• دوشنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1476-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رابطه‌ي چاقي و ميگرن

میگرن از علل اصلی سردردهای اولیه و ثانویه و دومين علت رايج سردرد بعد از سردرد تنشي است؛ يكي بيماري كه علل زمينه‌اي و تشديد كننده‌ي مختلفي دارد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، در بررسي  علل زمينه‌اي و تشديد كننده ميگرن، برخي عوامل، تاثير بيشتري داشته و سبب تشديد و تداوم ميگرن مي‌شود.

کارشناس ارشد تغذیه‌ي دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز در خصوص ميگرن گفت: میگرن یک اختلال عصبی، زیست شناختی است که در اثر افزایش تحریک پذیری دستگاه عصبی مرکزی ایجاد و با سردردهاي دوره‌اي همراه مي‌شود.

فاطمه شفیعی افزود: میگرن به طور معمول در 20 تا 35 سالگی بروز می‌کند و شیوع آن در زنان سه برابر مردان گزارش شده است.

او با اشاره به مطالعه‌های انجام شده، ادامه داد: چاقی می‌تواند در بروز نشانه‌ها، شدت و تعداد حمله‌های میگرن نقش مهمی داشته باشد؛ شواهد نشان می‌دهد که شاخص توده بدنی نامناسب (به ویژه بالای30)، عامل موثر در بروز میگرن محسوب مي‌شود.

این کارشناس ارشد تغذیه گفت: همچنین در بعضی از مطالعه‌ها ارتباط مستقیمی بین کاهش وزن و کاهش نشانه‌ها، شدت، تعداد و ناتوانایی‌های ناشی از آن مشاهده شده است .

شفیعی اضافه کرد: نتایج بعضی از مطالعه ها نشان می دهد، شاخص توده بدنی کمتر از 18 و نیم نیز می تواند با میگرن ارتباط معنی داری داشته باشد؛ اگر چه مکانیسم اصلی توضیح دهنده ارتباط بین میگرن و چاقی مشخص نیست اما مطالعه ها نشان داده اند برخی داروها مانند "سیبوترامین" که به صورت رایج در افراد چاق برای کاهش وزن استفاده می شود، عوارضی مانند سردرد دارند که می تواند در شدت یافتن نشانه های میگرن نقش داشته باشد .

او در ادامه گفت: بر اساس شواهد موجود، هیپوتالاموس که یکی از مراکز تنظیم وزن بدن و دریافت غذا است، می تواند در شروع میگرن نقش داشته باشد؛ از آن جا که در بیماران چاق عملکرد هیپوتالاموس تغییر می کند، این بیماری می تواند در بروز میگرن دخالت داشته باشد.

این کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به مطالعه های انجام شده، افزود: چاقی با افزایش غلظت عوامل انعقادی و التهابی و همچنین سندرم متابولیک ارتباط دارد و این عوامل می تواند در بروز سردرد و پاتوفیزیولوژی میگرن نقش داشته باشد و باعث افزایش شدت و تعداد حمله های میگرنی شود؛ تولید مواد التهابی در چاقی افزایش می یابد و با افزایش حساسیت مرکزی در مغز، بر تعداد حمله های میگرنی اثر می گذارد.

شفیعی بیان کرد: کاهش وزن می تواند با تغییر در انتقال پیام به مغز، سبب کاهش تعداد حمله های میگرن شود؛ علاوه بر این، چاقی با اختلال های خواب همراه است که شدت یافتن نشانه ها در بیماران میگرنی را در پی دارد .

اين كارشناس ارشد تغذيه یادآور شد: با توجه به نتایج پژوهش های حاضر که نشان داده است، چاقی عمومی و چاقی شکمی می تواند باعث بروز میگرن شود و شدت و تعداد حمله های این بیماری را افزایش دهد، پیشنهاد می‌شود افراد مبتلا به میگرن برای کاهش شدت و تعداد حملات میگرن، کاهش وزن مناسب زیر نظر مشاور تغذیه داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: