• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-2114-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شوراي شيراز:

تشكيل كميسيون حقوق شهروندي جزو افتخارات شوراي پنجم است

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز اعتقاد دارد كه تشكيل كميسيون حقوق شهروندي، جزو افتخارات اين شورا ثبت شده و گواه آن است كه اعضاي شوراي پنجم خود را نماينده تك تك شهروندان شيراز مي‌دانند.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس احمد تنوري يكشنبه 7 آبان در نطق قبل از دستور خود در جلسه‌ي علني شوراي اسلامي شهر شيراز با اشاره به تلاش‌هاي پيگيرانه براي تصويب شرح وظايف كميسيون حقوق شهروندي شوراي شيراز، گزارشي از اقدامات انجام شده توسط اعضاي اين كميسيون را طرح كرد.

تنوري با تاكيد براينكه كميسيون حقوق شهروندي شوراي پنجم شيراز به دنبال ارائه تعريفي از حقوق شهروندي در چهارچوب اختيارات شهرداري است، گفت: تلاش مي‌كنيم كه شهرداري‌ها نه تنها ناقض حقوق شهروندي قلمداد نشوند بلكه سياست‌هايشان در قالب حفظ و اداي اين حقوق باشد.

او با تصريح اينكه كميسيون حقوق شهروندي تنها به اجراي نمايشي برنامه‌هاي مقطعي و منحصر كردن اقدامات به چاپ پوستر يا ملزم كردن شهروندان به انجام اقداماتي تحت لواي حقوق شهروندي نيست، گفت: الزام شهرداری به عنوان یک نهاد ارائه دهنده خدمات عمومی به شهروندان و برخوردار از قدرت و حمایت ها و امتیازات قانونی در برابر عموم افراد جامعه شهری از اولویت های اساسی و جهت گیری های مبنایی کمیسیون حقوق شهروندی است.

تنوري با اشاره به انتقادات مطرح شده نسبت به تشكيل اين كميسيون، گفت: مکاران و بدخواهان و خناسان بدانند که کمیسیون حقوق شهروندی حامی حقوق شهروندان شیرازی خواهد بود و نقشه‌های مغرض یا مغرضان برای انحلال این کمیسیون مهم که برای اولین بار در شوراهای اسلامی کشور تشکیل شده است به نتیجه نخواهد رسید.

او همچنين در ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي كميته‌ي بررسي درخواست‌هاي مردمي و پيگيري شكايات شوراي شيراز، گفت: طی حدود دوماه گذشته به ۹۶ مورد شکایت مردمی رسیدگی و حدود ۷۰ مورد با پیگیری، مکاتبه و اخذ نظر کارشناس به نتیجه منجر شده است.

تنوري با اين اعتقاد كه ابزارهاي نظارتي شوراي چهارم ناكارآمد و ناكافي بوده است، به نحوه‌ي اجراي مصوبه‌ي كمك به بهسازي مساجد اشاره و اضافه كرد: با وجود ارزشمند بودن اين اقدام در ترمیم و بهسازی مساجد مناطق  مختلف معهذا در آستانه انتخابات شوراها به برخی مساجد مبالغی اختصاص يافته و بدون رعایت آئین نامه معاملاتی شهرداری و بدون مشخص شدن پیمانکار و انعقاد قرارداد با آن‌ها پول‌هايي با یک نامه از حساب شهرداری مرکزی به حساب شهرداری مناطق منتقل شده است.

او با بيان اينكه پول‌هاي ياد شده با امضای شهردار منطقه و ناظر شورا به نماینده هيئت امنای مسجد تحویل مي‌شده است، گفت: صرف نظر از نحوه‌ي هزينه كرد مبلغ اختصاص يافته و انطباق آن با اهداف مصوبه، روند كار با هيچ يك از موازين حقوقي و قانوني انطباق ندارد.

تنوري اعتقاد دارد كه اين پول‌ها بدون رعایت آیین نامه مالی و معاملاتی شهرداری نظير تعیین پیمانکار، واگذار شده است بنابراين از سرپرست شهرداري و مديركل بازرسي اين مجموعه تقاضا كرد كه به موضوع ورود كرده و با بررسي اسناد، مانع تكرار اين روند شده و با تخلفات مشاهده شده در تخصيص مبالغ و هزينه‌كرد آنها براساس قانون برخورد كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: