• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1374-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رييس کميسيون اقتصادي و سرمايه‌گذاري شورای شیراز:

شهردار به جای اقتصاد شهرداری به رونق اقتصاد شهر توجه کند

رييس کميسيون اقتصادي و سرمايه‌گذاري شوراي اسلامي شهر شيراز معتقد است كه شهرداري تاکنون فقط به اقتصاد اين مجموعه توجه داشته حال آنكه شهردار متولي توسعه‌ي اقتصادي شهر است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، به نقل از روابط عمومي شوراي شهر شيراز، سينا بني‌زماني درباره نگرش و رويکردهای جدید اقتصادي شورای شهر و شهرداري شیراز ابراز عقیده کرد: براي بسياري از بخش‌هاي توسعه شهر و خدمات شهري حتي اگر امكان تخصيص بودجه مستقيم از سوي شهرداري وجود دارد، بايد از ظرفيت سرمايه‌گذار بخش خصوصي استفاده كرد.

بني‌زماني اعتقاد دارد كه بخش خصوصي در سرمايه‌گذاري مي‌تواند عملكرد بهتري داشته باشد لذا اين رويكرد وجود دارد كه بخش مهمي از توسعه‌ي شهر و ارائه‌ي خدمات حتماً در مشارکت با بخش خصوصي انجام شود .

وي افزود: متولي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي سازمان سرمايه‌گذاري شهرداري است که چارچوب‌هاي مشخصي هم براي اين کار دارد؛ اما مسئله‌اي که ما با آن مواجه هستيم و باعث شده که روند سرمايه‌گذاري سرعت مطلوب را نداشته باشد، اين است که اولاً بسته‌هاي سرمايه‌گذاري چنان که بايد همه جانبه‌نگر و اقتصادي تهيه نشده و دوم اينکه اين بسته‌ها به نحو مطلوب و فراگير به اطلاع سرمايه‌گذاران نرسيده است .

رييس کميسيون اقتصادي و سرمايه‌گذاري شوراي اسلامي شهر شيراز ادامه داد: پس در گام نخست اين مشکلات را بايد رفع کنيم؛ يعني پيشنهادهاي شهرداری براي سرمايه‌گذاران بايد رقابتي و اقتصادي باشد و دوم اين که بتوانيم پيشنهادها را با استفاده از همه ابزارهاي روابط عمومي به اطلاع سرمايه‌گذاران برسانيم و براي انجام مذاکرات با آنان پيگير باشيم .

وي با بيان اينکه متولی حوزه اقتصاد شهر در شهرداري مغفول مانده است، تصريح کرد: شهرداري تاکنون فقط به اقتصاد خود شهرداري توجه ميکرده که عمدتاً مبتني بر بودجه آن است و من معتقدم که شهرداري و شخص شهردار متولي توسعه اقتصاد شهر هم هست. اين که چطور بايد اقتصاد شهر را توسعه بدهد طبيعتاً مبتني بر ابزارهاي در اختيار شهرداري است .

بني‌زماني يادآور شد: اين حوزه رابطه نزديکي با بخش سرمايه‌گذاري دارد. بسته‌هاي سرمايه‌گذاري کنونی مبتني بر املاک شهرداري است؛ يعني املاک شهرداري موقعيت را مي‌سنجد و بر اساس آن يک بسته سرمايه‌گذاري را تعريف و به سرمايه‌گذاران ارائه ميدهد .

عضو شورای شهر شیراز تأکيد کرد: اگر اين رويکرد را که شهرداري متولي اقتصاد شهر است، اضافه کنيم، يکي از مواردي که تهيه خواهيم کرد، بسته‌هايي است که باعث رونق اقتصاد شهر مي‌شود. به عنوان مثال در شهر شيراز در حوزه صنايع تبديلي و محصولات باغي کشاورزي نسبت به بقيه شهرهاي ايران مزيت داريم و به همين دليل بسياري از خريداران اين قبيل توليدات چه از داخل و چه خارج کشور براي خريداري عمده اين محصولات به شهر شيراز مراجعه مي‌كنند.

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز گفت: در شيراز هيچ مرکزي براي اينکه يک تاجر خارجي به آن مراجعه كرده و کالاها و توليدات اين شهر و استان فارس را رصد کند و بتواند تصميم خود را در اين رابطه بگيرد، وجود ندارد.

به اعتقاد وی شهرداري شيراز اگر خود را متولي اقتصاد شهر بداند، مي‌تواند بر اساس املاکي که دارد و براي اين کار مناسب است، بسته‌اي تعريف کند که توسط ذينفعان بخش خصوصي و با مشارکت آنها مرکزي براي ارائه اين قبيل کالاها و توليدات به صورت يکجا و استاندارد به خريداران خارجي ايجاد شود.

بني‌زمان پيشنهاد داد كه موضوع ايجاد مركزي براي عرضه‌ي محصولات و توليدات فارس به بازرگانان و تجار خارجي توسط شهرداري شيراز و با حمايت شوراي شهر شيراز احداث شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: