• دوشنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-2076-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاري دومین کنگره شهدای دانش آموز استان فارس/
آذري: يك سوم شهداي فارس دانش‌آموزان بوده‌اند

دومين كنگره شهداي دانش‌آموز استان فارس به مناسبت هفته بسيج دانش‌آموزي در شيراز برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، مديركل آموزش و پرورش فارس دوشنبه 8 آبان در دومين كنگره شهداي دانش‌آموزي اين استان گفت: آموزش و پرورش در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و عرصه‌هايي نظير جهاد و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت بيشترين تاثيرگذاري‌ها را داشته است.

حميدرضا آذري با اشاره به اينكه آموزش و پرورش بيش از 3 هزار شهيد دانش‌آموز و فرهنگي تقديم نظام اسلامي كرده است، گفت: از مجموع شهدای دانش آموز و فرهنگی، 2هزار و 685 شهيد دانش‌آموز بوده‌اند.

او با تصريح اينكه حدود یک دوازدهم شهدای کشور و نزدیک به یک سوم شهدای استان را شهداي دانش‌آموز تشكيل مي‌دهند، گفت: در عرصه فرهنگی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز آموزش و پرورش همواره در همه دوران انقلاب اسلامی نقش خود را به نحو شایسته ایفا نموده و با ایجاد تشکل های مختلی همچون بسیج دانش آموزی و سایر فعالیت های فرهنگی ، زمینه پایداری نظام اسلامی را فراهم كرده است.

آذري ادامه داد: فارس بيش از 70 هزار فرهنگي دارد كه بخش قابل توجهي از آنان ايثارگر، جانباز و خانواده شهيد هستند.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد: دانش آموزان فعال در تشکل های مختلف همچون بسیج دانش آموزی ، الگوی سایر همکلاسی های خود هستند وباید تلاش کنند تا با رفتار و کردار شایسته نقش الگویی خود را ایفا کنند .

آذری با بیان اینکه" مصلحان بالاترین منزلت را در جامعه اسلامی  دارند " افزود: شهدای دانش آموز انسان های مصلحی بودند که با تبعیت از امام حسین (ع) برای حفظ اسلام و آبادانی کشور جان خود را فدا کردند و  در حقیقت همه شهدا مصلح هستند .

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران مرکز نیز در این کنگره گفت: هر کشوری دارای سرمایه‌های مختلفی است که سرمایه اجتماعی، مهمترین سرمایه هر کشور محسوب مي‌شود.

حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی‌‌راد افزود: سرمایه اجتماعی چهار مولفه اساسی دارد که ارزش‌های مشترک، ارتباطات و پیوند انسانی، اعتماد بین اجزاء جامعه و تعامل و مشارکت را شامل می‌شود .

وی گفت: تقدیم 36 هزار شهید دانش آموز به انقلاب اسلامی، بیانگر این است که آرمان‌ها، ارزش‌ها، شعارها، شیوه و عملکرد امام (ره) در تولید سرمایه اجتماعی در جامعه ما  و جذب جوانان و نوجوانان به خود در حد عالی موثر بوده است و اگر این ارزش هابرای جامعه جهانی نیز به نحو شایسته مطرح شود ، همان تاثیر را خواهد داشت .

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور با بیان اینکه سرمایه معنوی و اجتماعی بزرگترین داشته این انقلاب است که جایگزینی ندارد گفت: شهادت این سرمایه‌های اجتماعی، از دست دادن آن نيست بلكه خون شهداي دانش‌آموز عزت و شكوه كشور را رقم زده و مي‌تواند زمينه‌ ساز ظهور منجي عالم بشود.

وی  با بیان اینکه نسل جوان کنونی به عنوان سرمایه‌های اجتماعی، یا مخاطب پیام ایثارگرانه ما نیستند یا خود را مخاطب ما نمی‌داند، گفت: برای حفظ این سرمایه‌های اجتماعی گرانقدر، ضمن ایجاد زیر ساخت‌های فرهنگی لازم برای درک فرهنگ ایثار و شهادت و الگو سازی شایسته برای آنها، باید به نحوی عمل کرد که جوانان و نوجوانان خود هدایتگر فعالیت‌های فرهنگی باشند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: