• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1980-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تلاشي دانشجويي براي احياي هنر خاتم شيراز

پيوند چوب و استخوان و برنز! توسط دستان هنرمندان، هنري را پديد آورده كه چشم هر بيننده‌اي را مجذوب خود كرده و به تماشا وا مي‌دارد؛ پيوندي هنرمندانه به نام "خاتم" هنري زيبا اما غريب!

به گزارش ايسنا، از غربت خاتم همين بس كه ديگر كم مي‌توان يافت استادان چيره دستي كه خاتم را با ظرافت خاتم شيراز، با تمام دشواري‌هايش، خلق كنند.

خاتم ريشه‌اي عميق در بطن هنرپرور شيراز دارد، ريشه‌اي كه مي‌توان در خاتم‌كاري‌هاي مسجد جامع عتيق رد آن را گرفت؛ رودي كه حالا به جويي باريك بدل شده است و جمعي دانشجو، جوان و پرتلاش، كمر همت به تجلي دوباره آن بسته‌اند.

سرپرست مجموعه‌ي تاريخي ارگ کریمخاني در گفت و گو با ايسنا مي‌گويد: از  سال 92 سیاستی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان فارس برای حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی استان و توسعه صنایع دستی ملاك كار قرار گرفت كه همچنان تداوم دارد.

همت محمدی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی فارس با هدف آموزش و ترویج صنایع دستی و ممانعت از مرگ تدريجي برخي رشته‌هاي هنري، تلاشي را براي آموزش رايگان علاقه‌مندان آغاز كرد، گفت: قرار بر این شد که پیشکسوتان در ازای فضایي كه در اختيار آنان قرار داده مي‌شود، به رايگان هنرجوياني را تعليم دهند و گام در مسير ترويج صنايع دستي بگذارند.

وی زادگاه خاتم را شيراز و قدمت آن را بيش از هزار سال دانست و با تاسف از اينكه هنر خاتم‌كاري شيراز مسيري رو به زوال و فراموشي را طي مي‌كند، گفت: به دليل هجوم خاتم‌هاي پيش‌ساخته و توليد شده با موادي نامرغوب از خارج فارس به شيراز، هنرمندان خاتمكار و دوست‌داران اين رشته، بسيار نگران آن هستند.

او خاطر نشان کرد: خوشبختانه جمعي از دانشجویان دانشگاه پیام نور شیراز به همراه استاد خود اقداماتی را برای احیاء اين هنر و تولد دوباره خاتم شیراز شروع کرده‌اند.

سرپرست ارگ کریم خان با اشاره به اینکه از سال 92 تاکنون بیش از یکصد نفر آموزش‌هاي ساخت و تولید خاتم را طي كرده‌ و به سراسر فارس گسيل شده‌اند، گفت: از این میان 10 نفر از دانشجویان دختر دانشگاه پیام نور برای اولین بار در تاریخ کشور، بهار امسال از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور، نشان درجه هنری را به صورت کارگاهی دریافت کردند .

محمدي اضافه كرد: در پرتو تلاش این دانشجویان صنعتگر جوان، علاوه بر حذف ضعف‌های خاتم، مسیر روشنی پيش روي آينده خاتم اصيل شيراز گشوده شده است؛ اين گروه با توجه به ظرفيت‌هاي خود و با استفاده از تجارب اندوخته شده، در مركز رشد دانشگاه اولين شركت هنري را تاسيس كرده‌اند.

مدرس دانشگاه پیام نور شيراز نيز به ايسنا گفت: این 10 نفر از هنرجویان که در سال 93 موفق به ساخت میز خاتم که در نوع خود کم نظیر بوده حالا جزو جوان‌ترین خاتم‌سازان شیرازی هستند.

غلامعلی اطمینان افزود: تلاش و کوشش این هنرجویان باعث شد تا برای اولین بار در تاریخ برگزاری جلسات داوری نشان ملی مرغوبیت کالا در استان به 33 اثر هنری به صورت کارگاهی تعلق گیرد.

اطمینان بیان کرد: این 10 هنرمند جوان شیرازی هریک به تنهایی طراح، خاتم ساز، خاتم کار و زیبا شناس بوده، با طرح‌های سنتی اصیل ایرانی آشنایی داشته و نوگرا نیز هستند.

  این مدرس دانشگاهی با اشاره به اینکه اين هنرمندان در گذشته موفق به ساخت اولین سری زیورآلات با خاتم شده‌اند، گفت: اين گروه اكنون در حال مرمت آینه ویترین موزه پارس شیراز هستند و هدف نهایی آنان احیاي هنر خاتم شيراز و تبديل شیراز به شهر جهانی خاتم است.

مدير كل امور بانوان استانداري فارس نيز در گفت و گو با ايسنا، كار اين دختران دانشجوي دانشگاه پيام‌نور شيراز و استاد آنان را ستود.

معصومه دستغيب با اشاره به اينكه فقط آموزش تنها در دانشگاه‌ها كافي نيست، گفت: مسئله‌ي برگزاري نمايشگاه‌ها و فروش محصولات در كنار آموزش دانشگاهي و كارگاهي و برگزاري دوره‌هاي تخصصي مكمل و ... در كنار هم ايفاي نقش مي‌كند.

دستغيب در پاسخ به اين سئوال كه آيا امور بانوان استانداري فارس از اين هنرمندان جوان حمايت خواهد كرد، گفت: قول‌هايي داده شده كه همكاري‌هايي داشته باشيم؛ اينكه طرح‌شان را در كارگروه اشتغال ارائه كرده و در فضايي نمايشگاهي از آنان دعوت شود تا زمينه براي معرفي كار و جلب و جذب افرادي بيشتر فراهم شود.

مديركل امور بانوان استانداري فارس اعتقاد دارد كاري كه اين گروه از دختران هنرمند دانشجو در حوزه‌ي خاتم و صنايع دستي انجام مي‌دهند، در مقايسه با ساير اقدامات ممتاز است، امكان حمايت‌هاي مالي از طريق صندوق كارآفريني اميد و بسيج و در قالب طرح‌هاي اقتصاد مقاومتي را محتمل دانست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: