• دوشنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-1976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نيمي از موارد سكته مغزي قابل پيشگيري است/
صداي پاي سكته را تشخيص دهيم

بیست و نهم اکتبر برابر با هفتم آبان، روز جهانی سکته مغزی نام گذاری شده و اين نشان‌دهنده اهميت آن و لزوم داشتن برنامه‌هايي مدون براي پيشگيري از بروز بيماري و آسيب‌هاي آن است با توجه به اين واقعيت كه حداقل نيمي از موارد سكته مغزي را مي‌توان پيشگيري كرد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، رئیس مرکز تحقیقات نورولوژی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اينكه سالانه 17 ميليون نفر در جهان دچار سكته مغزي مي‌شوند، گفت: هر سال 6 ميليون و 500 هزار نفر از متبلايان به سكته مغزي جان مي‌بازند.

دكتر افشين برهاني‌حقيقي با تاكيد براينكه مي‌توان با رعايت نكاتي ساده، از وقوع حداقل 50 درصد موارد ابتلا به سكته مغزي پيشگيري كرد.

متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب و فلوشيپ نورولوژي عروقي مداخله اي با ارائه تعريفي از سكته مغزي، گفت: اختلال در خون‌رساني به سلول‌هاي مغزي به دليل ايجاد لخته در عروق، باعث توقف در اكسيژن‌رساني و مرگ سلول‌هاي مغزي يا آسيب شديد اين سلول‌ها مي‌شود.

اين پزشك فوق تخصص يادآور شد كه آسيب‌هاي وارده به فرد مبتلا متناسب با منطقه‌اي كه سلول‌هاي آن آسيب ديده، در قالب اخلال در تكلم، تحرك، حتي تفكر و احساسات ديده شده و بروز مي‌كند.

او با معرفی سکته مغزی به عنوان دومین علت مرگ و میر و نخستین دلیل معلولیت در جهان که بار فراوان عاطفی و مالی را نه تنها به بیماران و خانوده های آنان، بلکه به جامعه نیز تحمیل می کند، از آمار ناتوانی های ناشی از این بیماری می گوید که از هر ۶ نفر، یک نفر دچار سکته مغزی می شود و هر شخصی در هر سنی، در خطر بروز سکته ی مغزی است .

برهانی حقیقی با اشاره به اینکه طور متوسط، سالانه دو هزار بیمار مبتلا به سکته مغزی به بیمارستان نمازی شیراز مراجعه می کنند که حدود 15درصد این افراد، زیر 45 سال و یک سوم بیماران نیز زیر 65 سال هستند، گفت: سکته مغزی قابل پیشگیری است؛ بر اساس نتایج تحقیقات، سن سکته مغزی در ایران 10 سال کمتر از سایر کشورها است که این موضوع به شیوه زندگی آنان مربوط می شود، تحقیقات همچنین نشانگر آن است که سکته مغزی در مردان شایع تر از بانوان است و این موضوع با شیوه زندگی، تغذیه، کار و مباحث ژنتیک مرتبط است .

رئیس مرکز تحقیقات نورولوژی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کنترل قند خون، فشار خون و چربی های مضر و کلسترول خون را موجب کاهش خطر بروز سکته مغزی دانست و اضافه كرد: مصرف دخانیات نیز عاملی موثر در بروز سکته های مغزی است که با کاهش و عدم مصرف آن می توان تا حد زیادی از بروز سکته ی مغزی جلوگیری کرد .

سکته مغزی قابل درمان است

برهاني‌حقيقي افزود: سکته مغزی، یکی از معضلات عمده علم پزشکی است، اما راهکارهایی برای کاهش چشمگیر عوارض و مشکلات ناشی از آن وجود دارد، تشخیص سریع و به هنگام نشانه های سکته و مراجعه هرچه سریع تر به مراکز تخصصی و پیشرفته درمانی، تاثیر به سزایی در بهبود نتایج حاصل از درمان دارند و فراموش نکنیم که به محض مشاهده علائم سکته مغزی، تنها چهار و نیم ساعت برای بازگشایی رگ و برقراری مجدد جریان خون به مغز و کاهش پیامدهای ناشی از سکته فرصت داریم و هر یک ساعت زمانی که از بروز سکته مغزی بدون اقدامات درمانی می گذرد، بیمار را پنج سال پیرتر می کند .

این متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب، مراقبت مناسب از بیمار پس از بروز سکته مغزی را نیز دارای تاثیر چشمگیری در بازیابی سلامتی فرد مبتلا دانست و با اشاره به تجارب خود، گفت: بسیاری از بیماران، اقدامات درمانی لازم را به موقع دریافت نمی کنند و تلاش های تیم درمانی، از اقدامات موثر در بازیابی توانایی فرد پس از بروز سکته مغزی است .

صدای سکته ی مغزی را بشنویم!

برهانی حقیقی با تاکید بر اینکه دانستن علائم سکته مغزی و درمان سریع بیماران می تواند موجب حفظ حیات بیمار شده و به روند بهبود و بازتوانی شان کمک کند، گفت: افراد باید در صورت مشاهده نشانه های بروز سکته مغزی، پیش از هر اقدامی، به اورژانس مراجعه کنند تا زمان طلایی درمان این بیماران از دست نرود؛ سرگیجه ناگهانی، کاهش هوشیاری، اختلال در تعادل، اختلال در میدان دید به صورت ناگهانی، سردرد شدید همراه با تهوع و استفراغ شدید و سفتی گردن، اختلال در بلع و مولفه های اساسی یعنی اختلال در تکلم، فلجی صورت، افتادگی کناره دهان، بی حسی و فلج اندام ها، نشانه هایی هستند که باید به افراد جامعه معرفی شود و در صورت بروز، به سرعت مورد پیگیری قرار گیرد .

رئیس مرکز تحقیقات نورولوژی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به راه های اطمینان از بروز سکته مغزی اشاره و خاطرنشان كرد: بايد براساس اينكه آیا بیمار دچار بی حسی، ضعف و ناتوانی یا افتادگی یک سمت از بدن خود شده، یا یک سمت از بدن وی ضعیف شده است؟ آیا شخص قادر به تکلم هست یا کلمات او به هم ریخته بوده و توانايي صحبت ندارد؟ متوجه بروز سكته شد.

برهاني‌حقيقي با تاكيد براينكه افراد بايد در صورت مواجه با بيماري كه يك يا چند علامت گفته شده را دارند، سريع با اورژانس تماس گرفته و بيمار را به اولين مركز درماني برسانند و از اقدامات خود سرانه درماني كاملا پرهيز كنند.

به گزارش ايسنا، در رساندن بيماران مبتلا به سكته مغزي حتي ثانيه‌ها هم با ارزش است؛ ثانيه‌هايي كه مي‌تواند جان يك بيمار را نجات دهد يا مانع گرفتار شدن دائم او به انواع معلوليت و محدوديت‌ها باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: