• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-3480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدير كل دفتر برنامه‌ريزي نهادكتابخانه‌هاي عمومي:

حدود 20 شهر و 200 روستاي فارس فاقد كتابخانه عمومي است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی نهاد كتابخانه‌هاي عمومي ايران، تسهيل دسترسي به كتاب را مهمترين اقدام براي توسعه‌ي كتابخواني دانست و اعلام كرد كه حدود 20 شهر و 200 روستاي با جمعيت بيش از 1500 نفر فارس فاقد كتابخانه‌ي عمومي است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، سيامك محبوب دوشنبه 29 آبان در مراسم نكوداشت روز كتاب، كتابخواني و كتابدار در شيراز با بيان اينكه در گزارش مديركل كتابخانه‌هاي عمومي فارس اشاره‌اي به اينكه چه اتفاقي براي مردم و تسهيل دسترسي آنان به كتاب افتاده است، نبود، گفت: ما قرار است براي مردم كار كنيم، حق خواندن و حق دسترسي آسان به كتاب را بايد جدي گرفت.

وي گفت: ما به مردم مي‌گوئيم كتاب بخوانيد، اما نمي‌گوئيم كتاب را از كجا و چگونه به دست آورند، بهترين راهكار براي كتابخوان شدن مردم، تسهيل دسترسي به كتاب است.

محبوب با يادآوري اينكه علي‌رغم گذشت 200 سال از عمر كتابخانه‌هاي عمومي در ايران هنوز در 20 شهر استان بزرگي همچون فارس و 200 روستاي بالاي 1500 نفر كتابخانه وجود ندارد، گفت: رقم جمعيت در اين شهرها و روستاها كه عددي حدود 400 هزار نفر را شامل مي‌شود به علاوه جمعيت روستاهاي زير 1500 نفر جمعيت، عدد بزرگي است كه دسترسي به كتابخانه ندارند.

او با بيان اينكه در شهرها و روستاهاي فاقد كتابخانه‌ي عمومي معمولا دكه‌هاي مطبوعاتي و كتابفروشي هم وجود ندارد، گفت: البته در اين مناطق موبايل هست! اگر چه نمي‌توان كاربرد و تاثير موبايل را ناديده گرفت اما پيدا كردن و انتخاب منابع مناسب از طريق موبايل بسيار دشوار است، منابعي كه ارزش خواندن داشته باشد.

محبوب در بخشي از سخنان خود كاهش سرمايه‌هاي اجتماعي را يكي از معضلات كنوني جامعه دانست و گفت: طي روزهاي اخير شاهد وقوع زلزله در كرمانشاه بوديم؛ اين حادثه تاسف‌بار ترافيك مردمي براي كمك را به همراه داشت حال آنكه نهادهايي در كشور متولي كمك و كمك‌رساني به مردم در اين وقايع هستند.

او با بيان اينكه نهادهاي امدادي و كمك‌رسان اجتماعي همچنان در كشور فعال است، گفت: اين كه يك استاد دانشگاه يا يك ورزشكار پول زيادي را براي كمك به آسيب‌ديدگان زلزله جمع‌آوري مي‌كند، محصول كم شدن سرمايه‌هاي اجتماعي است؛ اين نشان مي‌دهد كه شايد نهادهاي اجتماعي كار خود را به‌درستي و آنگونه كه بايد انجام نداده‌اند.

محبوب تاكيد كرد كه نهاد كتابخانه‌هاي عمومي در سراسر كشور و كتابداران مي‌‌توانند افزايش سرمايه‌هاي اجتماعي را بسترسازي كنند. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: