• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-2514-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

روزهاي پرحادثه براي آتش‌نشانان شيراز/
فوت سه شهروند شيرازي

روزهاي پاياني دهه‌ي اول آذرماه براي آتش‌نشانان شيرازي، روزهايي پرحادثه بود، حوادثي كه فوت سه شهروند را به‌دنبال داشت .

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي آتش‌نشاني شيراز، وقوع چهارحادثه آتش سوزی حساس و خطر ناک ناشی از بی احتیاطی که مصدومیت یک آتش نشانان را نیز در برداشت، گرفتار شدن یک کوهنورد در ارتفاعات کوه دراک ، مصدومیت وی و 4 سانحه رانندگی دلخراش و فوت دو نفر و گاز گرفتگی منجر به فوت از حوادثي بود كه روزهاي نهم و دهم آذر را به روزهايي پرحادثه بدل كرد .

آتش‌سوزی گسترده در واحد تجاری

آتش سوزی گسترده در یک مجتمع تجاری 3 طبقه واقع در خیابان عفیف آباد با تلاش آتش نشانان چهار ایستگاه مهار و خاموش شد .

رخداد این حادثه ساعت 2:06 بامداد روز جمعه به سامانه 125 اطلاع رسانی شد و بلافاصله آتش نشانان ایستگاههای 14 ، 2، 5 و 6 به همراه تانکر آبرسان با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی شیراز، به طرف محل حادثه در خیابان عفیف آباد  حرکت کردند .

در اين حادثه بخش فروشگاه یک مجتمع تجاری سه طبقه، به علت نامشخصی آتش گرفته و شعله های آتش در حال سرایت به طبقات دیگر بود .

نیروهای آتش نشانی بی درنگ پس از قطع جریان اصلی برق و گاز فروشگاه، با بکارگیری دستگاه های تنفسی و تجهیزات خاموش کننده به کانون آتش نزدیک شده و عملیات مهار شعله های سرکش آتش را آغاز کردند .

معاون عملیات آتش نشانی افزود: همزمان گروه دیگری از آتش نشانان پس از مجهز شدن به تجهیزات انفرادی، به جستجو در قسمت های مختلف مجتمع پرداختند که خوشبختانه پس از بررسی همه نقاط، معلوم شد هیچ یک از شهروندان در میان دود و حرارت گرفتار نشده اند .

نیروهای آتش نشانی با تلاش همه جانبه این آتش سوزی گسترده را مهار و کاملا خاموش کردند و همچنین از سرایت شعله های آتش به طبقات دیگر و به بار آمدن خسارتهای سنگین جلوگیری به عمل آوردند .

براساس اين گزارش، در این حادثه به علت دود گرفتگی بسیار غلیظ در طبقات اين مجتمع، یکی از آتش نشانان دچار مصدومیت شد .

همچنین حریق آشپزخانه منزل مسکونی، حریق منزل پیش ساخته در شهرک گویم، حریق انبار سوپر مارکت در میانرود و آتش سوزی حساس سوله 50 متری وسایل اسقاطی در یکی از بیمارستان های سطح شهر از ديگر عملیات های اطفائي آتش‌نشاني شيراز بود .

در عمليات حريق سوله‌ي بيمارستان نمازي شيراز، آتش‌نشانان با توجه به حساسيت محل با سرعت عمل بالا اقدام به اطفاي حريق كردند .

چهار فوتی و مصدوم در تصادفات دو روز گذشته

برخورد خودروی وانت پیکان  با خودروی کامیون در ساعت 5:30 دقیقه روز جمعه در جاده شیراز سروستان منجر به فوت راننده وانت پیکان شد .

گزارش این حادثه توسط مرکز فرماندهی 125به ایستگاه13 اعلام و تیم امدادی به سرعت راهی محل حادثه شد .

فرمانده عملیات در این باره گفت: تیم امدادی پس از حضور در محل حادثه، به سرعت ایمن سازی محل را برای انجام عملیات بوجود آوردند، سپس دو خودرو را به حاشیه امن خیابان انتقال دادند، در آخر بعد از پاکسازی محل حادثه وکاور کردن جسد راننده وانت، محل به نیروی انتظامی تحویل شد .

در ساعت 9:15 همان روز نیز گزارش سقوط خودروی اتوبوس از روی جک در خیابان والفجر( در حالی که راننده در حال تعمیر و زیر خودرو قرار داشت)  تیم امدادی از ایستگاه 14 را به محل حادثه کشاند.در این حادثه نیز تیم امدادی به سرعت عملیات امداد و نجات را انجام دادند اما متاسفانه راننده 50 ساله بر اثر شدت جراحات جان سپرد .

همچنین امداد گران از ایستگاه 11 در ساعت 9:31 دقیقه در بلوار رحمت،عملیات ایمن سازی برخورد شدید خودروی هیوندا با پل عابر پیاده را انجام دادند و مصدوم که جوان 30 ساله ای بود توسط اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافت. برخورد چهار دستگاه خودروی سواری نیز در روز پنج شنبه در مقابل پارک خلدبرین یک مجروح بر جای گذاشت که توسط آتش نشانان ایستگاه 2 امداد رسانی شد .

قاتل خاموش جان مرد 50 ساله را گرفت

در پی  اعلام این حادثه به سرعت آتش نشانان ایستگاه 5 در ساعت 23 شب گذشته به خیابان با هنر جنوبی، اعزام شدند .

وصالی معاون عملیات سازمان آتش نشانی در این باره گفت: این حادثه در یک منزل مسکونی قدیمی اتفاق افتاد و در جریان آن متاسفانه مردی 50 ساله بر اثر جدا شدن شیلنگ گاز و انتشار مستقیم گاز مونواکسید کربن از لوله بخاری دچار گاز گرفتگی شده و جان داد .

وصالی درادامه گفت: آتش نشانان بی درنگ اقدامات اولیه از جمله  قطع گاز،خاموش کردن بخاری و باز کردن در و پنجره ها را انجام دادند و با آمدن عوامل اورژانس این مرد میانسال را جهت انجام معاینات و تایید فوتی به آنان تحویل دادند.جنازه فرد متوفی برای انتقال به مرکز پزشکی قانونی و بررسی علت فوت به عوامل انتظامی تحویل داده شد .

گرفتار شدن کوهنور جوان در ارتفاعات دراک نیز از جمله عملیات های انجام شده در روز پنج شنبه اعلام شد که توسط تیم کوهستان از ایستگاه 12 آتش نشانی امداد رسانی شد .

به گزارش ايسنا، روابط عمومي آتش‌نشاني شيراز تاكيد كرد، رعایت اصول ایمنی انسان را از خطراتی كه سلامتی و زندگی‌اش را تهدید می‌كند، حفظ می‌كند .

حفظ سلامتی برای انسان ضروری ترین اصل در زندگی محسوب مي‌شود؛ انسان با استرس های موجود در جامعه از نقطه نظر روانی همیشه در معرض خطر قرار دارد و می‌دانیم ایمنی اصلی است استوار بر محبت و نوع دوستی، پس سعی كنیم اصول ایمنی را بیاموزیم و به دیگران یاد دهیم .

هیچ حادثه‌ای بدون علت نيست، بنابراین باید با علل حوادث آشنا شد تا با رعایت مقررات ایمنی و استفاده از تدابیرفنی، آموزش، تمرین و احتیاط بتوان از وقوع حوادث جلوگیری كرد. بی احتیاطی و بی دقتی به کوچکترین مسائل علت بسیاری از حوادث بزرگ و جبران ناپذیر است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: