• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شوراي شيراز خواستار شد:

تعيين تكليف شهردار شيراز توسط وزارت كشور/
رفع مهجوريت از بعد گردشگري شيراز

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز با اشاره به اينكه شهرداري اين كلانشهر طي 2 ماه گذشته با سرپرست اداره شده است، خواستار تعيين تكليف حكم شهردار منتخب شورا توسط وزارت كشور شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، سولماز دهقاني عصر يكشنبه 7 آبان در جلسه‌ي علني شوراي اسلامي شهر شيراز، با قدرداني از سرپرست شهرداري به واسطه اداره‌ي شهر در مدت 2 ماه گذشته، گفت: ادامه اين روند مديريت شهري را با آسيب مواجه خواهد كرد.

به گفته‌ي اين عضو شوراي شيراز، بلاتکلیفی و نبود امكان پیگیری جدی پروژه‌ها، محقق نشدن درآمدهای پیش بینی شده، تاخیر در پرداخت حق‌الزحمه نیروهای شهرداری و مسائلی از این دست زیبنده شهرداری کلان‌شهر شیراز نیست.

دهقاني با اشاره به اينكه سه هفته از انتخاب و معرفي دومين گزينه شوراي شيراز براي تصدي پست شهرداري اين كلانشهر مي‌گذرد اما هنوز حكم وي صادر و ابلاغ نشده است، خواستار تسريع در اين امر شد.

او همچنين تعلق خاطر شهروندان به شيراز را كمرنگ توصيف و اضافه كرد: شهر و فضاهای شهری صرفاً مجموعه‌ای از اشیاء، راه‌ها و ساختمان‌ها، بدون حس تعلق شهروندان به آن‌ها نیست؛ بلکه مکانی است که علاوه بر کالبد فیزیکی، سرشار از تجربه‌ها و احساسات متفاوت برای شهروندان است.

دهقاني گفت: حس تعلق به شهر، شامل عناصر متعددی همچون خاطرات جمعی، نمادهای فرهنگی و تاریخی، سبک و شیوه زندگی شهروندان، رنگ و مواردِ ديگري است كه در گذر ايام شكل گرفته و در جان و روان شهروندان قرار دارد.

او اعتقاد دارد كه غنای هرچه بیشتر این حس باعث وابستگی بیشتر افراد به محیط و کیفیت زندگی شده و سلامت جسم و روان را افزایش می‌دهد؛ اما نگرش کوتاه مدت و تاکید بیش از اندازه بر روی برخی جنبه‌های شهرسازی نظیر سودآوری اقتصادی، ساخت و ساز بدون برنامه مسکن و فضاهای اشتغال، از بین بردن میدان‌ها، نشانه‌های شهری و عرصه‌های عمومی و المان‌ها به بهانه توسعه معابر و عبور راحت‌تر اتومبیل‌ها باعث از بین رفتن حس تعلق شهروندان به شهر شده است .

به گفته‌ي رئيس كميسيون گردشگري شوراي اسلامي شهر شيراز، میدان‌ها و فضاهای باز شهری از بین رفته و دیگر عرصه‌ای برای برخورد و تعامل اجتماعی شهروندان وجود ندارد و شهروندان به انسان‌هایی بدون برخورد اجتماعی تبدیل شده‌اند که زندگی خود را در خانه، محل کار و فاصله آمد و شد بین این دو می‌گذرانند.

او گفت: در بحث فضای سبز نیز، شیراز يكي از شهرهاي با بيشترين سرانه فضاي سبز محسوب مي‌شود اما شهروندان حس تعلقي به اين ويژگي ندارند و به دنبال يافتن سود مالي كوتاه مدت تيشه به ريشه درختان ملك خود مي‌زنند، باغ‌ها را مي‌خشكانند و به جاي آن سازه‌هاي فرزي مي‌كارند غافل از اينكه بدون فضاي سبز خانه آنان ويژگي ارزشمندي نسبت به ساير خانه‌ها نخواهد داشت.

دهقاني گفت: متولیان امر هم بعضا در برابر اینگونه مسائل با منطق کسب درآمد بیشتر برای اداره شهر سکوت می‌کنند؛ در نهایت شهری که هزینۀ اداره خود را از درآمد حاصل از تخریب به دست می‌آورد چگونه ‌مي‌تواند به توسعه پايدار دست يابد.

او همچنين با تاكيد براينكه گردشگري افق و چشم‌انداز توسعه‌ي شيراز محسوب مي‌شود، گفت: اين كلانشهر اغلب ظرفيت‌ها براي رشد صنعت توريسم را دارد.

دهقاني با اشاره به داشته‌هاي تاريخي، ميراثي، فرهنگي، طبيعي و مذهبي تاثيرگذار بر رشد صنعت توريسم در شيراز، گفت: تشکیل کمیسیون گردشگری و زیارت در دوره‌ي چهارم شورای اسلامی شهر شيراز گرچه نويد اهتمام  تصمیم سازان شهر به رونق صنعت توریسم را به‌دنبال داشت اما به علت کمرنگ بودن نگاه فرهنگ محور در آن دوره و توجه بيشتر به رفع كاستي‌هاي عمراني، گردشگري را به مهجوريت كشاند.

او گفت: شهرهای اصفهان، تبریز و یزد تشکیلات متولی امر گردشگری را به سطوح سازمان مستقل و اداره کل ارتقاء داده‌اند که گویای توجه ویژه به مبحث گردشگری است. شهرداری شیراز نیز باید با فراهم كردن زیرساخت مقتضی در این زمینه اقدام كند.

دهقاني اضافه كرد: نهادهای متفاوتی مانند شهرداری، میراث فرهنگی، اوقاف و تولیت‌ها، دانشگاه علوم پزشکی و بخش خصوصی در توسعه گردشگري اثرگذار است لذا شهرداري به‌عنوان نهاد متولي مديريت شهري بايد هماهنگي‌هاي بين دستگاهي را در اين زمينه ايجاد كرده و نقش محوري ايفا كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: