• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 968-2173-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون استانداري فارس عنوان كرد:

آغاز پروسه‌ي نامگذاري يك روز به‌نام كوروش

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري فارس، با تصريح اينكه در جمهوري اسلامي ايران هيچ يك از مسئولان با كوروش مخالفتي نداشته و ندارند، ايجاد كارگروهي براي بررسي علمي و انتخاب روزي در تقويم به‌نام كوروش با هدف بزرگداشت اين چهره‌ي تاريخي و اثرگذار را يادآور شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، هادي پژوهش‌جهرمي ظهر دوشنبه 15 آبان در جمع خبرنگاران گفت: از آبان سال گذشته پيگيري‌هايي براي قرار گرفتن موضوع كوروش در حوزه‌ي اجتماعي آغاز و جلسات متعددي نيز برگزار شد تا كوروش به‌عنوان يك چهره‌ي شاخص ايراني كه ديدگاه‌ها و اقداماتي تاثيرگذاري در گذشته تاريخ داشته است، به شكلي مناسب گرامي داشته شود.

وي با تصريح اينكه بايد حساب كوروش و پاسارگاد را از جريان معاند و اپوزوسيون جدا كرد، گفت: كوروش به عنوان يك فرد ايراني موحد و شخصيتي تاريخي و تاثيرگذار، مورد تاييد همه افراد درون نظام جمهوري اسلامي قرار دارد و هيچ كس مخالف اين شخصيت ندارد.

پژوهش با اشاره به اينكه چهره‌هاي شاخصي از علما و بزرگان ديني و مجتهدان و شخصيت‌هاي علمي ايران در خصوص شخصيت كوروش و اينكه او مي‌تواند ذوالقرنين مد نظر قرآن باشد نظر داده‌اند كه نظرات آنان موجود است، گفت: حتي مي‌توان ادعا كرد كه خدمات انجام شده براي حفاظت و صيانت از ميراث فرهنگي و تاريخي برجاي مانده از كوروش و هخامنشيان در دوران بعد از انقلاب بسيار شاخص‌تر از دوران پيش از انقلاب بوده است.

او با يادآوري اينكه نمي‌توان بين تاريخ قبل و بعد از اسلام در بررسي تاريخي ايران تفكيكي قائل بود، گفت: جريان معاند و اپوزوسيون نظام اسلامي از سال‌ها پيش با هدف گرفتن بعد ملي‌گرايي، سعي در سوءاستفاده از شخصيت كوروش در مسير رسيدن به اهداف سياسي خود داشته و دارند.

پژوهش با تاكيد براينكه طي اين سال‌ها كوروش و مسائل ملي‌گرايانه دست‌مايه‌اي براي جريان اپوزيسيون و معاند خارج از نظام اسلامي شده است، گفت: ما بايد بين كوروش و جريان اپوزوسيون و معاند تفكيك قائل بوده و هستيم؛ كوروش يك شخصيت ملي اثرگذار به‌شمار مي‌رود كه اولين منشور حقوق بشر را تدوين كرده است.

او ادامه داد: در دوران حكومت رفتارهايي از كوروش سرزده كه مورد قبول جامعه‌ي جهاني و همه انسان‌هاي موحد و آزاده دنيا قرار دارد؛ اما نبايد اجازه داد يك جريان سلطنت‌طلب به واسطه عنادي كه با جمهوري اسلامي دارد و با اهداف سياسي از اين شخصيت بهره‌برداري داشته باشد؛ جرياني كه رگه‌هايي از تفكرات غربي آمريكايي و حتي اسرائيلي در آن ديده مي‌شود.

پژوهش با يادآوري اينكه موضوع گنجاندن روزي به نام كوروش در تقويم رسمي جمهوري اسلامي از سال‌ها قبل مد نظر بوده است، گفت: اكنون و با تشكيل كارگروه علمي اجرايي بزرگداشت كوروش، اين موضوع به شكلي علمي و در يك مسير كاملا مشخص دنبال خواهد شد و اميدواريم كه نتيجه‌بخش باشد.

او روز هفت آبان را روزي جعلي دانست كه هيچ سندي براي استناد به آن وجود ندارد مگر نوشته‌هايي در برخي كتاب‌هاي منتسب به يهوديان و تصريح كرد: طراحان اين موضوع تلاش كرده‌اند كه روزي را بين 4 تا 9 آبان كه در تقويم قبل از انقلاب روزهاي مورد نظر سلطنت‌طلبان محسوب مي‌شود، به ‌عنوان روز كوروش مطرح كنند.

پژوهش با اشاره به تلاش‌هاي گسترده‌ي ضد انقلاب براي سوء استفاده از روز جعلي هفت آبان و تحريك احساسات و عواطف ملي‌گرايانه مردم، گفت: آنچه ضد انقلاب مي‌خواهد، توجه به حق كوروش نيست بلكه به دنبال دهن‌كجي به اعتقادات مردم و مقبولات مردم و هماورد طلبي با نظام جمهوري اسلامي است.

او گفت: امسال با بررسي همه‌جانبه مسائل تصميم بر اين شد كه محدودسازي انجام شود؛ ما ممنوعيتي براي حضور افراد در پاسارگاد ايجاد نكرديم بلكه محدوديت‌هايي اعمال شد تا جريان نفاق همسو شده با سلطنت‌طلب‌ها، كه شايد همه طيف‌هاي سلطنت‌طلبان را هم شامل نمي‌شد، به اهداف خود دست پيدا نكنند.

پژوهش با طرح اين موضوع كه تهديدات و مسائل امنيتي ويژه‌اي به واسطه اشراف اطلاعاتي موجود بر همه جوانب كار مشخص و محتمل شده بود، گفت: خيلي‌ها با نگاه سياسي و احساسي به اين مقوله نگريستند اما اين نوع نگاه براساس بي‌اطلاعي از اصل قضايا بود؛ توجه داشته باشيم كه بايد تهديدات را حتي اگر اشراف كامل اطلاعاتي نيز وجود داشته باشد، جدي گرفته و براي پيشگيري از وقوع آنها برنامه‌ريزي كرد.

او با تاكيد براينكه برخي از گروه‌ها و افراد مخالف با نظام جمهوري اسلامي نيز از رفتارها و حركت‌هاي هنجارشكنانه‌اي كه هفتم آبان سال 95 در پاسارگاد حادث شد، براي تاختن بر ايران اسلامي و تفكر شيعه، سوءاستفاده كرده‌ و مي‌كنند، گفت: ممكن است موضوع كوروش و پرداختن به اين شخصيت، مخالفاني هم داشته باشد؛ كوروش يك شخصيت تاريخي و اجتماعي است كه در اين حوزه بايد به او پرداخته شود، اما برخي مخالفان تصور مي‌كنند پرداختن به اين شخصيت با جريان اسلام‌گرايي تقابل دارد.

پژوهش ايجاد حصار دور آرامگاه كوروش را به‌دليل حفاظت بهتر از اين بناي تاريخي عنوان و تاكيد كرد: سال گذشته بخشي از شيشه‌هاي سكوريت حفاظتي دور آرامگاه تخريب شده بود و ايجاد حصار براي حفاظت بود تا امكان دسترسي به بناي آرامگاه كم شود.

او با يادآوري اينكه خوشبختانه بعد از روز هفت آبان هم مردم به فراخوان‌هاي انجام شده براي تجمع در پارك‌ها و ميادين مختلف اعتنايي نشد و هيچ رويدادي را شاهد نبوديم، گفت: ما اعتقاد داريم بزرگداشت كوروش را بايد مانند ساير شخصيت‌هاي بزرگ ايراني و البته در جايگاه خودش، ديده و دنبال كرد.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري فارس گفت: طي نامه‌اي به رئيس‌جمهور درخواست طرح موضوع در شوراي عالي انقلاب فرهنگي انجام شده و كميسيون فرهنگي مجلس نيز اين موضوع را مد نظر دارد.

وي اضافه كرد: با توجه به نگاه ويژه استاندار فارس به مسئله، نظر بر اين بود كه ستادي شبيه به ستاد بزرگداشت ساير شخصيت‌ها در فارس ايجاد شود و به همين دليل كارگروه علمي و اجرايي بزرگداشت كوروش در استانداري فارس و ذيل معاونت سياسي، امنيتي و اجتماعي ايجاد شده است كه دبيرخانه آن در مديريت اجتماعي قرار دارد و دبير آن نيز مديركل اجتماعي استانداري فارس خواهد بود.

پژوهش از عضويت شخصيت‌ها و چهره‌هاي علمي، دانشگاهي و مذهبي در اين كارگروه خبر داد و گفت: اين كارگروه بنا دارد كه موضوع انتخاب يك روز به‌نام كوروش را با استناد به شواهد و اسناد تاريخي و نظرهاي علمي مستند، در دستور كار قرار دهد و اميدواريم براي سال آينده روزي به‌نام كوروش در تقويم جمهوري اسلامي داشته باشيم.

معاون استانداري فارس با تاكيد براينكه جاده شيراز اصفهان و تونل‌هاي اين مسير حتي يك ثانيه‌ هم مسدود نشد، گفت: تمام اقدامات انجام شده معطوف به ايجاد محدوديت با هدف ارتقاء امنيت و كمك به اشراف بيشتر بر رويدادها بود.

پژوهش از بازداشت تعدادي از سر پل‌هاي جريان‌سازي 7 آبان خبر داد و گفت: تا جايي كه من اطلاع دارم حدود 12 نفر دستگير شده‌اند اما اينكه در كدام استان، اطلاعي ندارم.

معاون استانداري فارس گفت: ما كوروش را به‌عنوان يك واقعيت تاريخي پذيرفته‌ايم اما بايد كار را مديريت كنيم تا سررشته به دست ديگران كه احتمالا عنادي با نظام جمهوري اسلامي داشته و دارند نيفتد؛ نبايد با اقدامات انجام شده احساسي و سياسي برخورد كرد، مردم ما اطلاع دارند كه نگاه‌هاي امنيتي قابل تبيين نيست؛ نه اينكه مردم نامحرم باشند اما نمي‌توان و نبايد تمام مسائل امنيتي را طرح كرد زيرا طرح موضوع هم ممكن است تاثيرات امنيتي داشته باشد.

پژوهش با تصريح اينكه از ابتداي انقلاب تاكنون كسي به دنبال رد شخصيت كوروش و اثرگذاري او در تمدن ايراني و جايگاه والاي اقدامات انسان‌دوستانه اين شخصيت نبوده است، گفت: ما تاكيد داريم كه نبايد اجازه دهيم كوروش به ابزاري براي رسيدن به نيات سياسي بدل شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: