• جمعه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-3874-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديرعامل توانير عنوان كرد:

كاهش 5 درصدي تلفات برق طي 5 سال گذشته/
انشعاب‌هاي غيرمجاز برق را تحمل نمي‌كنيم

مديرعامل شركت توانير گفت: در ابتداي كار دولت يازدهم تلفات انرژي برق در كشور به طور ميانگين 15.5 درصد بود كه اين عدد اكنون به حدود 10.7 درصد كاهش پيدا كرده است.

آرش كردي در حاشيه سفر به شيراز و افتتاح مركز ساماندهي برق‌هاي غيرمجاز در شركت توزيع نيروي برق شيراز در گفت و گو با ايسنا گفت: موضوع مصرف انرژي اعم از برق و گاز و ساير منابع به صورت كلان در كشور يكي از مسائل مهم در ساماندهي وضعيت اقتصادي است.

وي با بيان اينكه بسياري از صاحب‌نظران اعتقاد دارند كه براي رسيدن به وضعيت اقتصادي مناسب يكي از اقدامات مهم ساماندهي وضعيت مصرف انرژي است، گفت: يكي از راه‌هاي ساماندهي مصرف برق، كاهش تلفات انرژي برق است.

كردي با بيان اينكه در دهه‌هاي 70 و 80، تلفات انرژي برق در كشور اعدادي حدود 22 درصد بوده است، گفت: اين تلفات كه شامل 2 مولفه‌ي تلفات فني و تلفات غيرفني است، به هيچ عنوان زيبنده كشور نبوده و نيست.

او با يادآوري اينكه در ابتداي كار دولت يازدهم تلفات انرژي برق به طور ميانگين در كشور 15.5 درصد بوده است، گفت: در پايان كار دولت يازدهم و با اقدامات شاخصي كه در بخش‌ها و استان‌هاي مختلف كشور اجرايي شد، تلفات انرژي برق به 10.9 رسيد و هفته گذشته اين عدد 10.7 درصد بوده است.

كاهش يك درصد تلفات برق 700 ميليارد تومان به سود كشور است

كردي با تصريح اينكه هر يك درصد كاهش تلفات انرژي برق تنها در بخش سوخت‌هاي فسيلي 250 ميليون ليتر صرفه‌جويي را به‌دنبال دارد، خاطرنشان كرد: با توجه به تمام هزينه‌هاي توليد و انتقال و توزيع برق، هر يك درصد كاهش تلفات برق عددي حدود 700 تا 750 ميليارد تومان به سود كشور خواهد بود.

او در عين‌حالي كه روند كاهش تلفات در كشور را مثبت ارزيابي كرد، گفت: از سال 92 اقداماتي در راستاي كاهش تلفات آغاز شد و امروز خوشبختانه تمام شركت‌هاي توزيع نيروي برق در سراسر كشور براي كاهش تلفات دپارتمان‌هاي خاصي ايجاد كرده‌اند.

كردي اقدام شركت توزيع نيروي برق در متمركز كردن مقابله با برق‌هاي غيرمجاز و ساماندهي آنها را اقدامي نمونه توصيف و اضافه كرد: اين اقدام مي‌تواند به‌عنوان الگو در كشور مطرح شده و دنبال شود.

كاهش تلفات برق بايد از دولت آغاز شود

مديرعامل شركت توانير با تصريح اينكه تدبير براي كاهش تلفات انرژي در بخش‌هاي مختلف بايد از دولت آغاز شود، گفت: با همكاري خوب مجلس شوراي اسلامي سال گذشته مصوبه‌اي براي برخورد قانوني با مصارف غيرمجاز برق محقق شد و براين اساس به شركت‌هاي توزيع اجازه داده شد كه كارآيي بهتر در مقابله با انشعاب‌هاي غيرمجاز داشته باشند.

او با تصريح اينكه تنها برخورد با مصارف و برق‌هاي غيرمجاز در دستور كار نيست، گفت: براساس اين طرح، ساماندهي برق‌هاي غيرمجاز و تبديل آنها به برق مجاز هم مد نظر قرار دارد؛ بحث قطع انشعاب‌هاي غيرمجاز نيست بلكه تبديل آنها به انشعاب‌هاي مجاز است.

عدد مناسب تلفات انرژي برق در ايران 7 درصد است

كردي گفت: با توجه به شرايط اقليمي و جغرافيايي ايران، عدد مناسب تلفات انرژي برق در كشور حدود 7 تا 8 درصد است؛ اگرچه مي‌توان عدد را به پائين‌تر از اين هم رساند اما در اين حد معقول به نظر مي‌رسد.

وي تاكيد دارد كه كاهش تلفات برق در اعداد قبل از 11.5 درصد خيلي با سرعت قابل انجام است اما هرچه اين عدد به سمت تك رقمي شدن سير مي‌كند، كار دشوارتر شده و نيازمند اقدامات كارشناسي‌شده‌تر و زمان بيشتر است.

كردي اقدام انجام شده در شيراز را موثر در كاهش تلفات غيرفني دانست و با تاكيد براينكه بايد تلاش بيشتري در كاهش تلفات فني انجام شود، گفت: مراكزي نظير آنچه در شيراز راه‌اندازي شد، يكي از نمونه مراكز راه‌اندازي شده بعد از قانون مصوب مجلس بوده است.

مديرعامل توانير خاطرنشان كرد: راه‌اندازي اين گونه مراكز در نقاط مختلف كشور اين پيام را در بر دارد كه ما برق‌هاي غيرمجاز را تحمل نمي‌كنيم، البته مشتركان بايد بدانند تنها برخورد قانوني با برق غيرمجاز در دستور كار نيست بلكه سامان‌دهي را مد نظر داريم. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: