• چهارشنبه ۱۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-1380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس در ديدار با 2 هنرمند شيرازي:

رسالت هنرمند دميدن روح نشاط در كالبد جامعه است

استاندار فارس در ديدار با مسعود شناسا و علي‌اصغر تجويدي كه در منزل اين دو هنرمند شيرازي انجام شد، هنر را التیام بخش دردهای بشری و بزرگترین رسالت هنرمندان را دمیدنِ روح نشاط در كالبد جامعه دانست .

به‌گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي استانداري فارس، اسماعیل تبادار در ديدار با مسعود شناسا، موسیقی بومی و اصیل هر منطقه از کشور را نمادی از زندگی و تمدن توصیف و با بیان اینکه «گذرانِ زندگی، نگاه و رفتار هنرمندان با دیگر اقشار جامعه متفاوت است» اضافه كرد: احترام و حفظ حایگاه هنرمندان و اهالی فرهنگ موضوعی است که بی توجهی به آن خسران بزرگی است و تبعاتِ آن غیر قابل جبران خواهد بود .

وي با تأکید بر اینکه «باید نگاه جدی تری برای به وجود آوردن اسباب و ابزار فعالیتِ هنرمندان طبق قانون جمهوری اسلامی به وجود آید»، گفت:  فارس دارای پیشینه موسیقایی قدرتمند و هنری اصیل است که اقوام مختلف هم در آن نقش پر رنگی دارند بنابراین  باید با حمایت از آن ها زمینه ساز از بین بردن فرهنگ های وارداتی شد .

استاندار فارس خاطرنشان کرد: نگاه سلیقه ای به هنر باید از بین برود چرا که هیچ سلیقه‌ای جامعیت ندارد؛ بنابراین نباید با مذموم پنداشتنِ برخی ظرفیت های اجتماعی و فرهنگی، بسترِ بهره گیری از آن ها را از بین برد .

وی با بیان اینکه بزرگترین رسالت هنرمندان دمیدنِ روح نشاط در جامعه است گفت: هنرمند نه تنها التیام بخش دردهای جامعه است بلکه می تواند با هنر اصیل و زیبای خود شادی را در پهنای هر اجتماع رسوخ دهد .

وی با تمجید از فعالیت های هنری مسعود شناسا افزود: آثار هنرمندانی همچون استاد شناسا که با اصالت و فرهنگ آمیخته شده اند، نگرانی و نامیدی را از جامعه دورکرده و روح امید و اندیشه را بر جامعه حاکم خواهد کرد .

استاندار فارس همچنین در دیدار با استاد علی اصغر تجویدی که همزمان با زادروز این نقاش، مجسمه ساز و نگارگر ایرانی انجام شد، بر اهمیت راه اندازی موزه هنرهای معاصر تأکید کرد .

تبادار با اشاره به آثار ماندگار استاد علی اصغر تجویدی گفت: رمز ماندگاری آثار هنرمندان بزرگی همچون استاد تجویدی زیستن عاشقانه با هنر و اندیشه نابی است که در تار و پود تابلوهای هنری تنیده شده است .

وی با تمجید از مطالعات تاریخی استاد تجویدی و نمودِ آن در آثار هنری گفت: آثاری همچون «نوروز در تخت جمشید» که حاصل سال ها تلاش و مطالعه استاد تجویدی است در موزه هنرهای معاصر تهران نگه داری می شود که این موضوع لزوم پیگیری جدی راه اندازی موزه هنرهای معاصر در فارس را بیش از پیش نمایان می کند .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این دیدار با اشاره به اینکه نگارخانه ای در شهرستان فسا به نام استاد تجویدی افتتاح شده است، گفت: خوشبختانه بودجه راه اندازی و ساخت موزه هنرهای معاصر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأمین می شود.

بهزاد مريدي گفت: قرار است پس از هماهنگی های لازم و همکاری دانشگاه شیراز در زمینی به مساحت 4000 متر زمین این اتفاق ارزشمند کلید بخورد .

بهزاد مریدی در دیدار با استاد شناسا نیز بزرگان حوزه فرهنگ، ادب و هنر را سفیران فرهنگی استان توصیف و خاطرنشان کرد: دیپلماسی فرهنگی بهترین راه نشان دادن پیشینه و توانمندی های معاصر هر سرزمین در همه عرصه های اجتماعی است که امیدواریم از طریق برپایی فستیوال های هنری خارج از کشور و دوسالانه های بزرگی همچون جایزه ذوالفنون و ... در این میسر حرکات مؤثرتری ایجاد شود .

وی به تلاش برای رسیدن به نقاط مشترکی در حوزه موسیقی فارس نیز اشاره و تأکید کرد: موسیقی استان فارس دارای اصالتی ویژه است که باید با بررسی نقاط شاخص، به زبانی واحد با مفهومی درخورِ منطقه دست یابیم .

این مدیر فرهنگی استان خاطر نشان کرد: یکی از آفت های بزرگ جامعه در گذشته، رویکرد و نگاهِ زینتی و گوشواره ای به حوزه فرهنگ و هنر بوده است در حالی که نقش هنر و رویکرد فرهنگی در حوزه درمان و کاهش آسیب های اجتماعی بی بدیل و انکار ناپذیر است .

مریدی تصریح کرد: امروز همه باید به این نتیجه برسند که وظیفه هنر فقط تولید سرگرمی نیست و اگر حوزه های اجتماعی از فرهنگ جدا شود خطایی عظیم رخ می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: