• یکشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-4774-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

گلخانه راهي براي مقابله با تنش‌هاي خشكسالي

خشكسالي نفس فارس را به شماره انداخته است؛ استاني كه سال‌ها پرچم‌دار كشاورزي و توليدات كشاورزي در بخش‌هاي مختلف زراعي، باغي، دامي و ... بود، هر روز بخش عمده‌اي از منابع آبي خود را از دست داده و شمار دشت‌هاي بحراني و بحراني ممنوعه‌ي آن روز به روز افزايش مي‌يابد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، اگر 4 دهه قبل محققان دشت‌هايي محدود در شرق فارس را دشت‌هاي در معرض خطر مي‌دانستند، امروز و به گفته صاحب‌نظران، اكثر دشت‌هاي حاصلخيز آن بحراني و بحراني ممنوعه است و عمق چاه‌هايش به طور ميانگين از 350 متر عبور كرده و از حجم مزارع آن كاسته مي‌شود.

اگرچه مسئولان جهادكشاورزي خشكسالي را تنها يكي از علت‌هاي كاهش مزارع مي‌دانند و اعتقاد دارند كه با وجود تمام تنش‌ها فارس همچنان در صدر توليدكنندگان محصولات كشاورزي ايران قرار دارد اما كارشناسان و محققان تاكيد دارند كه تداوم روند كنوني، آينده‌اي دشوار را پيش‌روي مردم اين سرزمين خواهد گشود، آينده‌اي كه آب شرب و به‌دست آوردن آن عامل درگيري‌ها و تنش‌هايي خواهد بود!

وابستگي فارس به كشاورزي به گونه‌اي است كه قريب به 30 درصد از اقتصاد اين استان به شكل مستقيم با آن گره خورده و يافتن راهكارهايي اساسي براي افزايش بهره‌وري آب و خاك، اهميت بسيار زيادي براي تداوم حيات معيشتي و اقتصادي آن دارد.

يكي از راهكارهاي موثر مطرح از سوي كارشناسان، توسعه فعاليت‌هاي كشاورزي در قالب طرح‌هاي گلخانه‌اي است؛ راهكاري كه در برنامه‌هاي توسعه نيز مد نظر تصميم‌سازان قرار گرفته و بخشي از اهتمام مسئولان و دستگاه‌هاي مرتبط به سمتش متوجه شده است.

به گفته رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس علي‌رغم هدف‌گذاري 350 هكتاري براي توسعه كشت گلخانه‌اي در سال 95، تنها 94 هكتار گلخانه در فارس ايجاد شده است.

محمدمهدي قاسمي لزوم پيش‌بيني تسهيلات ارزانتر، تلاش براي فرهنگسازي بين كشاورزان و توجه به آموزش و ... را براي رسيدن به شاخص‌هاي تعيين شده تاثيرگذار دانسته و مي‌گويد: پيشنهاد ما كاهش سود تسهيلات بخش كشاورزي به 10 درصد است .

به گزارش ايسنا، نرسيدن فارس به هدف‌گذاري انجام شده در توسعه كشت گلخانه‌اي، استاندار فارس را به واكنش واداشت تا خواستار بررسي دقيق علل محقق نشدن آنچه برنامه‌ريزي شده بود، شود.

اسماعيل تبادار كه ماندن در سطح شعار و حرف را براي حل مشكلات عرصه كشاورزي، بر نمي‌تابد، يافتن راهكارهاي عملي براي رفع مصائب عرصه كشاورزي فارس را يكي از دغدغه‌هاي اصلي خود دانسته و لزوم استفاده از تمام ظرفيت‌ها براي برطرف كردن موانع را يك ضرورت عنوان مي‌كند.

نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي شيراز اما با ديدگاهي كارشناسي موضوع كشت‌هاي گلخانه‌اي و دلايل محقق نشدن هدف‌گزاري‌ها را بررسي كرده و معتقد است كه ايجاد گلخانه‌هاي كوچك مقياس محكوم به شكست بوده و بايد با سرمايه‌گذاري‌هاي قابل قبول به اين بحث ورود كرد.

محمدصادق حميديان‌جهرمي مي‌گويد: كشت گلخانه‌اي به دلايلي مزيت حساب مي‌شود، ارتقاء بهره‌وري آب، افزايش توليد ناخالص ملي و عملكرد بالاي توليد محصولات كشاورزي اما دولت اين موضوع را نپذيرفته و در مباحث مربوط به افزايش بهره‌وري آب مورد حمايت قرار نداد.

حميديان با بيان اينكه آنگونه كه در ايجاد و توسعه آبياري‌هاي نوين شاهد حمايت‌هاي دولتي بوديم، در ايجاد و توسعه كشت گلخانه‌اي اين حمايت‌ها انجام نشده است، مي‌افزايد: طي سال‌هاي گذشته تاكنون حجم بالايي گلخانه در استان فارس ايجاد شد اما عده‌اي به دلايل مختلف شكست خوردند و ايجاد كنندگان گلخانه كار را ادامه ندادند.

اين فعال بخش خصوصي اعتقاد دارد كه ايجاد گلخانه‌هايي در سطوح كمتر از يك هكتار عمدتا محكوم به شكست است، مي‌گويد: هزينه ايجاد گلخانه به نسبت كشت عادي هم هزينه‌ي بسيار بيشتر و هم ريسك‌پذيري بالاتري دارد و اگر كار براستفاده از تكنولوژي‌هاي نوين و بر مبناي علمي نباشد، موفق نخواهد بود.

حميديان با يادآوري اينكه هر متر مربع فضاي گلخانه‌اي بالغ بر 200 يورو هزينه براي سرمايه‌گذار (كشاورز) خواهد داشت، گفت: با توجه به دوره بازگشت سرمايه طولاني (حدود 6 ساله) بايد حتما بسته‌هاي حمايتي براي آن ديده شود.

او معتقد است كه دولت بايد ترويج گلخانه‌ها را به‌عنوان يكي از بهترين راهكارهاي ارتقاء بهره‌وري آب و خاك مد نظر قرار دهد، گفت: اين موضوع از اختيار مسئولان استاني خارج است و بايد در سطح كلان شاهد تصميم‌گيري‌هاي مناسب باشيم.

حميديان با يادآوري اينكه زيرساخت‌هاي 13 شهرك كشاورزي توسط وزارت جهادكشاورزي در فارس فراهم و يكي از آنها به شركتي قدر در اين حوزه واگذار شد، يادآوري كرد كه علي‌رغم توان بالاي اين شركت، عملا كار موفقيت‌آميز نبود.

نايب رئيس اتاق بازرگاني شيراز در عين‌حال از آمادگي بخش خصوصي براي ورود به اين بخش، مي‌گويد: بخش خصوصي آماده است كه گلخانه‌هاي بزرگ را ايجاد كند مشروط به اينكه مكانيزم‌هاي حمايتي براي طرح‌هاي داراي توجيه وجود داشته باشد.

حميديان با بيان اينكه دولت در بعضي محصولات توليدي در كشت عادي تا 85 درصد يارانه مي‌دهد، مي‌افزايد: اگر تا 50 درصد تسهيلاتي كه به كشت‌هاي عادي تعلق مي‌گيرد، به كشت گلخانه‌اي اختصاص داده شود،‌ سرمايه‌گذار راغب خواهد شد كه طرح‌هاي داراي توجيه را اجرايي كند.

اين فعال بخش خصوصي معتقد است كه محصولات گلخانه‌اي با ذائقه‌ي مصرف كننده داخلي همخواني ندارد و بايد مقصدش را صادرات قرار دهد، لذا بازاريابي و تسهيل روند صادرات محصولات بسيار اهميت دارد و اگر توليد كننده‌اي در اين بخش تنها به بازار داخلي تكيه داشته باشد، به حتم موفق نخواهد بود.

مديركل مديريت بحران استانداري فارس نيز در اين زمينه بر لزوم اتخاذ سياست‌هاي حمايتي و مالي نظير خريد تضميني تاكيد داشته و معتقد است كه در كنار اهرم‌هاي تشويقي بايد ابزارهاي تنبيهي را نيز قرار داد يعني همانگونه كه كشت‌هاي غيرآب‌بر و روش‌هاي نوين كشت بايد مورد تشويق باشد براي كشاورزاني كه به‌دنبال كشت آب بر مي‌روند، راه‌هاي تنبيهي در نظر گرفت.

مهدي فياض‌پور آب را كليدي‌ترين موضوع در تداوم حيات كشاورزي و اقتصاد مبتني بر آن دانسته و لزوم اجرايي شدن مباحث مديريتي در اين خصوص را مورد تاكيد قرار مي‌دهد.

مدير كل دفتر روستايي استانداري فارس نيز مي‌گويد: كشاورزان روستايي توان اجراي طرح‌هاي گلخانه‌اي را به لحاظ هزينه‌هاي سنگين آن ندارند زيرا قيمت تمام شده در اين نوع سرمايه‌گذاري بالا است.

محمدتقي لقماني با اشاره به اينكه در فارس اين اعتقاد وجود دارد كه بايد دولت كمك كند، مي‌افزايد: توسعه كشت‌هاي گلخانه‌اي شامل يك زنجيره از اقدامات است كه اگر حلقه‌اي از آن ديده نشود، موفق نخواهد بود؛ از تهيه طرح تا تجهيزات و تكنولوژي و مباحث بازاريابي و حمل و نقل و ....

رئيس سازمان جهاد كشاورزي فارس نيز مي‌گويد: ايجاد 7 هزار هكتار گلخانه در يك برنامه ميان‌مدت خواسته و پيشنهاد استان فارس بوده است.

محمدمهدي قاسمي در عين حال تاكيد دارد كه در مسير اجرا و تحقق اين مهم كه تاثيري قابل توجه بر بهره‌وري در حوزه كشاورزي خواهد داشت، در دسترس نبودن تسهيلات ارزان قيمت و ناتواني كشاورزان در تامين وثيقه‌هاي بانكي و حمايت‌هاي ضروري را از عوامل موثر بر ايجاد انگيزه در توسعه كشت گلخانه‌اي مي‌داند.

يك كارشناس كشاورزي نيز در اين خصوص مي‌گويد: متاسفانه آب در كشور ما مجاني است و تا زمانيكه اين موضوع به عنوان يك واقعيت وجود دارد، كشت‌هاي جايگزين توسط كشاورزان استقبال نمي‌شود.

زارعي با اشاره به انجام طرح‌هاي تحقيقاتي در مناطق مختلف فارس، معتقد است كه انگيزه اقتصادي براي ايجاد فضاها و رفتن به سمت كشت گلخانه‌اي در اين استان وجود ندارد و بايد جاذبه‌هاي لازم در اين بخش ايجاد شود.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، علي‌رغم تمام تاكيدات بر روي لزوم حركت دادن جامعه به سمت راهكارهاي ارتقاء بهره‌وري آب و خاك در بخش كشاورزي،‌ اما هنوز در اين مسير موانع بسياري بر سرراه وجود دارد كه مهمترين آنها، نبود راهكارهاي حمايتي است.

اين در حالي است كه به گفته كارشناسان و تاييد مسئولان دستگاه‌هاي مرتبط با حوزه‌ي كشاورزي و محيط‌زيست، يكي از بحران‌هاي مهم در كنار بحران آب، بحران خاك حاصلخيز است!

به اعتقاد همه صاحب‌نظران، بحران خاك حاصلخيز كشاورزي دشواري‌ها و مشكلاتي كه ايجاد مي‌كند به مراتب سخت‌تر و پيچيده‌تر از بحران آب خواهد بود؛ شايد بخشي از منابع آبي را بتوان به‌عنوان منابع تجديد پذير محسوب كرد و به آن اميدوار بود و حتي با مداخله‌هاي علمي، به نتيجه رسيد، اما در خصوص خاك اين امر حداقل اكنون قابل دست‌يابي نيست.

كشت‌هاي گلخانه‌اي نه‌تنها در بحث بهره‌وري آب بلكه در موضوع افزايش بهره‌وري خاك نيز كارآمدتر از روش‌هاي عادي كشاورزي محسوب مي‌شود، اگرچه اين نوع كشت همچنان به واسطه هزينه‌هاي سنگين، از روش‌هاي گران كشاورزي است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: