• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

ذرت کاران زیر تیغ شرکت پشتیبانی امور دام

مصائب کشاورزان كم نيست، از هزينه‌ نهاده‌هاي كشاورزي تا نگراني‌ تامين آب و هزينه‌هاي داشت و برداشت و دغدغه‌ي به نام خريدار محصول!

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، علي‌رغم تمام مشكلات ناشي از خشكسالي و بي‌آبي و ... بي‌ترديد كشاورزي هنوز مهمترين ركن اقتصادي فارس به‌شمار مي‌رود به طوريكه شغل بيش از يك سوم مردم اين استان در زيرگروه كشاورزي طبقه‌بندي مي‌شود.

اما هرسال مباحث جديدي به دغدغه‌هاي كشاورزان در نقاط مختلف فارس اضافه شده و زمينه نگراني‌هايي را براي آنان فراهم مي‌كند، مشكلي نظير آنچه شركت پشتيباني امور دام ايجاد كننده آن در داراب محسوب مي‌شود.

دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی داراب در گفت و گو با ايسنا ضمن اعتراض به دريافت مبلغ 55 هزار تومان توسط شركت پشتيباني امور دام عنوان مي‌كرد، گفت: خرید تضمینی محصولات کشاورزی قوانین خاص خود را دارد. قانون منسجمی که به وسیله مجلس شورای اسلامی تصویب شده  و به تأئید شورای نگهبان رسیده است.

هوشنگ خورسند گفت: این قانون توسط دولت‌های گذشته  ابلاغ و طی سال‌های متمادی اجرا شده و د رآن به صراحت اعلام شده است که دولت باید محصولات تولیدی کشاورزان را از تولید کننده در محل تولید خریداری كند؛ اين نص صريح قانون است.

او اضافه كرد: ظرف دو سه سال گذشته متأسفانه دستکاری‌هایی در قانون شده که به کشاورزان ضربه می زند؛ هر روز هم بهانه جدیدی برای آن مطرح مي‌شود؛ از سه سال قبل که خرید ذرت به شرکت پشتییبانی امور دام (به عنوان کارگزار دولت در خرید ذرت) واگذار شد، ذرت خریداری شده در بورس هم عرضه می‌شود. شرکت پشتیبانی امور دام از سال گذشته بنا به بخشنامه‌ای که وزارت جهاد کشاورزی صادر كرده از کشاورزان به ازاء هر تن ذرت تحویلی مبلغ 45 هزار تومان اخذ می‌كند، امسال اين مبلغ به 55 هزا رتومان افزايش يافته است.

خورسند گفت: اين افزايش در حالی است کشاورز باید محصول برداشت شده را با هزینه شخصی تا محل ذرت خشک کنی حمل كرده و با درصد افتی که ذرت خشک کنی محاسبه می‌كنند بفروشد؛ حال علاوه بر همه هزینه‌ها طبق این بخشنامه باید 55 هزار تومان هم به شرکت پشتیبانی امور دام بپردازد.

او اضافه كرد: طبق قانونِ خرید تضمینی محصولات کشاورزی؛ دولت باید تولیدات کشاورزان را سر زمین تحویل بگیرد تا کشاورز متحمل خسارت و پرداخت هزینه بارگیری نشود اما بر خلاف نص صریح قانون در محل ذرت خشک کنی از کشاورز تحویل گرفته می شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی داراب با اشاره به مبالغ هنگفتی که از اين محل به جیب شرکت پشتیبانی امور دام سرازير مي‌شود، گفت: این مبلغ وقتی با کیلو محاسبه شود شاید خیلی به نظر نرسد ولی وقتی حساب می‌کنیم در شهری مثل داراب که امسال با توجه به افزایش سطح زیر کشت ذرت قریب به 50 تا 60 هزار تن ذرت تولید خواهد شد، این رقم بسيار بالا است.

او گفت: اگر اين عدد را در حجم توليد ذرت كشور ضرب كنيم، متوجه بزرگي عددي كه شركت پشتيباني از كشاورزان دريافت مي‌كند مي‌شويم، حال آنكه بايد پرسيد اين مبالغ كجا هزينه مي‌شود؟

وی افزود: آقایان مسئول می گویند اخیراً در خرید تضمینی تغییراتی به وجود آمده و به ما دستوراتی داده اند. من به کارشناسان شرکت پشتیبانی امور دام عرض کرده ام که هر بخشنامه ای که قانون را نقض کند خلاف قانون است؛ حتی اگر شخص وزیر آن را صادر کرده  باشد .

خورسند از پیگیری این تخلف در مراجع قانونی خبر داد و گفت: در این مورد ضمن اینکه با وکلا هم مشورت می کنیم از طریق بازرسی کل کشور مساله را دنبال خواهيم كرد. ضمنا اگر بخشنامه ای هم برخلاف قانون باشد از طریق دیوان عدالت اداری هم دنبال مي‌شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی داراب از عدم تحقق وعده وزیر کشاورزی گلايه و اضافه كرد: سال گذشته از طریق صنف کشاورزی، مراجعاتی به وزارت جهاد کشاورزی و وزیر محترم  داشتیم، آقای وزیر گفت این موقت است و پس از پایان کار به کشاورز برمی گردد؛ متأسفانه نه تنها مبلغ دریافتی سال گذشته برنگشته بلکه امسال دوباره این مبلغی هم به آن اضافه كرده‌اند.

خورسند از مسئولین شهرستان داراب بویژه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست كرد تا اين مطالبه ذرت‌كاران را از طريق مراجع قانوني دنبال و از تضييع حقوق كشاورزان ممانعت كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: