• جمعه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-1480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاري بيست و ششمين نشست روزنامه‌نگار در زوم/
دوران افول گزارش‌ در مطبوعات فارس

سردبير خبرگزاري ايسنا در استان فارس اعتقاد دارد كه رسانه‌ها خصوصا رسانه‌هاي مكتوب در ايران پشت چراغ قرمز گزارش‌نويسي متوقف شده‌اند و اين موضوع يكي از علت‌هاي كاهش مخاطبان محسوب مي‌شود.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، علي‌محمد پشوتن، شامگاه پنجشنبه 11 آبان در بيست و ششمين نشست روزنامه‌نگار در زوم كه به نقد آثار احسان‌ اكبرپور، خبرنگار جوان شيرازي اختصاص داشت، تاكيد كرد كه خلاء گزارش‌نويسي، در مطبوعات به قدري جدي است كه اگر چاره‌اي نينديشيم همان اندك مخاطبان اين رسانه‌ها نيز در ايران را هم از دست مي‌دهيم.

وي در عين‌حال روزنامه‌ي افسانه‌، چاپ شيراز، را از معدود روزنامه‌هايي برشمرد كه ساختاري حرفه‌اي دارد و در جذب و تربيت روزنامه‌نگاران و خبرنگاران جوان و تاثيرگذار موفق عمل كرده است.

اين روزنامه‌نگار را ستون اصلی روزنامه‌نگاري خواند و تاکید کرد: امروز رسانه‌اي كه توان توليد و انتشار گزارش‌هايي تاثيرگذار دارد، رسانه‌اي توانمندتر و قادر به جريان‌سازي است.

به باور این روزنامه نگار با سابقه در حال حاضر گزارش نویسی نه تنها در روزنامه های چاپ شیراز بلکه در فضای رسانه ای ایران هم دوران فترت و افول را مي‌گذراند و متاسفانه گاهی اوقات معدود گزارش هایی هم که در رسانه ها منتشر می شود، تهيه كننده آن، برخي از اصول شاخص گزارش‌نويسي را در بخش‌هاي مختلف، رعايت نمي‌كند.

او با اشاره به شيوه‌هاي مختلف گزارش‌نويسي، تاكيد دارد گزارش‌گري كه بخواهد "داناي كل داستانش باشد" اثر توليدي او شاخص نخواهد بود.

اين روزنامه‌نگار و منتقد با بيان اينكه استفاده از اول شخص، دوم شخص يا سوم شخص در تنظيم گزارش، شيوه‌هايي مرسوم است، گفت: استفاده از ضمير من يا همان اول شخص، بيش از آنكه زواياي مختلف مد نظر گزارشگر را توصيف كند، به مخاطب اين باور را القا خواهد كرد كه تنها از دريچه‌ي نگاه او به مسائل نگريسته و آنها را تجزيه و تحليل كند.

او در عين‌حال تاكيد دارد كه استفاده از ضمير اول شخص توسط گزارشگران شناخته شده ايران و جهان، به دليل شناختي كه مخاطب از گزاشگر دارد، تاثيرگذار بوده و نمي‌توان در اين موضوع از آن ايرادي گرفت.

پشوتن گزارش هایی را که از زاویه دید دوم شخص روايت مي‌شود را گزارش هایی دشوار  توصیف و اضافه كرد: در این نوع از گزارش روزنامه نگار باید بسیار توانمند بوده و دستش از مصاحبه، اطلاعات، آرشيوها و ... پر باشد؛ قطعا گزارش‌هايي كه با شيوه دوم شخص تنظيم شده، تاثيرگذاري قابل اعتنايي دارد.

او در عين‌حال شيوه استفاده از سوم شخص در گزارش‌ها را متدي متداولتر و راحت تر دانست و گفت: اگر گزارش‌ها از زاويه ديد سوم شخص نوشته شود گزارشگر مي‌تواند تاثيرگذاري بيشتري بر مخاطب داشته باشد.

این روزنامه نگار يكي از تفاوت‌هاي بین خبر و گزارش را در اثر بخشی گزارش دانست و گفت: گزارش باید مثل پتک و صاعقه عمل کند و ضربه‌اي سريع و اثرگذار بر مخاطب وارد كرده و براي مدت‌ها اين اثر را حفظ كند.

او كه اعتقاد دارد امروز رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ایرانی پشت چراغ قرمز گزارش نویسی مانده اند ! اصرار دارد كه در روزنامه‌نگاري جهاني موضوعي به‌نام روزنامه‌نگاري چپ يا راست نداريم، بلكه روزنامه‌نگاري خوب و بد داريم و تفاوت بين اين دو را شاخص‌هايي تعيين مي‌كند. بخشي از روزنامه‌نگاري خوب و بد در گزارش‌نويسي و گزارش‌نويسان خلاصه مي‌شود.

سردبیر ایسنا در استان فارس در تحلیل آثار احسان اکبر پور نیز گفت: اکبر پور بر خلاف بسیاری از روزنامه نگارانی که با تصویر ذهنی خود گزارش می نویسند در دل حوادث شهر حضور دارد و مثلا اگر می خواهد گزارش از شخص بنویسد می رود و یک نصف روزش را با او می گذراند، در حالی که بسیاری از روزنامه نگاران ما تصویر ذهنی خود را از آن شخص گزارش می کنند !

وی در عین حال اصرار اکبرپور را در استفاده از واژه های پر طمطراق، یک آسیب در گزارش نویسی او دانست و گفت: اگر بخواهیم جامعه را ببریم به سمت فرهیختگی، باید فرهیختگان ما با زبان ساده صحبت کنند و معتقدم گزارش با زبان ساده بیشتر جواب می دهد .

پشوتن با بیان اینکه روزنامه نگار و روزنامه نگاری درد دارند گفت: درد روزنامه نگار درد مردم است برای بیان درد مردم باید با زبان خود آنها بنویسیم و احسان اکبر پور اگر می خواهد از درد مردم بنویسد بهتر است که به زبان آنها نزدیک شود .

این روزنامه نگار با بيان اينكه هر گزارش نيازمند مقدمه‌اي متناسب با فضاي گزارش است، گفت: نمي‌توان و نبايد براي تمام گزارش‌ها متني ادبي را به مقدمه اختصاص داد؛ گفت: گزارشگر خوب بيش از آنكه نياز به نگاهي اديبانه و مطالعه متون ادبي داشته باشد، نيازمند اطلاعات جديد است؛ گزارشگر خوب را ارقام، آمار و تحليل‌ها به وجد مي‌آورد.

سيروس سوندرومي، روزنامه‌نگار و پژوهشگر مطبوعات نيز با بيان اينكه نيروي انساني متعهد، آگاه و باورمند، از موضوعات مهمي است كه در آسيب‌شناسي فعاليت رسانه‌اي اهميت ويژه‌اي دارد، روزنامه‌هاي فارس را به لحاظ نيروي انساني با ويژگي‌هاي يك روزنامه‌نگار، فقير توصيف كرد.

رومي اعتقاد دارد كه امروز در فارس روزنامه نگار خوب و جستجوگر بسیار کم داریم که اگر داشتیم جلسات روزنامه نگار در زوم را از دست نمی دادند و حریصانه پای صحبت منتقدین این نشست ها می آمدند و به آموخته های خود اضافه می کردند اما متاسفانه اینجا و در شیراز همه ما بیش از آنکه تشنه یادگیری باشیم شعار می دهیم!

این پیشکسوت مطبوعات فارس با بیان اینکه تاریخ مطبوعات 120 ساله ما روزنامه های بسیار اما روزنامه نگاران کمی دیده گفت: یک زمانی در همین شیراز نشریات دانشجویی بسیار قدرتمندی ظاهر شدند که نیروهای خوبی هم تربیت کردند شاید بشود گفت بسیاری از روزنامه نگاران خوب ما حاصل نشریات دانشجویی اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد است اما امروز 7 روزنامه داریم اما شاید 7 روزنامه نگار شش دانگ نداشته باشیم.

او پا را از اين توصيف فراتر گذاشت و گفت: روزنامه نگاری شیراز در این 40 سال نتوانسته 40 روزنامه نگار خوب و حرفه ای تربیت کند؛ اگر چه در شعر هم این فقر را داریم اما شعرای خوب ما از روزنامه نگاران خوب ما بیشتر است!

این پژوهشگر مطبوعات فارس در بررسي آثار احسان اكبرپور نيز گفت: چند سال پیش یک جوانی را ستودم و گفتم آینده مطبوعات شیراز یک پدیده دارد و او کسی نیست جز احسان اکبر پور ؛یک روزنامه نگار بسیار خوب که زمان خودش را و مطبوعات رادرک می کندو به یک مخاطب شناسی حسی خوبی رسیده است.

رومی با بیان اینکه احسان اکبر پور شعر و داستان را می شناسد و از این شناخت در نوشتن گزارش خوب بهره می گیرد، دایره‌ي گزارش نویسی مطبوعات محلی را بسیار ضعیف دانست و گفت: گزارش نویسی مطبوعات محلی نه با ادبیات و نه با پیشرفت هاي روز هماهنگ نیستند و همین موضوع باعث شده که رغبت خواندن بسیاری از گزارش ها را نداشته باشیم. برق گزارش باید مخاطب را بگیرد و امروز احسان اکبر پور از معدود روزنامه نگاران استان است که برق گزارشش آدم را می گیرد!

اين پژوهشگر حوزه رسانه نگاه تیزبین و دقیق اکبر پور در گزارش نویسی را ستود و گفت: قلم او در گزارش نویسی آنقدر نرم است که خواننده تصور می کند یک فیلم مستند می بیند. گزارش اکبر پور گاهی مثل خواندن یک داستان خوب به شما حس خوبی می دهد و از خواندن آن خسته نمی شوی.او در برخی از گزارش های خود علی رغم اینکه از واژهای منفی استفاده می کند اما این واژها به گزارشش جان می دهند و آن را زیبا می کند.

فيض شريفي، شاعر، نويسنده و منتقد ادبي معاصر نيز در اين جلسه  گفت: اکبر پور گاهی اوقات مرز داستان و گزارش را می شکند و همین موضوع به نوشته اون جان می بخشد.

به اعتقاد این منتقد ادبی یک روزنامه نگار خوب هرگز در یک محدوده جغرافیایی خاص نمی نویسد، بلکه او یک شخصیت جهانی است و خوشحالم که احسان اکبر پور نیز فقط از شیراز و فارس نمی نویسد بلکه گاهی  با الهام از شخصیت های فرهنگی، ادبی معاصر سعی می کند به همشهریان خود آگاهی کند.

فرزاد صدری دبیر سلسله نشست های روزنامه نگار در زوم نیز گزارش نویسی را یکی از بهترین کارکردهای مطبوعات برای توسعه دانست و گفت: مطبوعات محلی ظرفیت مهمی برای توسعه استان ها محسوب مي‌شوند و گزارش نویسی می تواند وضعیت مراکز استان ها را برای دولتمردان تبیین کند.

صدري گفت: اگر گزارش روزنامه نگاران محلی گزارش خوب و دقیقی باشد، مشکلات و نارسایی های آن استان بهتر و بیشتر مشهود می شود و خوشحالم بگویم که احسان اکبر پور ازمهارت مهم تولیدا محتوا برای  گزارش های خود برخوردار است.

اين روزنامه‌نگار تقویت فرهنگ بومی را از دیگر کارکردهای گزارش نویسی در مطبوعات محلی دانست و گفت: اکبر پور به خوبی رویدادهای فرهنگی شیراز را رصد می کند و در جهت تقویت آن گام برمی دارد.

صدري همچنين تاكيد كرد كه روزنامه‌نگار نبايد تنها به مصائب و مشكلات و كاستي‌ها توجه داشته باشد بلكه گفتن و نوشتن از موفقيت‌ها و رويدادهاي خوب مي‌‌تواند جامعه را به مسيري مطلوب سوق دهد.

به گزارش ايسنا، سلسله نشست‌هاي روزنامه‌نگار در زوم، برنامه‌اي است كه به تدبير مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي استان فارس از 2 سال قبل در شيراز آغاز به‌كار كرده و طي اين مدت آثار جمعي از فعالان عرصه رسانه در بخش‌هاي خبر، گزارش، عكس، كاريكاتور و .... را نقدر و بررسي كرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: