• شنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-4574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

كشت در اراضي شيب‌دار آري يا نه

كاشت در اراضي شيب‌دار كه به‌عنوان يكي از راهكارهاي مد نظر براي حفظ منابع اصلي كشاورزي اعم از خاك و آب مد نظر برنامه‌ريزان قرار گرفته، با اختلاف نظر مسئولان در فارس مواجه است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، اگرچه طي سال‌هاي گذشته، طرح كاشت درخت، درختچه و گياهان دارويي در بخش‌هايي از اراضي شيب‌دار تحت مديريت منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس قرار گرفته، اما اختلاف‌نظرها پيرامون تداوم اين حركت هر روز بيشتر مي‌شود.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي فارس اعتقاد دارد كه آثار منفي كاشت درخت و گياه در اراضي شيب‌دار مناطق مختلف، بسيار بيشتر از منافع آن است.

علي دهقاني با پيگيري طرح كاشت درخت و گياهان مختلف در اراضي شيب‌دار مخالفت كرد و آثار منفي اين اقدام را بر منابع آبي زياد دانست.

دهقاني گفت: خداوند جايي كه بايد پوشش گياهي مطلوب را به شكل طبيعي ايجاد كرده است و ما با دخالت در اين بخش در روند چرخه طبيعي آب اخلال ايجاد مي‌كنيم.

او اعتقاد دارد زير كشت رفتن اراضي شيب‌دار مصرف‌كننده‌اي جديد را به منابع آب اضافه مي‌كند و باعث اتلاف اين منابع محدود در استاني كه ميانگين بارش سالانه آن 350 ميلي‌متر است، خواهد شد.

دهقاني با اشاره به اينكه شخصا تحقيقاتي در اين زمينه داشته است، گفت: دادن اجازه كاشت در اراضي شيب‌دار به معني ايجاد قابليت دسترسي افراد به منابع تامين كننده آب، آنهم سرشاخه‌هاي اين منابع.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي فارس گفت: اين اقدام ممكن است در ابتدا با كاشت درخت‌هايي نظير بادام كوهي و بنه يا گياهان دارويي همراه باشد اما در ادامه امكان دارد به كاشت ساير درخت‌هاي ميوه و دادن سم و كود و ... همراه شده و سرشاخه‌هاي تامين كننده منابع آب را با مخاطره مواجه كند.

دهقاني تصريح كرد: آنچه در نقاطي نظير دشمن‌زياري انجام شده است، در واقع كاشت گياه در بافت نامناسب خاك تلقي مي‌شود؛ قطعا اگر اين اراضي مستعد رشد گياه بود، به شكل طبيعي در آنها گياهاني رشد كرده بود.

مديرعامل آب منطقه‌اي فارس گفت: پيگيري كاشت در اراضي شيب‌دار، به دليل قرار داشتن در اراضي بالادست سدها، منابع آبي اين مناطق را با مخاطره مواجه خواهد مي‌كند؛ چنين اقدامي در منطقه كوهمره سرخي سد نرگسي، در اقليد سد درودزن و ... را دچار مشكلاتي خواهد كرد.

دهقاني خاطرنشان كرد: قبلا با 50 ميلي‌متر بارش در بالا دست، ورودي سد درودزن به 200 ميلي‌متر هم مي‌رسيد اما با توسعه اراضي كشاورزي و باغ‌ها، امروز با 50 ميلي‌متر بارندگي حتي همين ميزان ورودي را هم نداريم!

اين مقام مسئول خواستار بررسي دقيق ابعاد مختلف توسعه كشت در اراضي شيب‌دار شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، رئيس جهادكشاورزي فارس البته اعتقاد دارد كه كاشت در اراضي شيب‌دار براساس مطالعات دقيق انجام شده و مي‌شود.

محمدمهدي قاسمي معتقد است كه امروز موضوع خاك و حفظ خاك بسيار با اهميت‌تر از آب است و با توجه به روند فرسايش خاك در استاني نظير فارس، بايد راهكارهاي مختلف براي ممانعت از تداوم روند فرسايشي را اجرايي كرد.

قاسمي با بيان اينكه 70 درصد از كل بارندگي در اراضي شيب دار با پوشش گياهي، تبخير مي‌شود، گفت: با كاشت گياهان مناسب در اراضي شيب‌دار، نفوذپذيري آب به زمين بيشتر شده و ضمن جلوگيري از فرسايش خاك، زمينه تلطيف هوا فراهم خواهد شد.

رئيس جهادكشاورزي فارس گفت: كاشت گياهان دارويي و درختاني با الگوگيري از طبيعت هر منطقه‌، از كاشت گندم و جو به شكل ديم در اراضي شيب‌دار جلوگيري خواهد كرد.

قاسمي با اشاره به اينكه كاشت ديم گياهان مختلف در اراضي شيب دار نقاطي نظير دشمن‌زياري، باعث جلوگيري از بروز مخاطرات مختلف و انساني خواهد شد،‌گفت: همه ساله شاهد اقدام كشاورزان و افراد بومي محلي براي شخم زدن اراضي در اين منطقه بوده‌ايم حال آنكه براساس آمارهاي دقيق طي سنوات گذشته تاكنون حدود 40 كشاورز در حين شخم زدن اين اراضي با تراكتور، جان خود را از دست داده‌اند.

رئيس جهاد كشاورزي فارس تصريح كرد: ما نه‌تنها به‌دنبال گرفتن آب و جلوگيري از ورود آب به منابع زيرزميني و مخازن سدها نيستيم بلكه اعتقاد داريم استفاده مطلوب از اراضي شيب‌دار به بهبود وضعيت منابع آبي كمك خواهد كرد.

سرپرست اداره كل حفاظت محيط زيست فارس نيز به‌عنوان مخالف كاشت در اراضي شيب‌دار، انجام چنين اقدامي را منجر به تخريب اراضي ملي و بروش مشكلات عديده دانست.

مرادي گفت: در برنامه ششم توسعه پيش‌بيني شده است كه 500 هزار هكتار اراضي شيب‌دار زير كشت گونه‌هاي مختلف گياهي قرار گيرد؛ تبديل وضعيت اراضي ملي و طبيعي همواره يكي از مقاصد انسان‌هاي حريص به‌شمار مي‌رود و نمونه آن طرح فلاحت در فراغت است.

سرپرست حفاظت محيط زيست فارس معتقد است كه امروزه عده‌اي با آتش‌زدن عرصه‌هاي طبيعي به‌دنبال تصرف اين اراضي و انجام فعاليت‌هاي كشاورزي و باغ‌داري در آنها هستند و كاشت در اراضي شيب دار چنين روندي را تسريع مي‌كند.

مديركل مديريت بحران استانداري فارس نيز معتقد است كه اين موضوع را بايد در قالب يك پازل ديد كه نديدن هر يك تكه از آن، كار را با مشكل مواجه كرده و باعث نقصان خواهد شد.

مهدي فياض‌پور با اشاره به شرايط جغرافيايي و اقليمي مختلف در قسمت‌هاي شمالي، جنوبي، شرقي و غربي فارس، گفت: نوع بارندگي و شكل فرسايش خاك و شرايط آب و هوايي در پهنه‌هاي مختلف استان تفاوت‌هاي زيادي دارد.

يك كارشناس مسائل كشاورزي نيز با تاكيد براينكه بايد در جلساتي تخصصي اين موضوع دنبال شده و نتيجه‌اي مناسب حاصل شود، گفت: به نظر مي‌رسد كه اثرات مثبت كاشت در اراضي شيب‌دار كمتر از اثرات منفي آن خواهد بود.

زارعي اعتقاد دارد كه يكي از تاثيرات مثبت اين اقدام، جلوگيري از ورود رسوبات به مخازن سدها و كمك به پايداري خاك در نقاطي است كه مشكل فرسايش يك بحران در آينده به شمار مي‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: