• جمعه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-673-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

همایش تکریم از شبانان و گله‌داران فارس برگزار شد

همایش تکریم و تجلیل از شبانان و گله داران عشایر فارس با هدف بررسی مشکلات و ارائه‌ی راهکارهایی برای مرتفع کردن مشکلات این گروه از جامعه‌ به میزبانی شهرستان کازرون برگزار شد .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، نماینده‌ِ جامعه‌ی شبانان استان فارس، همایش تجلیل از شبانان و گله‌داران فارس، با حمایت قرارگاه محرومیت زدایی سپاه، سازمان بسیج جامعه عشایری، سپاه فجر استان فارس و به همت سپاه عشایر فارس،‌ با هدف بررسی مسایل و معضلات جامعه عشایری فارس برگزار شد و حاوی پیام‌ها و راهکارهایی برای رفع مشکلات این قشر از جامعه بود .

در این همایش آرمان زرهون نماینده جامعه شبانان فارس به اختلافات جامعه عشایری و روستایی با اداره کل منابع طبیعی بر سر مراتع اشاره و بر لزوم حل این اختلافات به استناد ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص طرح های مرتع داری تاکید کرد .

زرهون همچنین گفت: امنیت خانوارها، احشام و جلوگیری از سرقت احشام به ویژه در زمان کوچ یاری دستگاه های امنیتی و قضایی را می طلبد .

نماینده جامعه شبانان فارس با یادآوری تاثیرات خشکسالی بر فعالیت عشایر، همکاری اداره کل منابع طبیعی را در ساخت آب انبارها، صدور مجوز حفر چاه مالداری و افزایش و ارتقاء طرح های آب رسانی به مناطق عشایری را در راستای اجرای طرح هایی نظیر آبخیزداری و پرواربندی و تبدیل دامداری سنتی به صنعتی لازم دانست .

زرهون همچنین بر لزوم ایجاد تنوع در اشتغال عشایری به کمک اجرایی شدن طرح هایی نظیر گیاهان دارویی، گردشگری و بوم گردی عشایری تاکید و اضافه کرد: موضوع ارتقاء سطح بهداشت و آموزش و مهارت در جامعه عشایری لازمه رشد و ترقی و عدم مسکون ماندن فعالیت های عشایری است.

بهرامی مدیرکل امور عشایر فارس نیز در این همایش،‌ فارس را قطب عشایر کشور دانست و گفت: عشایر 25 درصد تولید گوشت قرمز و 44 درصد صنایع دستی را تولید می‌کنند.

وی افزود: با وجود اینکه عشایر ما با کمترین هزینه در ایجاد اقتصاد مولد موفق بوده اند اما متاسفانه شاخص رفاه و خدمات برای آنان از میانگین کشوری پایین تر است.

بهرامی به پیش بینی وضعیت عشایر در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و هدف گزاری این برنامه در راستای افزایش سالانه ۵ درصدی شاخص های خدمات و رفاه را برای عشایر یادآور شد.

او گفت: با اجرایی شدن طرح هایی نظیر سامان دهی جمعیت عشایری در مناطق ییلاق و قشلاق، اسکان عشایر، رفع موانع ناشی از کمبود آب، حفاظت و احیای مشترک مراتع، اعطای تسهیلات کم بهره، جلوگیری از افراط در چرای دام، جلوگیری از تک محصولی بودن و ایجاد تنوع در اشتغال عشایری دستیابی به اهداف برنامه‌ی ششم توسعه ممکن خواهد بود.

مدیر کل امور عشایر فارس در راستای ایجاد تعدد و تنوع در اشتغال عشایری و روستایی به ظرفیت های خالی استان در بحث گردشگری و بوم گردی، حمایت از صنایع دستی، فعالیت در حوزه گیاهان دارویی و ایجاد شرکت های دانش بنیان در پشتیبانی از عشایر اشاره و مسئولان را به همیاری در این امور دعوت کرد .

مدیرکل بیمه روستاییان و عشایر فارس با توجه قرار دادن شروع تمدن بشری از روستاها بر اهمییت این قشر از جامعه تاکید کرد و آنان را رکن اساسی حفظ نظام سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور دانست .

حسن کمالی با اشاره به اینکه روستاییان و عشایر در گذشته تحت پوشش هیچ نظام بیمه ای نبودند، گفت: از سال ۸۴ عشایر با توجه به شرایط سنی و نوع حرفه شان زیر چتر حمایتی بیمه قرار گرفتند و توانستند از خدمات کار افتادگی، مستمری و بازنشستگی برخوردار شوند .

وی همچنین جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی و مهاجرت روستاییان به شهر را از مزایای صندوق بیمه روستاییان و عشایران دانست .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: