• دوشنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1280-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شيراز:

شيراز مي‌تواند تبديل به شهر فستيوال‌هاي فرهنگي شود

رييس كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شيراز اعتقاد دارد اگر قرار است کار فرهنگی انجام دهیم باید شهرمان را به شهر جشنواره‌ها فستیوال ها برگردانیم با اين كار به زندگی، نقش و کار هنرمندمان نیز اهمیت می دهیم .

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس، لیلا دودمان که در جمع کارکنان حوزه هنری فارس سخن می گفت، افزود: بارها گفته ام باید قدر جوان‌ها را بدانیم ما سال های سال از جوانها غفلت کرده ایم من با همین جوانها مشغول عوض کردن برنامه ی فرهنگسراها هستم با همین جوان‌ها برنامه پنج ساله فرهنگی اجتماعی شهر شیراز را ده بار مورد بررسی کارشناسی قرار داده ام تا این برنامه برای سال 1397تا 1401 شهر شیراز آماده شود .

دودمان خطاب به رییس حوزه هنری گفت: دغدغه های ما و شما یکی است آنچه درباره فرهنگ ، منطقه فرهنگی ایران و نقش شیراز و ضرورت نگاه بین المللی به شیراز می گویید دغدغه های مشترک ماست .

وی افزود: پیشنهاد داده ام سال آینده 10 بیلبورد بزرگ را در مسیرهای اصلی شهر تهران به روز حافظ و روز شیراز اختصاص دهیم تا بدانند در شیراز چه خبر است ما در کنار گردشگر خارجی به گردشگر فرهنگدوست ایرانی نیز نیاز داریم که شیراز را پایگاه خویش بداند .

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: معتقدم بایستی فرهنگ را تقویت کرد و اقتصاد فرهنگ را نیز تقویت کرد اگر اقتصاد فرهنگ را تقویت نکنیم هنرمند ما از لحاظ مالی کم بنیه می ماند نقاش خوشنویس و فیلمساز ما دچار مشکل می شوند. همین فیلمسازی که به 10-15ملیون برای کار هنری نیاز دارد وقتی کمکی دریافت نکند دچار سرخوردگی می شود که نتیجه اش بخشیدن عطای هنر به لقایش خواهد بود !

دودمان گفت: چرا جنوب شهر ما نباید از لذت هنر بهره مند شود؟ خودم عاشق موسیقی و تئاتر خیابانی هستم و از سازمان فرهنگی هنری خواسته ام از این گروه ها حمایت شود و در قسمت های حاشیه ای اعم از ترکان و شرغان و ده پیاله و شیخ علی چوپان و ... اجرا داشته باشند. مردم این مناطق باید کمک شوند روحیه شان باز شود تا کی باید غم و غصه مشکلات خویش را داشته باشند .

وی ضمن بیان این مطلب  که تاکنون به بیش از 30 مسجد رفته ام  گفت: روحانیون مساجد می گویند چه کمکی می توانیم به هم بکنیم می گویم همیشه مساجد ما پایگاه های اجتماعی بوده اند تئاتر را باید به درون مساجد ببریم. چه اشکالی دارد؟ اگر می خواهیم کار اصیل فرهنگی انجام دهیم باید فضای فعلی شکسته شود .

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: چه اشکالی دارد مساجد ما نیز درس های حقوق شهروندی را به وسیله ی تئاتر آموزش دهند. تا هم دوباره پایگاه اجتماعی  و هم پایگاه تفریحی خویش را باز می یابند. اگر ما خوراک فرهنگی داشته باشیم هرکسی با هر روحیه ای که داشته باشد می تواند مخاطب برنامه های ارتقای فرهنگی ما و شما باشد .

وی با اشاره به گزارش برگزاری رویدادهایی همچون تئاتر مردمی بچه های مسجد و گروه نوازی گفت: ما باید بپذیریم که نزدیک چهل سال از رویدادهای اصیل فرهنگی دور بوده ایم. اگر شما در کارهایی از این دست فعال بوده اید بقیه بخش ها نتوانسته اند چنین کنند ارشاد قفل بوده است موسسه های خصوصی ما در سه چهار سال اخیر توانسته اند کارهایی انجام دهند .

  دودمان گفت: ما نباید با مسایل هیجانی برخورد کنیم. باید برنامه داشته باشیم. ما باید بخش های فرهنگی و اجتماعی را کنار هم ببینیم اگر اینها در کنار هم و موازی هم حرکت کنند می توانیم مدعی شویم که متولیان فرهنگی موفقی هستیم حتی بخش میراث فرهنگی را نیز باید با ارتقای فرهنگ عمومی جامعه ارتقا دهیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: