• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-5874-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی شیراز

نظام بانکی مهمترین عامل بازدارنده تولید و صادرات است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع‌، معادن و تجارت معتقد است که نظام بانکی در ایران همچنان مهمترین و تاثیرگذارترین عامل بازدارنده در روند تولید و صادرات محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، جمال رازقی چهارشنبه 24 آبان در مراسم گرامی‌داشت روز صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان فارس، به تشریح وضعیت صادرات کشور و فارس پرداخت و گفت: سال 95 صادرات غیرنفتی کل کشور 43 میلیارد دلار بوده حال آنکه حجم صادرات شرکت سامسونگ به تنهایی بیش از این عدد بوده است.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر 80 درصد از کل صادرات غیرنفتی مربوط به محصولات متکی به رانت نفتی یا محصولات خام را شامل می‌شود، گفت: کل صادرات غیرنفتی که متکی به رانت انرژی‌ نیست، 2 میلیارد دلار بوده، یعنی بخش کوچکی از صادرات متکی به کار و تلاش است.

او با بیان اینکه آمار صادرات استان فارس یک میلیارد دلار بوده که در میان آنها کالاهای دارای رانت انرژی نیست، گفت: در مقایسه بین آمارها متوجه بزرگی عدد صادرات کالاهای غیرنفتی از فارس که متکی به کار و تلاش است،‌ می‌شویم.

رازقی در عین‌حال اعتقاد دارد که در ایران اعداد و ارقام تولید و صادرات را با توجه به کوتوله بودن خودمان و با ارقام ریز مقایسه می‌کنیم،‌ علت نداشتن توفیق را تشریح و تاکید کرد که بحران قیمت تمام شده عاملی مهم در عدم توفیق است.

وی با بیان اینکه طی 10 سال گذشته نرخ بهره بانکی در بازار ایران 3 تا 5 برابر میانگین جهان افزایش داشته و سهم سپرده‌های بانکی از 55 درصد در سال 80 به رقم 85 درصد در 93 رسیده است، گفت: این نشان می‌دهد که اکثر افراد از کار نکرده بهره می‌برند.

رازقی لزوم اصلاحات اساسی در نظام بانکی را مد نظر قرار داد و گفت: از سال 46 تا 83 سهم بخش بازرگانی از تسهیلات 24.5 درصد بوده که این سهم در سال 93 به حدود 38 درصد رسیده است؛ سهم بخش کشاورزی از 16 به 9.4 درصد و صنعت از 33.5 به 19 درصد کاهش داشته و سهم صادرات هم بسیار ناچیزی و اعشاری است.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز با بیان اینکه در سال 94 سهم تولید کننده از مالیات پرداختی 61 درصد بوده و سهم املاک و مستغلات 61 درصد بوده است، تاکید کرد که با توجه به جمیع مسائل باید گفت که نظام بانکی از موانع عمده تولید و صادرات است.

رازقی با تصریح اینکه در استان شاهد همکاری خوب مدیران دستگاه‌های دولتی هستیم، گفت: کارگران ما 30 درصد از دستمزد خود را بابت بیمه تامین اجتماعی می‌دهند حال آنکه حداقل بهره‌مندی را از امکانات دارند و برای دریافت خدمات درمانی باید تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند، یعنی باز هم هزینه سرانه‌ای به آنان تحمیل می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز بار دیگر بر لزوم انجام جراحی وسیع برای درمان اقتصاد بیمار ایران تاکید و تصریح کرد که در این شرایط باید مردم را برای ریاضت اقتصادی آماده کرد نه اینکه به آنان وعده رفاه بیشتر داد.

در این مراسم از صادرکنندگان نمونه استان فارس تجلیل شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: