• جمعه ۱۰ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-2380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نقد آثار يزدانپور فعال رسانه‌اي فارس در نشست روزنامه‌نگار در زوم

بيست و هفتمين نشست روزنامه‌نگار در زوم، به نقد و بررسي آثار همايون يزدان‌پور، از فعالان رسانه‌اي استان فارس اختصاص يافت.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، شامگاه پنجشنبه 9 آذر، بيست و هفتمين نشست روزنامه‌نگار در زوم كه ابتكاري از سوي مركز اسناد و كتابخانه‌ي ملي فارس محسوب مي‌شود، به نقد و بررسي آثار همايون يزدان‌پور، مجري تلويزيون، شاعر و نويسنده‌ و روزنامه‌نگار شيرازي اختصاص داشت.

براساس گزارش دريافتي از روابط عمومي مركز اسناد و كتابخانه‌ي ملي فارس، سيروس رومي، پژوهشگر، شاعر و نويسنده كه به عنوان منتقد در اين برنامه‌ حضور داشت، با مرور كارنامه‌ي يزدانپور در سال‌هاي فعاليتش در روزنامه‌ي خبرجنوب، او را از روزنامه‌نگاراني دانست كه طي بيش از 37 سال گذشته فعاليت داشته و دارد.

رومی یادآور شد: یزدانپور ابتدا در صفحه هنر و اندیشه روزنامه خبر جنوب نقش آفرینی می کند و از سال 74 نگاه پنجشنبه را که خود من در سال 72 پایه گذاری کرده بودم منتشر کرد و معتقدم هیچکس بهتر از او نمی توانست نگاه پنجشنبه  را به عنوان یک ضمیمه ادبی منتشر کند.او صفحه هنر و اندیشه و نیز پیوست ادبی نگاه پنجشنبه  خبر جنوب را با هدف گسترش فضای ادبی در شهر شعر و ادب منتشر کرد و از این منظر باید به آقای واحدی پور مدیر مسئوول روزنامه تبریک گفت که از توانایی زیر مجموعه خود به درستی استفاده می کند .

این پژوهشگر ابراز امیدواری کرد كه بتواند کتاب ادبیات در مطبوعات را نیز منتشر کند تا دین خود را از این طریق به همایون یزدانپور ادا کند .

خسرو حقگو دیگر پیشکسوت مطبوعات فارس نیز به سابقه همکاری همایون یزدانپور در روزنامه "پیغام امروز" اشاره کرد و در سخنان کوتاهی از صدای ماندگار این فعال رسانه ای در رادیو و تلویزیون فارس به نیکی یاد کرد .

حقگو با اشاره به اینکه گویندگان تلویزیون اغلب عادت دارند متن خود را از روی نوشته بخوانند،گفت: بسیاری از گویندگان تلویزیون به محض اینکه متن را می گذارند کنار،اجرای آنها افت می کند و به اصطلاح دچار سکته در اجرا می شوند؛اما همایون یزدانپور اغلب به صورت بداهه اجرا می کند و کمتر دیدم از روی متن بخواند .

امین عطایی دیگر پیشکسوت روزنامه های شیراز نیز به خوانش یادداشتي در خصوص يزدانپور پرداخت كه در آن تاريخچه‌اي از سال‌هاي فعاليت اين روزنامه‌نگار را شرح مي‌داد.

سیروس پاک فطرت عضو شورای پنجم شهر شیراز نيز همایون یزدانپور را یک چهره مطبوعاتی دانست که کارکرد رادیویی او به واسطه صدای گرمش بیشتر جلوه می کند .

پاک فطرت رادیو را یک رسانه جمعی دانست که صدای مجری و گوینده آن حلقه وصل مخاطب با آن است و صدای گرم و شیوا هر شنونده ای را پای آن میخکوب می کند ،لذا وقتی همایون یزدانپور در رادیو برنامه دارد به همه شنوندگان خود یک آرامشی می بخشد تا خستگی را تن آنها بیرون کند.مردم فارس و حتی بخشی از مردم کشورمان به صدای زیبا و دلنشین و قشنگ او عادت دارند و خوشبختانه در برنامه تلویزیونی مشاعره می بینیم که فرزند ایشان نیز پا به پای وی برنامه را به خوبی اجرا می کند و نوید تولد یک همایون دیگر را برای تلویزیون فارس می دهد .

مدیر مسئوول روزنامه عصر مردم نیز با تمجید از کارنامه کاری همایون یزدانپور کاراکتر چند وجهی او را در حوزه رسانه یادآور شد و گفت: شاید اگر یزدانپور نقش های متفاوتی در حوزه رسانه بازی نمی کرد شاهد خلاقیت بیشتری از او در حوزه مطبوعات بودیم.او بدون تردید یک در ذهن و زبان مردم فارس جایگاه شایسته ای دارد .

محمد عسلی با اشاره به چند دهه فعالیت مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی همایون یزدانپور گفت: در کار فرهنگی بازنشستگی معنایی ندارد و بسیاری از فرهیختگان در سنین بالا رشد بیشتری داشتند .

کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز با تمجید از چند دهه فعالیت رسانه ای همایون یزدانپور گفت: او هم همایون است و هم فرخ، هم زیبا است و هم دلنشین، هم شاعر است و هم نویسنده، هم کاردان است و هم عاشق اگرچه گاهی اوقات خوبی های زیاد او باعث می شود، در نقد و انتشار آثاری که به او می رسد کمی سهل و آسان بگیرد و شاید گاهی اوقات می خواهد کمک کند عده ای رشد کنند و البته گاهی هم شرم حضور همیشگی است که همایون عزیز دارد .

دبیر انجمن ادبی یاران یکشنبه افزود: همایون یار ماست،یار یکشنبه. نزدیک به 25 سال است که یکشنبه های اول هر ماه خدمت ایشان هستیم و در آن انجمن نیز از محضر ایشان فیض می بریم و همیشه شعرهای او ،شعر های دلنشینی بوده و مطالب و سخنانش همواره بخشی از تاریخ و فرهنگ شفاهی شیراز است .

کمالی سروستانی حضور پرقدرت و خستگی ناپذیر یزدانپور را در تلویزیون فارس ستایش کرد و گفت: از وقتی تلویزیون سیاه و سفید بود یزدانپور بود تا الآن که تلویزیون ها دیجیتال شده باز هم یزدانپور هست!و جالب اینکه صدا و چهره او خیلی تغییر نکرده و این نشان می دهد نوع نگاه او به زندگی نشاط آفرین و امید بخش است. ما نیز برای او آرزوی موفقیت می کنیم و امیدواریم که این تاثیر آفاقی و انفسی که او در حوزه رسانه داشته تدوام داشته باشد و ایشان در سال های پیش رو موفق تر از همیشه باشند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: