• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-5074-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل صندوق توسعه‌ي صادرات فارس:

رشد صادرات غيرنفتي از فارس نيازمند زيرساخت است

مديركل صندوق توسعه‌ي صادرات استان فارس معتقد است كه براي دست‌يابي اين استان به رشد صادرات غيرنفتي، بايد زيرساخت‌ها را خصوصا در حوزه‌ي حمل و نقل فراهم كرده و به شكلي مطلوب ارتقاء دهيم.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، سكينه‌ سياحي يكشنبه 21 آبان در نشست تخصصي زيرساخت‌هاي گمرك، منطقه‌ي ويژه‌ي اقتصادي، ارزآوري و صادرات در شيراز گفت: با توجه به اينكه عمده‌ي صادرات استان فارس را موادغذايي، ميوه و تره‌بار تشكيل مي‌دهد، يكي از ملزومات زيرساخت حمل و نقل هوايي است.

سياحي با بيان اينكه طي 15 سال گذشته راه‌اندازي هواپيماي كارگو در فارس و لزوم آن مطرح بوده است، گفت: علي‌رغم گذشته اين مدت زمان، استان فارس همچنان در زيرساخت حمل و نقل هوايي با مشكل روبرو است.

وي گفت: در مدت اخیر چند پرواز کارگو از استان فارس انجام شد، اما مشکلات فراوانی از سمت شرکت هواپیمایی و فرودگاه وجود داشت؛ فارس هنوز آمادگی صادرات کالاهای تولید شده كه عمدتا ميوه و تره‌بار و موادغذايي است را ندارد.

سياحي با بيان اينكه صادركنندگان فارس به واسطه وجود مشكلات زيرساختي مجبور شدند بارهاي صادراتي را با ضرر در ميدان تره‌بار شيراز عرضه كنند، گفت: اعتقاد دارم كه بي‌اعتمادي و نبود همدلي باعث راه نيفتادن كارگو در فارس شده است.

مديركل صندوق توسعه‌ي صادرات استان فارس گفت: بخش خصوصی اعلام کرد هر زمان هواپیمای کارگو برنامه مشخص برای صادرات ارائه دهد، آمادگي صادرات وجود دارد؛ بخش خصوصي كمبودي براي تامين بار صادراتي ندارد؛ بايد اعتمادسازي در دستور كار قرار گيرد.

سياحي اضافه كرد: بیشتر مشکلات بخش بازرگانی استان فارس به دلیل نبود اطلاعات کافی ارباب رجوع و فعالین این بخش است.

او اعتقاد دارد گمرک باید بر بسته بندی کالاهای صادراتی نظارت داشته باشد؛ اين موضوع طبق بخشنامه موجود از 15 آبان این طرح اجرایی شده که به طور حتم تاثیر مستقیم بر رفع مشکلات صادرات خواهد داشت .

معاون امور گمرکی اداره کل گمرکات استان فارس نیز گفت: دغدغه دولت، مجلس و مدیران استان فارس بر توسعه صادرات استان است که تحقق این مهم، می تواند بسیاری از مشکلات کشور واستان را رفع کند .

اسماعیل عباس‌زاده با اشاره به زیرساخت‌ها و ارائه خدمات گمرک استان در بخش صادرات افزود: در حال حاضر فضا برای تجارت در استان مهیاست به طوری که کمرگ با ارائه خدمات به صورت شبانه روزی در خدمت صادرکنندگان است .

معاون گمرك استان فارس گفت: الکترونیکی شدن گمرک و تکمیل اظهارنامه از راه دور کمک بزرگی به صادرکنندگان کرده است.

مدير فروش و سرمايه گذاري منطقه ویژه اقتصادی شیراز هم گفت: توسعه صادرات از اصول اصلی تشکیل مناطق ویژه است که وجود زیر ساخت‌ها و قوانین در این مناطق موجب شده روند صادرات کالا تسهیل شود .

عبدالحميد شاكري ادامه داد: منطقه ویژه شیراز باعث توسعه صادرات و تحرک در بخش صنعت شده است که علاوه بر وجود گمرک در منطقه به عنوان یک اقدام شایسته برای بخش صادرات استان، مزایایی نیز برای صادرکنندگان وجود دارد که صادرکنندگان استان باید از این امکانات استفاده کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: