایه 21 مقاله و 21 پوستر برگزار می شود.

موسوی با بیان اینکه دو کارگاه و دو پنل پرسش و پاسخ در این سمپوزیوم برگزار می شود . ، گفت: در روز دوم همایش، بیشتر مباحث فرهنگی با خانواده ها انجام می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: