• جمعه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 967-3073-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

دیدار استاندار فارس و رئیس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان/
تبادار: فارس آماده گسترش مبادلات تجاری است

استاندار فارس بر آمادگی این استان برای ارتقاء روابط تجاری با ایالت بلوچستان پاکستان و جلب و جذب سرمایه‌گذاران تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، اسماعیل تبادار در دیدار با رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس ایالت بلوچستان پاکستان با بیان این که ایران و پاکستان دارای ارتباط فرهنگی و اقتصاد دیرینه ای هستند و از لحاظ فرهنگی، دینی و آداب و رسوم به یکدیگر نزدیک هستند، گفت: ایران و پاکستان مشترکات زیادی با هم دارند و به همین دلیل پیوند بسیار مستحکمی میان دو کشور ایجاد شده است .

تبادار با بیان اینکه جمهوري اسلامي ايران به دنبال روابط دوستانه و عميق با همه كشورهاي همسايه به ويژه پاكستان است، گفت: پيشنهاد مي كنم كارگروهي تشكيل شود و زمينه هاي همكاري دو طرف در حوزه هاي علمي، فناوري، اقتصادي، گردشگري و تجاري را به منظور افزايش همكاري ها ميان استان فارس و ايالت بلوچستان پاكستان مورد بررسي قرار دهد .

وي با بيان اين كه سومين حرم اهل بيت(ع) در ايران و آرامگاه ستاره هاي درخشان ادبي ايران و حتي جهان، حافظ و سعدي در شيراز قرار دارد، افزود: شيراز پايتخت تاريخ و تمدن ايران است و بناهاي تاريخي بزرگي مانند تخت جمشيد در آن قرار دارد .

استاندار فارس با اشاره به اين كه اين استان با حدود پنج ميليون جمعيت و 122 هزار كيلومتر مربع وسعت، يكي از استان هاي بزرگ ايران محسوب مي شود، گفت: فارس در زمينه تقسيمات كشوري داراي 29 فرمانداري، 84 بخش، 102 شهر و 18 نماينده در مجلس شوراي اسلامي است .

مهندس تبادار تصريح كرد: استان فارس در حوزه هاي كشاورزي، صنعت، معدن، گردشگري و دانشگاهي داراي قابليت ها و ظرفيت هاي بسيار بالايي است .

نماينده عالي دولت در استان با بيان اين كه جاذبه هاي فراوان فرهنگي، تاريخي، مذهبي و طبيعي در اين استان واقع شده است، افزود: در يك كلام مي توان فارس را قطب فرهنگي كشور و ايران كوچك ناميد .

وي با اشاره به اين كه بيش از 160 واحد دانشگاهي با حدود هشت هزار عضو هيات علمي و 200 هزار نفر دانشجو در استان فارس وجود دارند، اظهار داشت: دانشگاه شيراز و دانشگاه علوم پزشكي شيراز در سطح دنيا مشهورند و از نقاط مختلف استان هاي مجاور و از كشورهاي حاشيه خليج فارس به منظور درمان به شيراز سفر مي كنند .

استاندار فارس ادامه داد: فارس داراي نيروهاي متخصص بسيار برجسته اي است و حدود 2 هزار عضو هيات علمي متخصص و كارآمد تنها در در دانشگاه شيراز و دانشگاه علوم پزشكي شيراز اين استان مشغول فعاليت هستند .

مهندس تبادار با بيان اين كه تبادل استاد و دانشجو ميان دانشگاه هاي استان فارس و ايالت بلوچستان پاكستان مي تواند از اولويت هاي دو طرف باشد، گفت: هم اكنون نيز دانشجويان خارجي زيادي در دانشگاه هاي شيراز به ويژه در دانشگاه شيراز مشغول به تحصيل هستند و ايجاد شرايط مناسب براي تبادل دانشجو ميان دانشگاه هاي دو طرف از مسير وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تسهيل مي شود .

در اين ديدار رئيس مجلس ايالت بلوچستان پاكستان با بيان اين كه همكاري ميان دو طرف در زمينه هاي اقتصادي و  دانشگاهي بايد مورد توجه قرار داشته باشد، گفت: ايالت بلوچستان پاكستان داراي معادن خوبي است و شاهرگ كشور پاكستان محسوب مي شود .

راحله حمید خان درانی ادامه داد: فارس سرزمين بزرگان، شعرا و فرمانروايان بزرگ است و ما از كودكي مشتاق سفر به شيراز و ديدن اين شهر بوديم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: