• پنجشنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-376-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس تیم پیوند شبکیه‌ی علوم پزشکی شیراز اعلام کرد:

عمل موفق پیوند شبکیه روی 2 بانوی نابینا در شیراز

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رییس تیم پیوند شبکیه مصنوعی گفت: برای نخستین‌بار در کشور عمل پیوند شبکیه‌ی مصنوعی در شیراز و روی 2 بانوی نابینا با موفقیت انجام شده است.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، محسن فروردین پنجشنبه 2 آذر در مراسم رونمایی از نخستین عمل جراحی پیوند شبکیه‌‌ی مصنوعی در شیراز، با اشاره به پیشینه‌ی این شهر در زمینه پزشکی و تخصص چشم‌پزشکی، گفت: عمل پیوند شبکیه‌ی مصنوعی حدد 700 میلیون تومان است.

او با بیان اینکه انجام این عمل فوق تخصصی برای نخستین‌بار در شیراز یک افتخار است، گفت: عمل جراحی برای دو بانوی دچار اختلال و ناهنجاری‌های چشمی، در بیمارستان‌های پارس و خلیلی شیراز و به شکل کاملا رایگان انجام شده است.

رییس تیم پیوند شبکیه‌ی مصنوعی با تاكيد براينكه علی‌رغم بالا بودن هزینه‌ اما همت خیرین نیز والا است، گفت: کارهای نو در ابتدا هزینه‌های بالایی دارد اما به مرور و با تجاری‌سازی شدن آنها، زمینه‌ی فراگیری فراهم می‌شود.

فروردین با اشاره به اينكه هر دو عمل در یک روز انجام شده است، گفت: 250 عمل اینچنیني در جهان انجام شده اما در هیچ جای دنیا سابقه ندارد که یک تیم در یک روز 2 عمل پیوند را انجام دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: پیش بینی ما این است که 12 هزار بیمار با نابینایی مطلق و 10 هزار بیمار که دچار کم‌بینایی شدید هستند امکان دریافت پیوند شبکیه را داشته باشند.

فروردين با اشاره به اينكه این عمل تنها در 2 کشور خاورمیانه انجام می‌شود، گفت: ما اولین کشوری هستیم که با استفاده از متخصصان داخلی این عمل فوق تخصصی را انجام داده‌‌ایم؛ کشور دوم از متخصصان خارجی استفاده می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز،افزود: زیبایی کار پیوند شبکیه مصنوعی این است که نابینایانی که درک ضعیفی از نور داشتند انتخاب شدند. نتیجه هم بیش از حد انتظار ما بوده است.

فروردین ادامه داد: تلاش و پیشرفت در این عرصه ادامه خواهد داشت و سامانه شبکیه‌ی مصنوعی به عنوان چشم بیونیک یا ایمپلنت شبکیه شناخته می‌شود و می‌تواند با ایجاد تحریک الکتریکی سطح شبکیه موجب القاء درک بینایی در فرد نابینا شود؛ این فرآیند اکنون در بیمارانی که با تحلیل رفتگی یا آسیب شدید شبکیه مواجه هستند، کاربرد دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز تسلط ویز بهداشت به چشم پزشکی و مشاوره‌های علمی بزرگان این علم در شیراز را زمینه‌ساز تولید علم در کشور دانست و تاکید کرد که اگر پشتیبانی علمی بزرگان چشم پزشکی نبود قادر به کسب این جایگاه نبودیم.

رییس تیم پیوند شبکیه‌ی علوم پزشکی شیراز، از دکتر راحت، دکتر عطارزاده، دکتر مهریار، دکتر اشرف، دکتر آفرید و دکتر نوروز زاده به عنوان اعضای این تیم یاد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: