• پنجشنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-276-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

انجام نخستین پیوند شبکیه‌ی مصنوعی در شیراز

نخستین عمل پیوند شبکیه‌ی مصنوعی در ایران بر روی 2 بیمار مبتلا به آسیب‌های شبکیه و نابینای مطلق با موفقیت در شیراز و به دست متخصصان چشم‌پزشکی ایرانی انجام شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، صبح پنجشنبه 2 آذر، نخستین عمل پیوند شبکیه‌ی مصنوعی با هدف درمان بیماران مبتلا به کوری مطلق، توسط پزشکان فوق‌تخصص چشم در شیراز انجام شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تصریح اینکه دانشگاه وظیفه تولید علم و تربیت متخصصان را عهده‌دار است، گفت: امروز ایران و خصوصا شیراز در مباحث تخصصی و فوق تخصصی پزشکی، جایگاه خوبی دارد.

علی بهادر با تاکید براینکه روند رو به رشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز تداوم خواهد داشت، این شهر را قطب پیوند شبکیه نامید و گفت: البته دانشگاه‌ها تنها برای تولید و آموختن علم نیست بلکه محلی برای تولید ثروت نیز محسوب می‌شود. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز کار پیوند شبکیه مصنوعی را کار بزرگی دانست و افزود:بازگردادندن بینایی به فردی نابینا کار کمی نبوده و افتخاری برای ایران و گامی در مسیر تولید علم است .

بهادر یکی از رسالت‌های دانشگاه را تولید علم بیان و اضافه کرد: دانشگاه‌ها باید در این مسیر گام بردارند، علم باید در کنار صنعت بتواند زمینه‌ای را فراهم کند که تولید علم منجر به ایجاد ثروت شود .

او با اشاره به اينكه همراه شدن تولید علم و تولید ثروت، کشور را به پیشرفت می‌رساند، گفت: دست‌یابی به تکنولوژی از طریق تولید علم موضوعی است که باید تداوم داشته باشد ما نباید تنها مصرف کننده علم تولید شده دیگران باشیم .

دبیر اجرایی جامعه‌ی روحانیت فارس نيز کار پیوند شبکیه و تولید علم در شیراز را  کاربزرگ تلقي كرد و افزود: كليد كارهاي بزرگ در شيراز زده شده است .

حجت‌الاسلام سید محی‌الدین طاهری، با بیان اینکه پیوند کبد هم گامی بزرگ و ارزشمند بوده است، گفت: علی‌رغم تمام مقاومت‌ها در برابر پیوند اعضاء امروز شیراز قطب پیوند کبد است؛ در پیوند شبکیه‌ی هم باید به همین نقطه رسید .

وي با تاكيد بر اينكه بايد به ذهن هاي خلاق بها داده و امكانات براي آنها فراهم شود، گفت: نباید  دانشگاه‌های غرب را فوق العاده بپنداریم، مغز آنها فراتر از مغز ایرانی نیست، آنها به ذهن‌های خلاق بها می‌دهند ما هم باید به ذهن‌های خلاق بها دهیم، اینگونه افراد را کم نداریم .

این مقام روحانی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در زمینه‌ی نانوتکنولوژی، گفت: هرجا به علم بهاداده و همت کردیم، حاصل آن پیشرفت بود؛ در شیراز دیدهای بسته فراوان است اما باید برای ذهن های خلاق ارزش قائل شد .

دبیر اجرایی جامعه روحانیت شیراز با این اعتقاد که ایران در تولید موشک و انجام علمهای جراحی فوق تخصصی نظیر پیوند کبد حرف اول را در منطقه می زند، لزوم زمینه سازی برای انجام رایگان عمل پیوند شبکیه را متذکر شد و بر لزوم حمایت از چنین اقداماتی تاکید کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: