• پنجشنبه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1880-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس:

گسترش اخلاق در اجتماع مهمترين ضرورت دين است

استاندار فارس تاكيد دارد كه گسترش اخلاق در پهنه‌ي اجتماع مهمترين ضرورت دين به‌شمار مي‌رود و اقامه‌ي نماز عاملي موثر در مزين كردن جامعه به اخلاق نيكو است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، اسماعيل تبادار پنجشنبه 9 آذر در سومين همايش استاني نماز استان فارس با اشاره به اينكه قرآن در همان آغاز و در اولين آيات به ضرورت نماز و اقامه‌ي آن تاكيد دارد، گفت: خداوند بعد از اصل جهان‌بيني توحيدي، لزوم قرار گرفتن امر اقامه‌ي نماز به‌عنوان تكليف در دستور كار مومنان تاكيد كرده است.

وي با اشاره به اينكه خداوند در قرآن، صبر و نماز را راه مواجهه با مشكلات و رفع گرفتاري‌ها عنوان كرده است، گفت: نماز اهرم استعانت در غم‌ها و مشکلات است؛ عامل محبت بین عبد و معبود، فرصتی برای طراوت بخشیدن روح و پلی برای نیل به کمال غائی . نماز مهمترین نشانه یک مومن و به منزله‌ی پرچم و علامت مکتب اسلام است .

استاندار فارس هدف از خلقت انسان را عبادت معبود دانست و با تاكيد براينكه عالي‌ترين عبادت نماز است، گفت: فضلا، عالمان محققان و پژوهشگران امر نماز، نمازي را توصيه مي‌كنند كه از سر خضوع، حضور قلب، صفای باطن باشد؛ این نماز وقتی تحصیل می‌شود که فرد به معرفت و عرفان حقیقی دست یافته باشد؛ آن زمان است که به تعبیر امام علی(ع) در نهج‌البلاغه، نفس سرکش او رام، دلش نرم و تکبرش محو می‌شود .

تبادار تاكيد كرد كه بايد به فراخور شرايط و مقتضيات زمان براي تعميق بخشيدن به معرفت ديني و خصوصا دروني كردن نماز تلاش كرد، گفت: بهره‌بردن از فضاي مجازي يا اثر بخشي فضاي مجازي در امر ترويج نماز بسيار مهم است.

او گفت: مبلغان بايد نگاهی ژرف به اقتضای زمان داشته باشند، بر اساس اطلاعات و داشته‌های امروز، تبلیغ دین را در دستور کار قرار دهند، منطبق بر مخاطبان، نگاه دینی را اعمال کنند، رفتار علما قطعا با افراد در گروه‌هاي مختلف سني و جنسي روال خود را دارد.

تبادار اضافه كرد: اگر چنین شد، قرب معنوی و آرامش روح و روان ایجاد خواهد شد و فضائل اخلاقی پرورش پیدا می‌کند .

او با بيان اينكه گستره‌ی اخلاق در پهنه‌ی اجتماعی مهمترین ضرورت دین بوده، هست و خواهد بود، افزود: هر جامعه‌ای که مولفه‌های اخلاق در پهنه‌ی آن گسترش یابد جامعه‌ای سالم، ‌پویا، دین‌دار و خلاق است؛ یکی از مهمترین ارکان اساسی اخلاق، گستره‌ی نماز به‌عنوان اصلی‌ترین موضوع با مشخصات لازم گستره‌ی نماز در جامعه است .

استاندار فارس خاطرنشان كرد: متولیان امر، ‌مدرسین، اساتید، ستاد اقامه‌ی نماز و همه فعالان در این حوزه، وظیفه مستقیم دارند، اما توجه و تاكيد بر این معروف بر عهده‌ي همه ارکان اجتماعی است.

او از رسانه‌ها خواست كه در کنار تبلیغات عالمان، فضلا، دانش‌پژوهان دین و ... با بهره‌گیری از امکانات تجهیزات و فضای مجازی، در گستره‌ی ترویج دین کوشا بوده و فعالیت بالایی داشته باشند .

استاندار فارس همچنين گفت: خانواده به‌عنوان کانون اصلی اجتماعی هر جامعه‌ای بیشترین نقش را در گسترش نماز مي‌تواند داشته باشد؛ تلاش براي تبليغ و گسترش امر نماز و اقامه‌ي نماز بر تک تک شهروندان جامعه‌ي مسلمان لازم است.

تبادار در عين‌حال تاكيد كرد كه توجه به نماز به معنی واقعی نماز بايد انجام شود زيرا نماز اگر در جایگاه خودش اقامه شود، جامعه را به سوی سلامت و تعالی هدایت خواهد کرد .

استاندار فارس به تمام مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي تاكيد كرد كه در موضوع ترويج و گسترش و تاكيد بر امر اقامه‌ي نماز، به‌عنوان يك امر واقعي و اثر گذار و نه يك رفرم توجه كنند.

تبادار با تصريح اينكه انتظار است این موضوع به عنوان وظیفه‌ی اصلی دینی در دستور کار قرار گیرد نه من‌باب رفع تکلیف، گفت: خوشبختانه شمار زيادي از دستگاه‌هاي اجرايي و مسئولان در زمينه‌ي اقامه‌ي نماز و توجه به نماز تشويق مي‌شوند؛ قطعا متوليان و ارزيابان در اين خصوص رفتار و عملكرد موثري در اقامه‌ي نماز از آنان ديده‌اند.

استاندار فارس تصريح كرد: ذاتی ترین وظیفه برپایی نماز در تمام اماکن خصوصا دستگاه‌های اجرایی است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: